Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı, terörle mücadele kapsamında subay, astsubay, asteğmen, uzman çavuş, er ve erbaş yetiştirilmesi için eğitim verilen Kara Kuvvetlerine bağlı beş komando tugayından biridir. Kıbrıs Barış Harekatı ve terörle mücadeledeki başarılarından dolayı “üstün cesaret ve feragat madalyasına” layık görülen birlik, 4. Kolordu komutasında yer alır.

Arazi şartlarının çetin ve iklimin sert olması nedeniyle askerlerin eğitim alanı olarak özellikle Bolu merkezde yer alan birlik, Orgeneral Eşref Bitlis Kışlası ve Köroğlu Dağları’nda konuşlandırılmıştır.

Terör örgütlerinin kanlı eylemleri ve baskınları sonucu, terörle mücadele konusunda eğitim vermesi amaçlanarak kurulan Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı, günümüzde Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli güçlerinden biridir. Birlik, zorlu eğitim şartları ve kapsamlı eğitim programlarıyla terörle mücadelenin vurucu gücü olan askerler yetiştirir.

Türkiye’de oldukça ses getiren operasyonlara imza atan komandolar, Orgeneral Eşref Bitlis Kışlası ve Köroğlu Dağları’nda oluşturdukları özel eğitim parkurlarında çalışmalar yapmaktadır. “Ateş altında sızma parkuru eğitimi” olarak isimlendirilen program kapsamında, karın 50 santimetreyi ve havanın sıfırın altında 10 dereceyi bulduğu arazi koşullarında ısınmak ve barınmak için birçok yola başvuran askerler, makinalı tüfek ateşi altında patlayıcıları etkisiz hale getirmeye yönelik eğitime de tabi tutulurlar. .

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Orgeneral Eşref Bitlis kışlasındaki birliğe acemiliğini tamamlamak için yönlendirilen er ve erbaşlar burada temel askeri eğitim alırlar. Aynı zamanda kışla içerinde terörle mücadeleye yönelik operasyon teknikleri eğitimleri de verilmektedir. Burada eğitim alan askerler genellikle doğu bölgelerine, terörle mücadele operasyonları için gönderilir.

Acemi birliğini Bolu’da tamamlayan askerler, usta birlikleri için genellikle farklı bölgelere gönderilir. Dağıtım bölgeleri Mili Savunma Bakanlığı tarafından belirlenir ve erlerin yemin töreninden 1 hafta öncesinde komutanlığa liste halinde gönderilir. Bu listedeki yerler acemilik eğitimini tamamlayan erlerle paylaşıldıktan sonra birliğe asılır.

Askerlerin dağıtımla ilgili yol giderleri ve iaşe bedelleri devlet tarafından karşılanır. Erlerin kendi isimlerine oluşturulan PTT hesaplarına paraları yatırılır. Paralarını çekmek isteyen askerlerin PTT şubelerine TC kimlik numaralarının yazılı olduğu kimlikleriyle gitmeleri yeterlidir.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığında askerlerin temel gereksinimlerini giderebilmeleri için birçok imkan bulunmaktadır. Birlik içerisinde askerlerin temel parasal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına banka, bankamatik ve PTT şubeleri mevcuttur. Askerler aynı zamanda PTT şubeleri üzerinden posta işlemlerini de gerçekleştirebilirler.

Temel ihtiyaçların yanı sıra Orgeneral Eşref Bitlis Kışlası’nda askerlerin kıyafet, kırtasiye, telefon kartı alışverişi yapabilecekleri çok sayıda kantin şubesi; güncel gelişmeleri takip etmeleri için emniyet tedbirleri alınmış, internet erişimi bulunan bilgisayarlar ile istirahat sürelerinde yararlanabilecekleri er, erbaş gazinoları mevcuttur. Ayrıca bilimsel, kültürel ve sportif faaliyetler için Mustafa Kemal Atatürk Kültür ve Spor Merkezi de askerlerin hizmetindedir.

Birlikteki askerlerin sağlık durumlarının kontrolde tutulması ve personelin sorunlarına daha kolay çözüm bulunabilmesi için kışla içerisinde Rehberlik ve Danışma Merkezi ile birlikte 1’inci Basamak Muayene ve Aile Sağlığı Merkezinde tedavi ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmaktadır.

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığına Nasıl Gidilir?

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığına ulaşım için öncelikle Bolu’nun merkezine gitmek gerekir. Bolu il merkezinin yaklaşık 5 kilometre güneybatısında yer alan Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığına hususi araçla seyahat edilebileceği gibi Bolu il merkezine otobüsle ulaşım da mümkündür.

Özel araçla ulaşım: Marmara ve Karadeniz Bölgelerinin kesişme noktasında yer alan Bolu, Türkiye’deki bütün illerden ulaşımı oldukça kolay olan bir şehirdir. Ancak kış mevsiminde sert iklimi ve engebeli arazisi nedeniyle özel araçla ulaşımda sıkıntılar yaşanabilir. Bolu şehir merkezi;

 • Ankara’ya 187,
 • İstanbul’a 281,
 • İzmir’e 608 ,
 • Adana’ya 684,
 • Kayseri’ye 509,
 • Samsun’a 472 kilometre uzaklıktadır.

İlçe merkezine yaklaşık 10 dakikalık mesafede bulunan birliğe hususi araçla ulaşım oldukça rahat ve kolaydır.

Otobüs ile ulaşım: Bolu’ya, konumu itibarıyla birçok ilden direkt otobüs seferleri ile ulaşım mevcuttur. Bolu’ya sefer yapan otobüslerin otogara ulaşımı yaklaşık olarak;

 • Ankara’dan 2 saat,
 • İstanbul’dan 5 saat,
 • İzmir’den 10 saat,
 • Kayseri’den 8 saat,
 • Adana’dan 7 saat,
 • Samsun’dan 5 saat sürmektedir.

Otogarda indikten sonra şehir merkezine ulaşan askerler, minibüs ile birliğe ulaşabilirler.

Otogar telefon numarası:(0374) 274 14 50

Hava yolu ile ulaşım: Bolu’da havaalanı bulunmadığı için uçakla seyahat etmeyi tercih edeceklerin komşu illerden birine gitmesi gerekir. Bolu’nun batısında Düzce, Sakarya; güneybatısında Bilecik ve Eskişehir; güneyinde Ankara, doğusunda Çankırı, kuzeyinde Zonguldak bulunur. Bu sınır illerinden birine hava yoluyla gelen asker adaylarının, yolun devamını otobüs ya da hususi araçla katetmesi gerekir.

Bolu 2. Komando Tugay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Kuruçay Mah. D100 Karayolu üzeri Merkez/Bolu

 • Telefon numarası: (0374) 245 11 30

Bir önceki yazımız olan Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizde 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı ve Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı iletişim bilgileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.