Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik Çıkmadan Önce Askere Gidenlerin Durumu

Bedelli Askerlik Çıkmadan Önce Askere Gidenlerin Durumu

Uzun bir süredir gündemde geniş yer kaplayan bedelli askerlik düzenlemesi 1 milyondan fazla genci ilgilendiriyor. 3 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan detaylara göre yükümlüler en çok 1 Ocak 1994 doğumlu olabilir. Ayrıca 15 bin TL ücret karşılığında bedelli askerlikten faydalanmaya hak kazanacak adayları 21 günlük zorunlu temel eğitim süreci bekliyor.

Bedelli Çıkmadan 1 Hafta Önce Askere Gittim Ne Olacak?

Bedelli askerliğe dair yapılan düzenleme öncesinde askere gitmiş olup halihazırda askerde bulunanların kafalarında bazı soru işaretleri mevcut. Şu an askerliğini yapan yükümlüler için ne yazık ki geriye dönük bir işlem yapılması mümkün değil. Dolayısıyla bu yükümlülerine normal askerlik sürelerini tamamlayıp terhis olmak dışında askerlik konusuna getirebilecekleri herhangi bir çözüm yok.

Bedelli Askerlikten Kimler Faydalanabiliyor?

Bedelli askerlik için en az 25 yaş şartı gözetiliyor. 31 Aralık 1993 ve öncesinde doğmuş olanları kapsayan düzenlemede değişikliğe gidildi ve 1 Ocak 1994 doğumlular da bedelli askerlikten faydalanmaya hak kazandı.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar?

Bedelli askerlik için belirlenen ücret 15.000 TL. Bankalar yükümlülere bu tutarı karşılayabilmeleri için kredi hizmeti vermeye başladı. Düşük faizli kredi verilmesi konusunda talepte bulunan yükümlüler, 4 yıllık bir vadeyle kredi çektikleri takdirde neredeyse 30 bin TL tutarında ödeme yapmak durumunda kalacaklar. Öte yandan bankaların birçoğu bedelli yasasından yararlanmak isteyenlere kolaylık sağlamak için 3 ay ertelemeli kredi vereceklerini de duyurdu.

21 Günlük Temel Eğitim Kaldırılacak mı?

Bedelli askerlik yasasının Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 21 günlük temel eğitimin kaldırılmayacağı da kesinleşti. Yasaya göre bedelli askerliğe başvuran kişiler 21 gün sürecek olan temel askeri eğitimi sürecine katılmak zorundalar.

Bedelli Askerlik Yapacaklar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Normal şartlar altında yasalar kapsamında askere gitmek üzere çalıştığı işten ayrılan ayrılan askerlik yükümlülerine çalıştıkları kurum tarafından kıdem tazminatı ödenmesi zorunlu. Ancak yapılan bu düzenlemeye göre askerliğini bedelli olarak icra edecek kişilere çalıştıkları kurum tarafından herhangi bir ödemeye yapılmayacak. Ayrıca çalışanların çalıştıkları kurumla ilişkileri de kesilmemiş olacak. Özel sektör çalışanları 21 gün boyunca ücretsiz izinli sayılırken, kamu çalışanları ise 21 gün boyunca aylıksız olarak değerlendirilecek.

Yurt Dışında Yaşayanlar Bedelli Askerlik İçin Ne Kadar Ücret Ödeyecekler?

Resmi Gazete’de yayımlanan kanuna göre, yurt dışında en az 3 yıldır oturma ya da çalışma iznine sahip olan işçiler veya işverenler de bedelli askerlik için bağlı oldukları konsolosluklar aracılığıyla askerlik şubelerine başvurabilecekler. Gerekli şartları sağladığını ispat edenler 2.000 Euro veya bu bedele denk gelen yabancı ülke parasını ödeyerek ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilecek olan uzaktan eğitimi alarak askerliklerini yapmış olacaklar.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik İçin 21 Gün Şartı Kalkacak mı? başlıklı makalemizde Bedelli Askerlik, bedelli askerlik 21 gün şartı ve bedelli askerlik ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.