Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Doğuda Görev Yapan Er Maaşları 2019’da Ne Kadar?

Doğuda Görev Yapan Er Maaşları 2019’da Ne Kadar?

Askerlik çağına gelen her erkek yasalar gereği askerlik görevini yapmakla yükümlüdür. Askerlik dönemi gelen kişi teslim tarihi gelip acemi birliğine teslim olduğu andan itibaren belli sorumluluk ve disipline göre hareket etmek zorundadır. “Er” sıfatıyla anılan askerlere her ay devlet tarafından harçlık adı altında belli bir miktar maaş ödenir.

Kısa Dönem ile Uzun Dönem Erler Arasında Maaş Farkı Var mı?

Devlet tarafından erlere ödenecek harçlık yani maaş miktarı, yükümlünün uzun ya da kısa dönem olmasına göre farklılık göstermez. Ancak kısa dönem askerler genelde bulundukları bölgede çavuş olarak görev yaptıklarından maaşlarında bir miktar fark olur. Bu fark bölgeye göre 30 ila 50 Türk Lirası arasındadır.

Doğuda Asker Maaşı Ne Kadar?

Doğuda askerlik yapan erbaş ve erlerin aldıkları maaş miktarı batıdakilere göre daha fazladır. Özellikle terör bölgesi olarak kabul edilen çeşitli doğu ve güneydoğu illerinde askerlik yapanlar batıdakilere göre daha fazla maaş alırlar. Bunun nedeni, doğu askerlerinin imkan ve şartlar olarak daha kıstlı ve zorlayıcı bölgelerde görev almalarıdır. Terör bölgesinde askerlik yapan erlerin neredeyse tamamının çarşı izinleri yoktur. Bu tip güvenlik sıkıntıları ve imkansızlıkları tolere edebilmek için doğu bölgelerinde askerlik yapanların maaşları artırılmıştır. Doğuda askerlik yapanlar, bulundukları ile göre 400 ila 500 TL arasında aylık harçlık alırlar.

Batıda Askerlik Maaşı Ne Kadar?

Batıda görev alan askerler de yine bulundukları ile göre 90-150 TL arasında maaş alırlar. Maaş oranlarındaki bu farkın sebebi görev yapılan bölgenin imkan ve şartlarınndan kaynaklanır. Sağlanan imkanların daha fazla olduğu il ve ilçelerde askerlik yapanlar daha düşük maaş alırlar. Bu açıdan bakıldığın illere göre asker maaşlarının değişkenlik gösterdiği söylenebilir.

Asteğmenler de Kısa Dönem Erlerle Aynı Maaşı mı Alırlar?

Uzun dönem askerlerin yanılgıya düştüğü ve bu sebeple askerlik görevi esnasında hatalı davranışlar sergilediği durumlardan biri de asteğmenlerle ilgilidir. Lisans mezunu olup ihtiyaç duyulması halinde kısa dönem değil uzun dönem asteğmenlik yapan kişiler rütbe olarak subay sayılırlar. Bazı uzun dönem askerler bu durumu tam kavrayamadıkları için asteğmenlere gerekli saygıyı göstermez ve disiplin cezası alırlar. Subay rütbeli olarak kabul edilen asteğmenlerin er ve erbaş statüsündeki kısa dönemlerle aynı maaşı alması mümkün değildir. Batıda görev yapan asteğmenler 2019 yılı itibarıyla 4564 TL maaş alırken doğuda görev yapan asteğmenler 5115 TL maaş alırlar. Asteğmenler eğitim süreleri boyunca bu maaşı almazlar. Yalnızca 250 TL’lik “askeri öğrenci maaşı” alırlar.

Askerlik Maaşı Nereye Yatar?

Usta birliğine geçiş yapan askerlerin her biri için Ziraat Bankası’nda bir hesap açılır. Askerler, askerlik yaptıkları süre boyunca bu hesaptan maaşlarını çekebilir ve verilen kart ile her ayın 1’inde ATM’ye ya da banka şubelerine giderek asker maaşları sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bir önceki yazımız olan Sözleşmeli Er Boy – Kilo Tablosu başlıklı makalemizde boy kilo tablosu sözleşmeli er, sözleşmeleli er kilo tablosu ve sözleşmeli er boy kilo hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.