Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik 16 ve 19. Celp Dönemi Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı!

Bedelli Askerlik 16 ve 19. Celp Dönemi Tarihlerinde Değişiklik Yapıldı!

Bedelli askerlik düzenlemesi kapsamında askerlik yükümlülüğünü 16. ve 19. bedelli askerlik celp dönemlerinde yerine getirecek olan askerlik yükümlüleri için önceden belirlenmiş olan celp tarihlerinde değişikliğe gidildi. Bu iki dönemde temel askeri eğitime tabi tutulmak üzere askere alınacak olan yükümlülerin celp tarihlerinde yapılan değişiklik Milli Savunma Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

Bedelli Askerlik 16. ve 19. Celp Dönemlerinin Tarihleri Değişti

Milli Savunma Bakanlığı, 16 ve 19. celp celp dönemlerinin sevk tarihlerinde değişikliğe gidildiğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklama doğrultusunda;

  • 30 Mart 2019 olan 16. dönem sevk tarihi 3 Nisan 2019,
  • 22 Nisan 2019 olan 19. dönem sevk tarihi 22 Nisan 2019 olarak açıklandı.

Bedelli Askerlik 16. Celp Dönemi Sevk Tarihi Ne Zaman?

16. dönemde temel askerlik eğitime almak üzere birliklerine teslim olacak yükümlülerin sevk tarihi 2018 Kasım ayında açıklanan listede 30 Mart 2019 olarak belirtilmişken yapılan açıklama ile birlikte bu tarih 3 Nisan 2019 olarak güncellendi.

Bedeli Askerlik 19. Celp Dönemi Sevk Tarihi Ne Zaman?

19. bedelli askerlik döneminde birliğine teslim olacak bedelli askerlik adaylar, 20 Nisan 2019 yerine 22 Nisan 2019 tarihinde askere gidecekler.

Bedelli Askerlik 16. Celp Döneminde Askere Gidecekler Yerel Seçimlerde Oy Kullanabilecek mi?

Geçtiğimiz 2018 yılının Kasım ayında askerlik yükümlülüğünü bedelli olarak yerine getirecek olan yükümlüler için bedelli celp tarihleri liste halinde paylaşılmıştı. MSB tarafından paylaşılan bedelli celp dönemlerine göre 16. celp döneminde askere gidecek olan yükümlülerin 30 Mart 2019 tarihinde askere gitmesi bekleniyordu. Buna göre yükümlüler, 31 Mart 2019 tarihinde ülkemizde gerçekleşecek yerel seçimlerde oy kullanamayacaktı. Fakat konuyla alakalı bedelli sevk tarihlerinde değişiklik yapılmasını bekleyen 16. celp dönemi yükümlülerinin gözü Milli Savunma Bakanlığı duyurularındaydı. Bakanlık yükümlülerin bu beklentilerini boşa çıkarmayarak 1 Mart 2019 tarihinde bedelli askerlik son dakika açıklamasında bulundu. Bedelli askerlik celp dönemlerinde değişikliğine gidilerek 16. celp dönemi sevk tarihinin 30 Mart yerine 3 Nisan 2019 olarak güncellendiğini duyuran Milli Savunma Bakanlığı, yükümlülere bekledikleri haberi vermiş oldu.

Kimler Bedelli Askerlik Celp Dönemleri Planlamasının Dışında?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedelli askerlik celp dönemleri planlanırken bazı meslek grupları bu planlamanın tutuldu. Eğitim-öğretimin ve hukuk düzeninin aksamaması adına celp dönemi planlamasının dışında bırakılan meslek gruplarının yanı sıra futbolcu ve hakemlere de imtiyaz tanındı. Buna göre bedelli askerlik celp dönemleri planlamasının dışında tutulan meslek grupları şu şekilde:

  • Öğretmenlerin temel askeri eğitim almak üzere birliklerine sevk edilecekleri tarih, sömestr ya da yaz tatiline göre ayarlanacak. Bunun için bakanlık tarafından ilgili okullara yazı gönderilecek askerliğini bedelli olarak ifa edecek yükümlülerin listesi talep edildi.
  • Hakem ve futbolcular için bedelli celp dönemleri sezon bitimi hesaba katılarak planlanacak.
  • Savcı ve hakimler ise adli tatil döneminde silah altına alınacaklar.

Bir önceki yazımız olan Yeni Askerlik Sistemine Göre Bedelli Askerlik Kaç Para Olacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.