Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Deniz Harp Okulu Başvuru Şartları Nedir? Deniz Subayı Nasıl Olunur?

Deniz Harp Okulu Başvuru Şartları Nedir? Deniz Subayı Nasıl Olunur?

Deniz Harp Okulu (DHO) mezunu olan öğrenciler deniz subayı olarak göreve başlar. İki yüz yılı aşkın bir tarihçesi bulunan Deniz Harp Okulu öğrenci adaylarını büyük bir titizlik ve özenle seçmektedir. Deniz Harp Okulu başvuru şartları her yıl MSÜ tarafından açıklanır ve aday başvuruları online olarak yapılır.

Deniz Harp Okulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Deniz Harp Okulu öğrencileri açık deniz eğitimi ve temel deniz eğitimleri başta olmak üzere kültür dersleri de görmektedir. Mezun olan öğrenciler deniz istihkam, deniz piyade, sualtı taarruz (SAT), sualtı savunma (sas), su üstü gemileri, denizaltı ve helikopteri 1. Sınıf dalgıç bölümlerinde çalışmaktadır. Öğrenciler teğmen olarak mezun olur ve lisans diploması verilir aynı zamanda okuduğu bölüme göre gemi inşa, bilgisayar mühendisliği, elektrik ve elektronik mühendisliği, makine mühendisliği ve endüstri mühendisliği diploması almaktadır.

DHO’da erkek ve kadın öğrenciler eğitim alabilir. Öğrenciler yatılı olarak eğitim alır ve barınma, beslenme vb. ihtiyaçları devlet tarafından karşılanır. Odalar dörder kişilik olarak dizayn edilmiştir aynı zamanda odalarda internet bağlantısı bulunur. Yerleşke içinde açık ve kapalı spor salonları, bilgisayar salonu, atıcılık eğitimi, satranç kulübü gibi çeşitli imkanlar mevcuttur. Aynı zamanda eğitim devam ettiği sürece öğrenciler askeri öğrenci harçlığı verilir ve sosyal güvenceleri başlatılır.

Deniz Harp Okulu Başvuru Şartları MSÜ tarafından yayınlanır.

DHO mezunları Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları doğrultusunda pilot olma şansı da elde edebilir. Öğrenciler mezun olduktan sonra Sahil ve Güvenlik Komutanlığı’nda ya da Deniz Harp Okulu’nda çalışmaktadır.

Deniz Harp Okulu Başvuru Şartları Nedir?

DHO başvuru şartları, ordunun ihtiyaç duyduğu özelliklere göre her yıl farklılık gösterebilir. 2020 DHO başvuru şartları şunlardır:

  • T.C Vatandaşı olmak,
  • En fazla 20 yaşında olmak,
  • Lise ve dengi okullardan mezun olmak (öğrenimi devam edenler en geç kesin kayıt tarihine kadar liseden mezun olmalıdır),
  • Öğrenci adayı ve ailesinin milli güvenliği tehdit, terör örgütleri ile işbirliği, devlete karşı suçlar, zimmet, rüşvet, dolandırıcılık, irtikap vb. suçlara dair herhangi bir kaydının bulunmaması,
  • Askeri öğrencilik ile herhangi bir sebepten dolayı ilişiğinin kesilmemiş olması,
  • Güvenlik soruşturmasında bir problemin olmaması.

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.