Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik Nasıl Ödenir? Bankaların 2018 Kredi Şartları Neler?

Bedelli Askerlik Nasıl Ödenir? Bankaların 2018 Kredi Şartları Neler?

Haziran 2017’den beri ülke gündemini meşgul eden bedelli askerlik uygulaması nihayet 18 Temmuz 2018 tarihinde TBMM’ye sunulan, içinde bedelli askerlik düzenlemesinin de yer aldığı torba kanun teklifinin 26 Temmuz 2018’de kabul edilmesiyle birlikte resmiyet kazanmış oldu. O günden bu yana kafalarda oluşan pek çok sorunun cevabı da, 3 Ağustos 2018’de Milli Savunma Bakanlığı tarafından yayımlanan “Bedelli Askerlik Kanun Duyurusu” ile yavaş yavaş belirmeye, 2018 bedelli askerlik düzenlemesinin yol haritası şekillenmeye başladı.

Bedelli Askerlik Düzenlemesinden Kimler Yararlanabilir?

2018 yılında uygulanacak bedelli askerlik düzenlemesi, 03 Ağustos 2018 tarihinde, 30498 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Askerlik Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile yürürlüğe girdi. Bedelli askerlik hizmetiyle ilgili usul ve esaslar, 7146 nolu bu kanun ile birlikte 1111 sayılı Askerlik Kanunu’na eklenen Geçici 55’inci maddede yapılan düzenleme ile belirlenmiştir. Buna göre yükümlülerin bedelli askerlik düzenlemesinden yararlanabilmeleri için;

  • 01 Ocak 1994 tarihinden önce doğmuş olmaları,
  • Fiilen askerlik hizmetine başlamamış olmaları,
  • 03 Kasım 2018 tarihine kadar başvuruda bulunmaları,
  • 15.000 (on beş bin) TL olarak belirlenen bedelli askerlik ücretini ilgili banka hesaplarına peşin olarak yatırarak, aldıkları 3 (üç) adet asıl dekontu askerlik şubelerine teslim etmeleri gerekir.

Bedelli Askerlik Başvuru Süreci

2018 yılı itibarıyla askerlik çağı gelen ya da daha önceki yıllarda askerlik çağına giren ama bugüne kadar muhtelif sebeplerle bu görevlerini yerine getir(e)meyen yükümlüler, online olarak e-Devlet uygulamasından ya da bizzat müracaat ederek askerlik şubeleri ile konsolosluklardan, bedelli askerlik uygulamasından yararlanıp yararlanamayacaklarını öğrenebilirler.

Başvurular yazılı olarak askerlik şubelerine, yurt dışı temsilciliklerine ya da internet üzerinden e-Devlet uygulaması kullanılarak yapılacak. Başvurusu kabul edilen adaylar, 2018 yılı bedelli askerlik düzenlemesi için belirlenen 15.000 TL tutarındaki ödemeyi, herhangi bir banka şubesinden ilgili hesap numarasına yapacaklar.

Bankadan aldıkları 3 adet dekontun asıllarını askerlik şubesine teslim ederek başvuru işlemlerini bitiren yükümlüler bundan sonra, Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak olan celp duyurusunu beklemeye başlayacaklar.

Askerlik Hizmeti Süreci

Bir önceki bedelli askerlik uygulamasından yararlanan yükümlülere, herhangi bir temel eğitim programı zorunluluğu getirilmemişti. 2018 yılı düzenlemesinde ise, yurt içinde ikamet eden adayların fiziken katılmak zorunda olduğu, öte yandan yurt dışında ikamet eden adayların ise internet üzerinden sadece teorik bir eğitim alacakları 21 günlük zorunlu temel askerlik eğitimi söz konusu. Adayların bu eğitimi nerede ve hangi dönemde alacakları, düzenlemeden faydalanacak olan yükümlülerin hepsinin birden mi yoksa kısım kısım mı eğitime tabi tutulacakları gibi sorular, başvuruda bulunacakların sayısını tahmin etmeyi güçleştiriyor.

03 Kasım 2018 tarihinde başvuru süresinin bitmesinin ardından, mevcut yükümlü sayısına göre celp planlaması yapılacak ve basın yoluyla yükümlülere duyurulacak. Yoklama ve sevk işlemlerinin ardından birliklerine teslim olan yükümlüler, 21 günlük temel eğitimlerini tamamlayarak terhis olacaklar.

Bedelli Askerlik Parası Nasıl Ödenecek?

Bedelli askerlik ücreti 15.000 Türk Lirası olarak belirlendi. Ödemede taksit uygulanmayacak. Başvuruları kabul edilen yükümlüler ödemelerini Hazine ve Maliye Bakanlığına ait hesaplara yapacaklar. Bu hesaplara ait numaralar başvuru sırasında askerlik şubeleri, yurt dışı temsilcilikler ya da e-Devletten alınacak olan “Bedelli Askerlik Ödeme Belgesi”nde belirtilecek.

Tüm bankalar ödeme güçlüğü çekecek olan yükümlüler için çalışmalarını tamamladı ve kredi portföylerine “bedelli askerlik kredisi”ni çoktan eklediler. Adaylar bankaların kendilerine sunduğu değişik faiz oranları ve vadelerdeki bu kredi fırsatlarından yararlanabilirler.

Finansbank Bedelli Askerlik Kredisi

QNB Finansbank bedelli askerlik için hazırladığı kredi kampanyasında kefilsiz ve 3 ay ertelemeli kredi imkanı veriyor. Bedelli askerlik kredisi faiz oranları %1,79’dan başlıyor ve 36-48 ay vade seçenekleri var.

ING Bank Bedelli Askerlik Kredisi

ING Bank müşterilerine 3 ila 48 ay arasında vadelerle, %1,84’ten başlayan faiz oranlarında kredi imkanı sunuyor. ING Bank müşterisi olanlar bu kredi kampanyasından bankanın internet şubesi ya da mobil uygulaması üzerinden başvurarak hemen yararlanabilirler. ING Bank bu kredi kampanyasıyla ayrıca geri ödemelere 3 ay erteleme imkanı da veriyor. Dosya masrafı ise kredi miktarının %0,5’i kadar.

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik ücretini ödemek için Ziraat Bankası’nın bireysel ihtiyaç kredisinden de faydalanılabilir. Bedelli askerlik ödemesi taksitleri 48 aya kadar ulaşabilen, %1,63’ten başlayan faiz oranları bulunan Ziraat Bankası tüketici kredisinden faydalanmak için banka şubelerinden, ATM’lerinden, internet sitesinden, mobil uygulamadan ya da çağrı merkezinden başvuru yapılabilir.

Halk Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Henüz Halkbank’ın bedelli askerlikle ilgili özel bir kredi çalışması olmamakla birlikte, kısa süre içinde vitrindeki yerini alacağı kuşkusuz. Halihazırda mevcut olan tüketici kredileri de bedelli askerlik için kullanılabilir.

Bedelli askerlik kredisi şartları da tıpkı diğer kredilerde olduğu gibi işliyor. Yasal takip sürecinde olup kara listede bulunan ve kredi puanı düşük olan vatandaşların bankaların sunduğu bedelli askerlik kredilerinden faydalanmaları mümkün görünmüyor.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikte Askerler 21 Gün Boyunca Ne Yapacaklar? Neler Öğrenecekler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.