Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Zonguldak il sınırları içerisinde yer alan Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı, disiplinli eğitim anlayışı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli bir kolluk gücü olan jandarma sınıfına yönelik askerlerin yetiştirilmesi faaliyetlerini sürdürmektedir. Batı Karadeniz’de bulunan Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı, bölgedeki iklim koşulları ve coğrafi yapının çetinliği ile sürdürdüğü disiplinli eğitim anlayışı ve jandarma yetiştirmekteki başarısı sayesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinden birçok ödül almayı başarmış bir birliktir.

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı, Zonguldak ilinin Devrek ilçesinde konuşlandırılmış olup, Türkiye genelindeki jandarma ihtiyacının büyük ölçüde karşılandığı bir eğitim taburudur. Jandarma Genel Komutanlığı tarafından jandarma er ya da erbaşa ihtiyaç duyulması durumunda Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığından çok sayıda asker yönlendirilir.

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Jandarmanın görev kapsamı, ülke içerisinde asayişi ve düzeni sağlamak ile kriz ya da savaş anında tehditleri sınırlandırmak, geciktirmek ve aynı zamanda da kontrol etmek sorumluluğunu içerir. Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığında verilen acemilik eğitimi tamamlamış er ya da erbaşlar, Jandarma Genel Komutanlığının ihtiyacı doğrultusunda, özellikle İç Anadolu Bölgesi’nin jandarma ihtiyacını karşılamak adına talep edilen bölgelere usta birliğine gönderilebilirler.

Acemiliği burada geçiren erler, büyük çoğunlukla Milli Savunma Bakanlığı tarafından elektronik sistemle yapılan seçimler sonucunda başka illere yönlendirilirler. Kışlada acemilik eğitimini tamamlayan askerlere, yemin törenlerinden yaklaşık 1 hafta öncesinde usta birliklerinin yerleri tebliğ edilir. Aynı zamanda usta birlikleri yerlerinin yazılı olduğu liste önce askerlerle paylaşılır, ardından da bölüğe asılır.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığındaki sosyal tesis imkanları, ülkemizin birçok bölgesindeki askeri birliğe göre daha fazladır. Birlikte temel ihtiyaçlarını karşılamak isteyen askerlerin yararlanması için 10 tane kantin, yemekhane ve büfe hizmet vermektedir. Aynı zamanda askerler, iletişim ihtiyaçlarını karşılamak adına ankesörlü telefon kartı ya da kırtasiye, kıyafet ihtiyaçları için çeşitli malzemeleri kantinden satın alabilirler.

Askerlerin boş zamanlarda keyifli zaman geçirebilmesi adına kışlada voleybol, basketbol, futbol sahaları ve spor salonları ile televizyon izleme olanağı tanınan er gazinosu gibi mekanlar bulunmaktadır. Çoğu birlikten farklı olarak askerlerin tıraş olabilmeleri için Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığında berber salonu da yer almaktadır.

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığına ulaşmak isteyen askerlerin öncelikle Zonguldak il merkezine ve ardından kışlanın bulunduğu Devrek ilçesine gitmeleri gerekir. Devrek’teki kışlaya özel araçla ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca Türkiye’nin her yerinden hem kara hem de uçak yoluyla şehir merkezine ulaşım sağlamak mümkündür.

Özel araçla ulaşım: Zonguldak, Karadeniz Bölgesi’nde, sıra dağlarla çevrelenmiş stratejik konumda yer alan önemli bir ildir. Bu koşullar nedeniyle hususi araçla kışlaya ulaşmak askerler için çok daha kolay olacaktır. Zonguldak şehir merkezi;

 • Ankara’ya 218,
 • İzmir’e 673,
 • İstanbul’a 368,
 • Kayseri’ye 593,
 • Adana’ya 760
 • Samsun’a 528 kilometre uzaklıktadır.

Şehir merkezinden 1 saat uzaklıktaki Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı kışlasına ulaşmak için askerlerin öncelikle Devrek ilçesine gitmesi gerekir. İlçenin merkezinde konuşlandırılmış kışlaya yaklaşık 1-2 dakikada varmak mümkündür.

Otobüs ile ulaşım: Zonguldak şehir merkezine çeşitli otobüs firmaları tarafından seferler düzenlenir, dolayısıyla çeşitli otobüs firmaları aracılığıyla askerlerin şehir merkezine kolayca ulaşım sağlaması mümkündür. Zonguldak şehir merkezi yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 3 saat,
 • İzmir’den 7 saat,
 • İstanbul’dan 5 saat,
 • Kayseri’den 6 saat,
 • Adana’dan 8 saat,
 • Samsun’dan 6 saat sürmektedir.

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı, şehir merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır ve acemi askerlerin otogardan direkt Devrek ilçesine giden minibüs ile dolmuşlar aracılığıyla kışlaya ulaşma imkanı vardır.

Otogar telefon numarası: (0372) 257 13 11

Uçak ile ulaşım: Zonguldak Havalimanı’na neredeyse Türkiye’deki bütün illerden uçak seferleri yapılmaktadır. Fakat çoğu ilden Zonguldak’a düzenlenen sefer sayısı oldukça azdır. Dolayısıyla İstanbul’un üzerinden aktarma yaparak Zonguldak’a ulaşmak daha kolay olacaktır. Zonguldak’a hava yoluyla ulaşım yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 16 dakika,
 • İstanbul’dan 20 dakika
 • İzmir’den 44 dakika,
 • Kayseri’den 36 dakika
 • Adana’dan 1 saat 16 dakika,
 • Samsun’dan 1 saat sürmektedir.

Zonguldak Havalimanı’ndan saat başı kalkan HAVAŞ servisleri vasıtasıyla askerler, şehir merkezine ulaşabilirler. Şehir merkezine ulaştıktan sonra Devrek Belediyesi’nin tahsis ettiği minibüs ve dolmuşlar sayesinde kışlaya ulaşmak mümkün.

Havalimanı telefon numarası: (0372) 618 24 57

Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı İletişim Bilgileri

 • Adres: Devrek 2. Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı Devrek/Zonguldak
 • Telefon numarası: (0372) 556 90 45

Bir önceki yazımız olan Kütahya Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.