Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bedelli Askerlik Celp Bilgileri [Dönemleri ve Yerleri] Sorgulama

Bedelli Askerlik Celp Bilgileri [Dönemleri ve Yerleri] Sorgulama

3 Ağustos 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanan ve bu tarih itibarıyla başvuru sürecinin başladığı bedelli askerlikten faydalanmak üzere uygun şartları taşıyıp 15.000 TL’lik ödemeyle birlikte başvuru yapan askerlik yükümlülerinin birlik bilgileri, yoklama durumları ve sevk evrakları açıklandı. 6 Ekim 2018 tarihinde ikinci celp döneminde silah altına alınacak olan 41.631 yükümlü söz konusu bilgilere e-Devlet üzerinden yapacakları sorgulama sonucunda erişebilirler.

Bedelli Askerlik 3. Celp Dönemine Ait Celp Bilgileri Açıklandı [27 Eylül 2018]

27 Ekim 2018’de silah altına alınıp 21 gün temel askeri eğitimine tabi tutulacak yükümlülerin celp bilgileri açıklandı. Sorgulama yapmak için TIKLAYINIZ!

Bedelli Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

İlk 3 dönemde temel askeri eğitime tabi tutulacak bedelli askerlik yükümlülerinin birlik bilgileri, yoklama durumları ve sevk evraklarını alacakları tarihler belli oldu. Söz konusu bilgiler birinci dönemde yani 15 Eylül 2018 tarihinde silah altına girecek olan yükümlüler için 28 Ağustos 2018’de, ikinci dönemde yani 6 Ekim 2018 tarihinde silah altına girecek olan yükümlüler için 6 Eylül 2018’de, üçüncü dönemde yani 27 Ekim 2018 tarihinde silah altına girecek olan yükümlüler için 27 Eylül 2018’de e-Devlet kapısı üzerinden ilan edilecek.

Celp dönemleri ilan edilmiş olan yükümlülerin e-Devlet üzerinden kişisel olarak belirtilen yoklama tarihinin bitimine kadar yoklamalarını tamamlamaları gerekiyor. Gerekli işlemleri belirtilen süre içerisinde tamamlamayan bedelli askerlik yükümlüleri kapsam dışına çıkartılacak.

Bedelli Askerlik Yeri Nasıl Sorgulanır?

Bugün (6 Eylül 2018) açıklanan ikinci dönem bedelli askerlik yükümlülerinin celp bilgilerine e-devlet üzerinden yapılacak sorgulama sonucunda erişilmesi mümkün. Yazının devamında paylaştığımız bağlantıya tıkladıktan sonra karşılaşılacak, aşağıda ekran görüntüsünü paylaştığımız sayfadaki “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayıp e-Devlet sistemine giriş yapılmasıyla birlikte yoklama tarihi, sevk tarihi ve birlik adı gibi bilgilere ulaşılabilir.

Bedelli Askerlik Celp Bilgilerini Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ!

Bedelli Askerlik Yerleri Nereler?

Milli Savunma Bakanlığının bedelli askerlik uygulamasının nasıl yapılacağına yönelik yürüttüğü çalışmalar doğrultusunda başvuru sayısına göre ayrı celp dönemleri oluşturuldu. İstanbul, Burdur, Balıkesir ve Samsun’daki bazı eğitim merkezlerinin yalnızca askerlik hizmetini bedelli olarak icra edecek olan yükümlüler için hazırlanması bekleniyor.

21 günlük zorunlu eğitimin yapılacağı askeri birlikler:

 • 58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Burdur
 • 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Sivas
 • 1’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Manisa
 • 3’üncü Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Antalya
 • 48’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Tokat
 • 15’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı – Amasya
 • 59’uncu Topçu Eğitim Tugay Komutanlığı – Erzincan
 • 3’üncü Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı-Ezine-Çanakkale
 • 1’inci Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı-Aydın
 • 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Çanakkale
 • 9’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bilecik
 • Jandarma Muhabere Eğitim Tabur Komutanlığı-Seferihisar-İzmir
 • 10’uncu Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı-Bornova-İzmir

Yükümlüler Ücretsiz ya da Aylıksız İzinli Sayılacaklar

Bedellik askerlik hakkından yararlanarak temel askeri eğitim sürecine dahil olacak yükümlüler halihazırda çalıştıkları iş yeri tarafından aylıksız ya da ücretsiz izinli sayılacak. Bedelli askerlik için yapılan ödemeler Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe biriminin hesabına yatırılıyor. Yatırılan bu tutarlar Savunma Sanayii Destekleme Fonuna aktarılmak üzere Cumhurbaşkanı tarafından Haine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek olarak eklenmek üzere yetkilendirilecek.

Bedelli Askerlik Şartları

Askeri hizmete tabi olan yükümlüler düzenlenen yasa doğrultusunda gerekli bedelli askerlik şartlarını sağladıkları takdirde bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilecekler. Yükümlülerde aranan başat şart ise 1 Ocak 1994 tarihinden daha sonra doğmuş olmaları. Bu şartı sağlayan askerlik çağındaki gençler düzenlemenin yürürlüğe girdiği 3 Ağustos tarihinden itibaren başvuruda bulunmaya başladılar. Başvurular 3 Kasım 2018 tarihine kadar devam ediyor. Öte yandan yükümlüler bedelli askerlik bedeli olan 15 bin Türk Lirası’nı ya da bu paraya denk yabancı ülke parasını bir defada ödemek ve 21 günlük temel askerlik eğitimine katılmak durumundalar.

Bedelli Askerlik Celp Dönemlerinin Tam Listesini Görüntülemek İçin TIKLAYINIZ!

Askerlik E-yoklama İşlemlerinin Tüm Detayları İçin TIKLAYINIZ!

 

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak? Eğitim Sınava Denk Gelirse Ne Olacak? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.