Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik Ücreti Açıklandı! Ücretler Ne Zaman Yatırılacak?

Bedelli Askerlik Ücreti Açıklandı! Ücretler Ne Zaman Yatırılacak?

Bedelli askerlik yapmak üzere hazırlanan vatandaşların heycanla beklediği ücretler açıklandı. MSB Bedelli askerlik ücreti ve ücretlerin ne zaman yatırılacağını duyurdu. 21 gün askerlik yapacak olan vatandaşların MSB tarafından açıklanan ücreti ilgili banka hesaplarına yatırması gerekiyor. Ücret yatırmayanların bedelli askerlik başvurusu iptal edilecek.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Oldu?

Bedelli askerlik ücretleri her yıl Milli Savunma Bakanlığı Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğü tarafından hesaplanmaktadır. Hesaplamalarda memurların aylık katsayıları ve döviz kurları göz önünde bulundurulur. Buna göre 2020 bedelli askerlik ücreti Temmuz / Aralık dönemi için 37 bin 70 lira olarak açıklandı. Dövizle askerlik yapacak olan Türk vatandaşlarının ise 5563 Euro’yu ilgili banka hesaplarına yatırması gerekmektedir.

Bedelli askerlik ücreti geçtiğimiz dönemde 35 bin 54 lira olarak açıklanmıştı. Aynı şekilde dövizle askerlik geçtiğimiz dönemde 5261 Euro olarak açıklanmıştı. Katsayıların artmasına bağlı olarak her dönem bedelli askerlik ücretlerinin de yükselmesi bekleniyor.

Askerlik şubesinden ya da E – Devlet üzerinden yapılan bedelli askerlik başvurusunun ardından 37.070 TL’nin banka hesaplarına yatırılması gerekiyor. Devlet bankaları ya da PTT üzerinden bedelli askerlik ücretleri yatırılabilir.

Bedelli Askerlik Ücreti Açıklandı.

Bedelli askerlik ücretlerinin ödeneceği tarih aralığı önümüzdeki günler içinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulacak. Belirlenen tarihler arasında mutlaka ödeme yapılması gerekmektedir, sürenin uzatılması ya da ertelenmesi gibi bir durum beklenmiyor.

Bedelli Askerlik Hakkında Detaylar

Sağlıklı her Türk erkeği askerlik ödevini yapmakla zorunlu tutulur. Ancak sağlık, eğitim ve özel nedenlerden dolayı askerlik yapılmayabilir ya da ertelenir. Bedelli askerlikte ise vatandaşlar başvuru yapar, bakanlık tarafından belirlenen ücreti öder ve kurayı bekler. Başvuru sayısının fazla olması durumunda başvuran kişiler arasında kura çekilir ve kurada çıkanlar bedelli askerlik yapmaya hak kazanır.

Kurada çıkmayan ancak ücreti ödeyenlerin ise yatırdığı para tümüyle iade edilir. Bedelli askerlik çıktığı halde askere gitmeyenler ise bir daha bedelli askerlik başvurusu yapamaz ve hakkını kaybeder. Bu nedenle vatandaşların tüm koşulları göz önünde bulundurup başvuru yapması büyük önem taşır.

Bedelli askerlik yapacak olanlar 21 gün temel askeri eğitim alır. 21. Gün sonunda ise yemin töreni yapılır ve bu kişiler askerliğini yapmış olarak kabul edilir.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Şartları Nelerdir? Kimler Bedelli Askerlik Yapabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.