Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik Ne Zamana Kadar Sürecek? Son Celp Tarihi Ne Zaman?

Bedelli Askerlik Ne Zamana Kadar Sürecek? Son Celp Tarihi Ne Zaman?

3 Ağustos 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak kamuoyuyla paylaşılan bedelli askerlik uygulaması doğrultusunda yapılan başvurular 3 Kasım 2018 tarihinde son buldu. Toplamda 634.415 yükümlü bedelli askerlik için başvuruda bulunurken bunların arasından 67.591’i ilk üç celp döneminde temel askeri eğitimini tamamladı. Yükümlüler bedelli askerlikte 4. celp dönemi ne zaman sorusuna yanıt beklerken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından tüm yükümlülerin celp dönemlerinin tek seferde açıklanacağı belirtildi. Bakan Akar bedelli askerlik gündemiyle ilgili yaptığı açıklamada; temel askeri eğitim sürecine tabi tutulacak yükümlülerin ne zaman silah altına alınacaklarının ve silah altına alınacakları tarih ile birliğin 19 Kasım 2018 haftasında açıklanacağını belirtti. Bakar Akar, eğitim süreciyle alakalı eğitim birliklerinin sayısının artırıldığını da sözlerine ekledi. Öte yandan Bakar Akar, eğitimlerin 48 ilimizde yer alan 92 farklı eğitim birliğinde sürdürüleceğini kamuoyuyla paylaştı.

Bedelli Askerlik Son Celp Tarihi Ne Zaman?

3 Ağustos 2018’de bedelli askerlik uygulamasının yürürlüğe sokulmasıyla birlikte ilk celp dönemi 2018’in Eylül’ü olarak planlamış ve yaklaşık 12 bin yükümlü bu dönemde silah altına alınmıştı. Bakan Akar’ın 15 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklamaya göre başvuru süreci devam ederken tamamlanan ilk 3 celp dönemiyle birlikte bedelli askerlik süreci 40 celp döneminin ardından tamamlanmış olacak. 1,5 yıla yakın sürmesi planlanan bedelli askerlik uygulamasında, 21 günlük temel askeri eğitim dolayısıyla askere alınacak yükümlülerin askeri birliklerine teslim olacakları son tarih ise 20 Şubat 2020. Bu tarihte silah altına alınan yükümlüler 28 Şubat 2020 tarihinde temel askeri eğitimleri tamamlayacak ve bedelli askerlik süreci bu şekilde son bulmuş olacak.

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri ve Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli askerlik başvurularını tamamlayıp ilk 3 cep döneminde askere alınmayan yükümlülerin merakı bekleyişi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yaptığı açıklamayla birlikte son buldu. Bakan 15 Kasım 2018 tarihinde yaptığı açıklamada “”Şu ana kadar bize müracaat eden toplam 634 bin 415 kişinin celp dönemlerini önümüzde hafta açıklayacağız.” ifadesini kullandı. Bakan tarafından paylaşılan bu bilgiye göre bedelli askerlik adaylarının temel askeri eğitimlerini hangi tarihte alacakları 19 Kasım 2018 tarihi ile başlayıp 25 Kasım 2018 tarihi ile son bulan hafta içerisinde belli olacak. Yükümlüler yapılacak açıklamanın ardından celp dönemlerinin gelmesini beklemeye koyulacak.

 

Bir önceki yazımız olan 2019 Dövizle Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Yapabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.