Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bekçi Alımı Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Evrak Teslimi Ne Zaman?

Bekçi Alımı Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Evrak Teslimi Ne Zaman?

2019 yılı içerisinde bekçi kadrolarına yapılacak alımlar için başvurular tamamlandı. Çok sayıda başvurunun olduğu biliniyor. Başvuruların tamamlanmasının ardından sınav tarihlerinin açıklanması bekleniyor. Şu anda alınan başvurular, bir çeşit ön başvuru niteliğinde. Asıl değerlendirmeler ise henüz yapılmadı.

Bekçilik Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Sınav tarihi henüz netleşmiş değil. Geçtiğimiz dönemde ön başvuru sonrasında üç ay içerisinde sonuçlar belli olmuştu. Bu dönem için de sürenin daha fazla olması beklenmiyor. Başvuruda bulunan adaylar arasından yapılacak seçim sonrası sınavlara katılma hakkı elde edenler belirlenecek. Yapılan değerlendirme sonrasında ise kimlerin bekçi olacağına karar verilecek.

Değerlendirme Nasıl Yapılacak?

Başvuru yapanlar arasından seçilen adaylar yazılı sınava girecekler. Bu sınavda toplam 100 soru sorulacak. Türkçe, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik ve Genel Kültür alanlarında sorular olacak. Sorular ortaöğretim müfredatından seçilecek. 120 dakika sürecek sınavdan adayların 100 üzerinden en az 50 puan almaları gerekiyor. Bu sınavda başarılı olmak kadar diğer şartlara uygun olmak da şart. Adayların belirli bir boy ve kilo aralığında bulunmaları gerekiyor. Bunlar dışında fiziksel testlerden geçebilmelerine ve en önemlisi ise devlet memuru olmalarının önünde bir engellerinin olmamasına bakılacak. Bütün bunları geçmiş olmak bekçi olmak için yeterli değil. Daha sonra adayların görevlerine hazırlanmaları için bir eğitim süreci geçilecek.

Bekçi Eğitimi Nasıl Yapılacak?

Bekçilik başvuru aşamalarını tamamlayan adaylar sonraki süreçte eğitime alınacaklar. Bu eğitimde adaylara görevlerine başlamadan önce bilmesi gereken bütün bilgiler verilecek. Adaylara yasal mevzuatlar öğretilecek. Mesleklerine dair dersler olacak ve silah kullanma eğitimi verilecek. Silah eğitimi bu aşamanın en önemli parçası. Daha sonra adaylar bekçi kadrolarına atanacaklar ve görev yerlerinde hizmete başlayabilecekler. Bekçilerin görevleri bulundukları bölgelerde kamu düzeninin sağlanmasına yardımcı olmak, mevcut kolluk kuvvetlerine destek vererek halkın güvenliğini sağlamak. Bekçilerin sınırları ve neler yapabilecekleri bu eğitimler sırasında kendilerine aktarılacak. Bu dönemlerde alınan bekçilerin şüpheli şahısları sorgulama, karakola teslim etme gibi hakları da var. Ayrıca çevre şartlarından dolayı güvenliği ihmal eden durumları gerekli kurumlara bildirmek de bekçilerin görevleri arasında.

Bir önceki yazımız olan Bekçilik Sınavları Ne Zaman? Bekçi Alımında Son Durum başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.