Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Nasıl Olunur?

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Nasıl Olunur?

İçişleri Bakanlığı tarafından çevre, doğa ve hayvanların korunabilmesi için yeni bir polis birimi açıldı. Ayrıca Jandarmada da Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi faaliyete geçti. Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi ve jandarmalar hayvanların korunabilmesi, çevre ve doğanın zarar görmemesi için 81 ilde faaliyete başlayacak. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’de ise polis ve jandarmaların sayısı artış gösterecek.

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Olma Şartları

9 Temmuz 2020’de faaliyete geçen Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi ve Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi 81 ilde görev alacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatıyla açılan ÇDH Koruma Polisi Kursu’na genellikle veterinerlik fakültesinden mezun olan polisler seçildi. İlerleyen günlerde veterinerlik fakültesi mezunu siviller ve gönüllülük esasına bağlı olmak üzere personel sayısının artış göstermesi bekleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanı Levent Tuncer, personel göreve başlamadan önce şu açıklamalarda bulundu: “Müdürlüğümüz 81 il emniyet müdürlüğümüzde büro amirliği, merkezde şube müdürlüğü şeklinde kuruldu. Şu an için 260 personelimiz 3 günlük bir eğitimden geçecek. Bu eğitime genellikle veteriner fakültesi mezunlarından seçtiğimiz polis memurları arkadaşlarımız katıldı. Bu kursiyerlere de Çevre ve Şehir Bakanlığı, büyükşehir belediye başkanlığı, çevre, doğa ve hayvanlarla ilgili öğretim görevlileri tarafından uzmanlık eğitimi veriliyor.’’

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi Logosu

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Polisi olabilmek için POMEM, PAEM ya da PMYO mezunu olmak gerekiyor. Okullardan mezun olan personel Çevre, Doğa ve Hayvanları Kursu’na katıldıktan sonra göreve başlıyor.

Personel Sayısı Artacak!

İlk etapta 260 personel ÇDH koruma polisi olarak atandı. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen polisler Ankara / Kızılcahamam’da açılan kursta 3 günlük eğitimin ardından görev yaptıkları illere gönderildi. İlerleyen günlerde personel sayısının artması ve teçhizatın çeşitlenmesi için gerekli olan çalışmaların yürütülmesi devam ediyor.

Vatandaşlar, henüz yazılım aşamasında olan Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) aplikasyonunu kullanarak çevreye, doğaya ya da hayvanlara zarar verenleri bildirecek ve görevli olan ekip duruma anında müdahelede bulunacak. 

Yeni birimin açılmasıyla birlikte polislerin görev ve tanımları belirgin hale geldi. Dolayısıyla çevreye ve hayvanlara zarar veren kişilerin sayısında ilerleyen günlerde azalma bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Antidepresan Kullananlar Asker Veya Polis Olabilir Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.