Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Celp Ve Terhisler Ertelendi! Askerler Ne Zaman Terhis Edilecek?

Celp Ve Terhisler Ertelendi! Askerler Ne Zaman Terhis Edilecek?

Covid – 19 salgını nedeniyle Türkiye’de vaka sayısı altmış bini geçerken ölüm sayısı binin üzerine çıktı. Bu nedenle toplumun her kesimine yönelik önlemlerin alınması ve farklı tedbirlerin alınması gündeme gelmektedir. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tarafından yapılan açıklamalarda mehmetçik ve toplum sağlığının korunabilmesi için celp ve terhisler ertelendi.

Celp Ve Terhisler Hangi Süreyle Ertelendi?

Milli Savunma Bakanı, Hulusi Akar tarafından 14 Nisan 2020 tarihinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bugüne kadar Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde gözümüz gibi sakındığımız Mehmetçik ile yeni gelecek evlatlarımızın salgına karşı korunması maksadıyla daha önce kritik dönemlerde uyguladığımız gibi nisan ayında askere alınacak 53 bin yükümlü gencimizin silah altına alınmasının ertelenmesinin, birliklere yeni er gelmeyeceği için de Kasım 2019 celp döneminde silah altına alınanların hizmet süresinin bir ay uzatılmasının ve bir ay sonra konunun yeniden incelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.”

Celp ve terhislerin bir ay ertelendiği duyurulan açıklamada öne çıkan diğer başlıklarda ise ertelemenin uzatılabileceği oldu. Bir ay sonra yeniden yapılacak olan toplantıda durum hakkında yeniden bir değerlendirme yapılacağı belirtildi. Kuvvet Komutanları, komutan yardımcıları, teknik personel  ve MSB Koronavirüs ile Mücadele Merkezi (KOMMER) çalışanlarının da katıldığı toplantıda önlemler ve yeniliklerle ilgili bilgi verildi.

Celp Ve Terhisler Ertelendi

Koronavirüs salgını ile sistematik bir mücadele için kurulan KOMMER, 7 gün 24 saat çalışarak salgın ile ilgili tüm gelişmeleri ve duyuruları takip ederken yeni tedbirler de önermektedir. Akar, 223 personelde Covid – 19 semptomunun bulunduğunu açıklarken geçen haftalarda diyabet hastalığı bulunan bir sivil memurun hayatını kaybettiğini hatırlattı. Aynı zamanda doktor olan bir yarbayın da durumunun kritik olduğu belirtildi.

İlerleyen günlerde Jandarma dahil elli üç bin kişinin celp döneminin geldiğini ve altmış altı bin askerin de terhis edilmesi nedeniyle sosyal hareketliliğin artması öngörülmektedir. Askerlerin yanı sıra asker aileleri ile birlikte yaklaşık beş yüz bin kişinin sosyal hareketlilik içinde bulunacağı öngörülürken bu hareketliliği kısıtlamak ve azaltmak için celp / terhislerin bir ay süreyle ertelendiği açıklandı.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.