Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman? [AÇIKLANDI] 2018-2019-2020

Bedelli Askerlik Celp Dönemleri Ne Zaman? [AÇIKLANDI] 2018-2019-2020

3 Kasım 2018’e kadar tanınan yasal başvuru süresi içerisinde başvurularını tamamlayan adaylar gözünü Milli Savunma Bakanlığından gelecek açıklamaya çevirmiş durumda. Hangi tarihte 21 günlük temel askeri eğitime tabi tutulacağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen yükümlüler, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın bu konuyla alakalı yaptığı açıklamanın ardından açıklama tarihini beklemeye başladı. Bakan Akar yaptığı açıklama şu ana kadar 634.415 yükümlünün başvurularını tamamladığını, 19-25 Kasım 2018 tarihleri arasında yükümlülerin hangi ilde, ne zaman ve hangi birlikte temel askeri eğitim görevlerini icra edeceklerini açıklayacaklarını belirtti. Bakanın açıklamaları doğrultusunda askerlik yerleri başta olmak üzere bedelli askerlik süreciyle alakalı merak edilen detayları derledik.

Bakan Akar tarafından yapılan açıklama neticesinde bedelli askerlik 4. celp dönemi ne zaman sorusu 24 Kasım 2018 olarak yanıt bulurken bedelli askerlik sürecinin 7 Şubat 2020 tarihinde silah altına alınan yükümlülerin 28 Şubat 2020 tarihinde tezkerelerini almalarıyla son bulacağı da belli oldu. 37 farklı celp döneminde askere gidecek olan yükümlülerin hangi celp döneminde askere gideceği tek bir seferde yapılan açıklamayla kamuoyuna duyurulmuş olacak. Şu ana kadar 67.591 yükümlü askerlik görevini bedelli olarak tamamladı.

Bedelli Askerlikte Kaç Celp Dönemi Olacak?

İlk üç celp döneminde bedelli askerlik görevini icra eden yükümlülerin askerlik süreçlerinin başarıyla tamamlandığına değinen Akar; bedelli askerlik kapsamında yapılacak eğitim çalışmalarının 24 Kasım 2018 ila 7 Şubat 2020 tarihleri arasında sürdürüleceğini belirtti. Bakanın açıklamalarına göre bedelli askerlik yükümlüleri, bu tarihler arasında 37 farklı celp döneminde silah altına alınacak. İlk 3 celp döneminde temel askeri eğitimin tamamlandığı düşünülürse bedelli askerlik uygulaması toplamda 40 celp dönemi sonrasında son bulmuş olacak. Bakan ayrıca askerlik görevini bedelli olarak icra edecek adayların eğitim süreçlerinin yönetileceği birliklerin sayısının da 92’ye çıkarıldığını duyurdu.

Bedelli Askerlik Eğitiminin Verileceği Birlik Sayısında Artış Var mı?

Bedelli askerlik kapsamında 21 günlük süre boyunca temel askeri eğitime tabi tutulacak yükümlülerin bir kısmı başvuru süreci tamamlanmadan silah altına alındı. Bakan Akar, bu 3 dönem sonrasında edinilen tecrübe doğrultusunda Kara, Deniz Hava ve Jandarma Genel Komutanlıklarına bağlı toplamda 92 birlikte bedelli askerlik eğitimi verileceğini ifade etti. Söz konusu 92 birliğin 48 farklı ilimizde bulunduğunu sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan 2019 Dövizle Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir? Kimler Yapabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.