Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Doğuda Askerlik Yapmamak İçin Dilekçe Verilir Mi? Nasıl Yazılır?

Doğuda Askerlik Yapmamak İçin Dilekçe Verilir Mi? Nasıl Yazılır?

Zorunlu askerlik ödevi Türkiye’nin her noktasında gerçekleştirilebilir, bazı askerler ülkenin en doğusuna giderken bazı askerler batının en uç noktasında askerlik yapar. Ancak Türkiye’nin doğu bölgesinde ve doğu illerinde terör olaylarının yoğunlukla yaşanıyor olması kişilerin doğuda askerlik yapmamak için dilekçe vermesine sebep olmaktadır.

Doğuda Askerlik Yapmamak İçin Dilekçe Nasıl Yazılır?

Terör olaylarının fazlaca yaşandığı bölgelerde askerler can güvenliği için doğu illerine gitmek istemeyebilir. Ancak ülkenin her noktası savunma ve saldırı için önemlidir, bu nedenle askerler Türkiye’nin her noktasına gönderilmektedir. Aynı zamanda doğuda askerlik yapan kişilere daha fazla maaş / harçlık verilmektedir. Bu fazla maaş terör tazminatı olarak verilir ve er, erbaş, uzman çavuş, astsubay, subay gibi her statüde asker bu haktan faydalanır.

Doğu bölgelerinde askerlik yapmamak için dilekçe verilebilir ancak bazı şartların oluşması gerekmektedir. Birinci derece akrabaların askerlik sırasında şehit ya da gazi olması halinde yeni askere gidecek olan kişiler dilekçe verebilir. Aynı şekilde abisi ya da kardeşi doğu illerinin herhangi birinde askerlik yapanların da dilekçe verme hakkı mevcuttur. Böyle bir durum için dilekçe yazan askerlerin birliği değiştirilir ve batıya sevki gerçekleştirilir.

Doğuda Askerlik Yapmamak İçin Dilekçe

Doğu bölgelerinde askerlik yapmamak için dilekçe yazılırken mevcut durum açık ve net bir ifadeyle belirtilmelidir. A4 kağıdına okunaklı bir şekilde ve kesin ifadelerle belirtilen yazı zarfa konulur ve en yakın askerlik şubesine teslim edilir ya da gönderilir. Yetkililer, mevcut durumu inceleyerek karar verir.

Herkes Dilekçe Verebilir Mi?

Doğu illerinde askerlik yapmamak için herkes dilekçe verebilir ancak kabul edilmez. Gerekli şartları taşıyan kişilerin dilekçeleri kabul edilir ve işlemler başlatılır. Ancak bu şartlar haricinde belirtilen gerekçeler kabul görmez.

Birçok asker doğu bölgelerinde görev almak ya da çalışmak istemez. Bu nedenle devlet, doğu illerini daha cazip kılmak için bazı fırsatlar sunmaktadır. Örneğin, doğu illerinde askerlik yapanlar daha fazla maaş alır ve askere giderken uçak biletleri devlet tarafından karşılanır. Gidiş – dönüş uçak bileti alınan askerler hiçbir ücret ödemez.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Esat yıldırım dedi ki:

    Doguda askerlik yapmak istemiyorum batı da askerlik yapmak istiyorum