Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Şehirlere Göre Bedelli Askerlik Yol Parası Miktarları!

Şehirlere Göre Bedelli Askerlik Yol Parası Miktarları!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti askerlik görevini yerine getirecek olan kişiler için yol ve iaşe parası vermektedir. Kısa ya da uzun dönem veya bedelli askerlik için verilen yol parası ikamet edilen ve askerlik görevinin tamamlanacağı şehirlere göre değişir. Şehirlere göre bedelli askerlik yol parası miktarları hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak için size özel hazırlanan içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Yol Parası Nasıl Belirlenir?

Askere giden erkeklerin hayat şartları ve maddi durumları birbirinden farklıdır. Devlet, askere giden kişilerin yol ve yeme – içme parasını karşılayarak bir eşitlik sağlamak ister. Örneğin, maddi durumu iyi olmayan ancak askerlik görevini yerine getirmek isteyen kişilerin yol ve yeme – içme parası karşılanarak vazifenin finansal açıdan kolay geçmesine yardımcı olunmaktadır. Asker yol parası ya da asker iaşe parası şehirlere göre değişim gösterir, ve uzun dönem ya da bedelli olmaksızın şehirler esas alınır.

Bedelli Askerlik Yol Parası

Bedelli askerlik iaşe parası ile askere gidecek olan kişilerin yolda yaptıkları yeme – içme masrafları karşılanır. Askerlik dönemlerinin gelmesiyle birlikte Milli Savunma Bakanlığı (MSB) her şehrin belediyesine bir yazı göndererek yolculuk masraflarının araştırılmasını talep etmektedir. Belediyeler, otobüs firmaları ile iletişime geçer ve her il için ortalama bir fiyat belirlemesi yapar. MSB ve belediyeler tarafından belirlenen askerlik yol parası için sabit bir rakam olmamakla birlikte belirlenen tutar kısa sürede alınabilir. Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi’nde bedelli askerlik görevini yapacak olan kişilere yol ve iaşe tutarı verilmez, uçak biletleri karşılanır.

Askerlik vazifesini tamamlamak için yola çıkan erkeklerin iaşe bedelleri ise aşağıda belirtilmektedir:

  • 0-600 km arası mesafe için 1 günlük iaşe bedeli: 20 TL,
  • 601-1200 km mesafe için 2 günlük iaşe bedeli 40 TL,
  • 1201-1800 km mesafe için 3 günlük iaşe bedeli 60 TL

Ödeme yapılmaktadır.

Yol Ücretleri Nasıl Alınır?

Askerlerin güvenli ve rahat bir şekilde birliklerine ulaşması ve vazifenin tamamlanmasının ardından aynı şekilde evlerine gitmesi için verilen yol parası gidiş ve dönüşlerde ayrı olarak verilmektedir. İaşe bedeli temelde iki ayrı kısımdan oluşur: yeme – içme ve yol. Askerlerin uçak bileti karşılanmıyor ise nakdi yardım yapılır.

E – devlet üzerinden bedelli askerlik yol parası sorgulama işlemi tamamlanır ve paranın hesaba yatırıldığı görülürse PTT aracılığıyla para alınabilir. Genellikle sevk tarihine birkaç gün kaldığında para hesaba yatırılmaktadır ancak daha erken ya da daha geç yatırılması ihtimali de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.