Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bekçilik Sınavları Ne Zaman? Bekçi Alımında Son Durum

Bekçilik Sınavları Ne Zaman? Bekçi Alımında Son Durum

Geçtiğimiz günlerde Süleyman Soylu tarafından bekçi alımına dair açıklamalar yapılmıştı. 18 Mart – 1 Nisan tarihleri arasında başvurular alındı. Başvuruların bitmesi ile birlikte ise bekçi alımlarının ne zaman yapılacağı sorusu gündeme geldi. Bekçi kadrolarına 8.000 kişi istihdam edilecek ve bu kişiler başvuru yapanlar arasından belirlenecek. Peki bu alımlar için bekçilik sınavları ne zaman yapılacak? Bekçi alımında son duruma dair detaylar…

Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Sonuçlar Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi birimi tarafından açıklanacak. Sonuçların ne zaman açıklanacağına dair net bir veri olmasa da görüşler 2019 Nisan ayının ortalarında açıklamanın yapılacağı yönünde. Bundan sonraki aşamalarda ise değerlendirmeler yapılacak. Bunların da belirli bir süreyi kapsayacağı düşünülürse tam atamaların birkaç ay içinde tamamlanması bekleniyor. Başvuru yapan adaylardan en az lise mezunu olanların başvuruları kabul edilecek. Açık lise mezunları da başvuru yapabilmişti. Buna göre mezun olmayanlar ise başvuru yapsalar bile başvuruları kabul edilmeyecek.

Adayları Ne Bekliyor?

Sonraki aşamalarda adayların değerlendirmeleri başlayacak. Yani başvuru yapmış olmak bekçi olmak için yeterli değil. Öncelikle adayın fiziksel durumu, boy ve kilo indeksi, fiziki kondisyonu değerlendirilecek. Yapılan sınavlar ile adayların genel kültürü ölçülecek. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya fiziksel özellikleri bekçilik için uygun olmayan adaylar elenecek. Ardından da adayın güvenlik soruşturması yapılacak. Güvenlik ve arşiv taramasında adayın bekçi olmasına mani olacak bir durumun olup olmadığına bakılacak. Buna göre adaylarda aranacak niteliklerden bir tanesi de devlet memuru olmasının önünde bir engel olmadığına, silah taşıyabilme özelliği barındırması. Adayın adı daha öncesinde devlete karşı işlenen suçlara, terör örgütlerinden herhangi birisine, hırsızlık, zimmet, fuhuş gibi suçlara karışmış ise bekçi olarak ataması yapılmayacak.

Bekçiler devlet memuru statüsünde ve kolluk kuvvetlerine destek olmaları aracılığıyla kadroya alınacaklar. Bundan dolayı temiz bir sicile sahip olmaları gerekiyor. Gerektiği durumlarda görevli bulundukları bölgelerde kolluk kuvvetlerine yardımcı olacaklar ve halkın güvenliğini tehdit eden unsurlarla kişileri ilgili makamlara bildirecekler. Çok sayıda başvurunun yapıldığı bekçi kadrosu için süreç bundan sonra sınavlar ile devam edecek ancak sınavların ne zaman yapılacağı konusunda net bir bilgi yok. Bu nedenle başvuru yapan adayların açıklamaları dikkatli bir şekilde takip etmeleri gerekiyor. Sınav tarihini kaçıranlar otomatik olarak elenmiş sayılacaklar.

Bir önceki yazımız olan Bakan Soylu: Bekçi, Polis, Asker Alımlarında Şartlar Değişecek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.