Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Bilecik 9. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, yüksek disiplini ve zorlu eğitim süreciyle adını duyurmuş komutanlıklardan biridir. Askerlik görevini burada tamamlayanların aktardığı tecrübelerine göre burada verilen eğitim, komando eğitimine oldukça yakındır. Yürüyüş, koşu, nişancılık ve günlerce süren intikallerle acemi askerler gidecekleri bölgelerdeki zorlu şartlara alıştırılır. Ancak burada tüm asker adaylarının gözden kaçırdığı bir nokta var: Askerlik tam anlamıyla kişiden kişiye değişen bir tecrübedir.

Nasıl ki herkesin hastalık ya da yaralanma durumlarında acı eşiği farklıysa, askerlikte de durum buna benzerlik gösterir. Kimisinin son derece zorlandığı komutanlıklarda diğerleri “kaymak” diye adlandırılan bir askerlik yaparken, bazılarının “kolay” dediği yerlerde ise kimileri zor bir askerlik geçirebiliyor. Kişisel tecrübemden örnek vermek gerekirse; usta birliği olarak Kulp İlçe Jandarmaya gönderildim. Buraya gitmeden önce kiminle konuştuysam “Kulp, Lice, Hani, buralar şeytan üçgeni, çok fena yerler.” diye anlatıp gözümü iyiden iyiye korkutmuştu. Ancak birliğe teslim olduktan sonra muhtemelen yapılabilecek en rahat askerliklerden birini yaptım.

Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Usta Birliğine Nereye Gönderir?

Eğitimini Bilecik’te tamamlayan erlerin çok büyük bir bölümü Doğu ve Güneydoğu illerine gönderilir. Ancak halihazırda bu bölgelerde askerlik yapan ağabeyiniz ya da kardeşiniz varsa batıya gönderilirsiniz. Türk Silahlı Kuvvetlerinin prensibine göre iki kardeş aynı anda “terör bölgesi” kabul edilen yerlerde askerlik yapamaz.

Komutanlıkta eğitim alanların ataması tekil olarak değil timleriyle birlikte yapılır. Yani acemi birliğinde birlikte eğitim aldığınız arkadaşlarınızla aynı usta birliğine gönderilirsiniz. Burada ihtiyaca göre nöbet eri olabilir, üs bölgelerine göreve gidebilir ya da terörist unsur tespit edilen yerlere keşfe gönderilebilirsiniz.

Rehabilitasyon Danışma Merkezi’ne gönderilerek çeşitli sorunları bulunduğu tespit edilen askerler, ayrı bir bölüğe atanır ve atamaları da bu münferitliğe göre gerçekleştirilir. Kişinin RDM yani münferit olması doğu ve güneydoğuya gönderilmesine engel teşkil etmez ancak rapor doğrultusunda silah verilmez ve nöbet tutturulmazlar. Daha çok geri hizmet adı verilen görevlerde yer alırlar.

Bilgisayar ya da öğretmenlik gibi sertifikası bulunan askerlerin gönderildikleri yerlerde kısım amirliklerinde görevlendirilmeleri daha yüksek ihtimaldir. Ancak bu durum tamamen kısım amirliklerindeki ihtiyaca bağlıdır.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birlik içerisinde hazır gıda satışı yapan kantinlerin yanı sıra yiyecek ve içecek alınabilecek bankomatlar da bulunmaktadır. Askercell hattı kullanmayan askerler, aileleriyle görüşmek için ankesörlü telefonları kullanabilecekleri gibi internet erişimi bulunan bilgisayarlarda yer alan görüntülü görüşme programlarını da kullanabilirler. Her tabur binasında bir adet berber salonunun yanı sıra askerlerin çeşitli sorunlarını dinlemek üzere kurulan Rehabilitasyon Danışma Merkezi de yine kışla içerisinde yer almaktadır.

Birlikte ayrıca okuma yazma bilmeyen erlere, düzenlenen kurslarla okuma yazma eğitimi verilmektedir.

Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Coğrafi konum olarak Bilecik, oldukça merkezi görünse de civar iller haricinde, çoğu il ve ilçeden Bilecik’e ulaşım zordur. Eğer şahsi araçla gelmeyi düşünmüyorsanız Bilecik 9. Jandarma Alay Komutanlığına ulaşabilmek için önünüzde iki seçenek bulunuyor.

Kara yolu ile ulaşım: Bursa, Kütahya ve Sakarya gibi illerden özellikle yerel firmalarla Bilecik’e direkt ulaşım mümkün olsa da daha uzak şehirlerden, Bilecik’e direkt otobüs seferi bulunmuyor. Bu nedenle Bilecik’e uzak illerden gelmeyi düşünenlerin Ankara ve Eskişehir terminallerinden aktarma yapması gerekiyor.

Güneyden gelecek asker adayları ise İzmir’den Bilecik’e devam eden araçlara aktarma yapabilirler. Bu illerin terminallerinden rahatlıkla Bilecik’e giden araçlar bulunabilir. Haritaya bakıldığında merkezi görünmesine rağmen ana güzergahların dışında kalan Bilecik;

 • Ankara’ya 317,
 • Antalya’ya 477,
 • Diyarbakır’a 1252,
 • Sinop’a 638 kilometre uzaklıktadır.

Bu mesafelere göre, Bilecik’e kara yoluyla ulaşmak;

 • Ankara’dan 4 saat,
 • Antalya’dan 6 saat,
 • Diyarbakır’dan 14 saat,
 • Sinop’tan 7 saat sürmektedir.

Ancak bu süreler aradaki mesafe baz alınarak hesaplanan sürelerdir. Otobüs firmalarının güzergahı, aktarmalar, hava ve yol şartları şehre ulaşım süresinde birkaç saatlik farklar yaratabilir. Bilecik Otobüs Terminali, kışlaya 1,5 kilometre uzaklıktadır ve terminalden hareket eden minibüslerle kolaylıkla komutanlığa ulaşılabilir. Terminalden hareket eden H1, H2 ve H7 numaralı hatlar direkt olarak komutanlıktan geçmektedir.

Demir yolu ile ulaşım: Bilecik, İstanbul-Eskişehir arasında yer alan hızlı tren güzergahının tam ortasında kalmaktadır, bu nedenle şehre demir yolu ile ulaşım oldukça hızlı ve güvenlidir. Toplam 7 hızlı tren seferinin ilki sabah 07:30’da Pendik İstasyonu’ndan hareket eder. İstanbul-Bilecik arası hızlı tren seferi yaklaşık 1 saat 52 dakika sürer. Bilecik Yüksek Hızlı Tren İstasyonu ile kışla arasında 10 kilometrelik bir mesafe vardır. İstasyona varan asker adayları minibüs ya da taksi kullanarak birliğe ulaşabilirler.

Bilecik 9. Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Atatürk Bulvarı, 9’Uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı, Tabur Komutanlığı, Bölük Komutanlığı, PK: 11100, Merkez, Bilecik

 • Telefon: 0228 212 0143 – 0228 212 0144

Bir önceki yazımız olan Mamak MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. FG dedi ki:

  UĞUR DİYE KOMUTAN VARDI… HAKKIMI HELAL ETMİYORUM…. 4. BÖLÜK… ŞARTLAR NE KADAR İYİLEŞSE DE ASKERLİKTE KİŞİLER İYİ OLMADIKÇA DÜZEN BÖYLE SÜRER KİŞŞİLER İYİ OLSA BİLE KAFA YARIM AKILLI DEĞİLSE YİNE BÖYLE SÜRER… ADAM ÖYLE BÜYÜK BİŞİ DE SÖYLEMEDİ 29 YAŞINDA ADAMA BAĞIRMASI BAĞIRMAMASINDAN DOLAYI FARKLI İTHAMLARDA BULUNMASI HİÇ AMA HİÇ HOŞ DEĞİLDİ … BÜYÜK Bİ VEBAL DEĞİL YAPTIĞI KÜÇÜK BİR İYİLİK BİLE BELKİ ONU BU VEBALDEN KURTARIR… HELAL AETMİCEM Kİ KİMSEYE BİDAHA ÖYLE İTHAMDA BULUNMASIN…