Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

2020 Bedelli Askerlik Başvuru Tarihi Ve Ücreti! Nasıl Başvuru Yapılır?

2020 Bedelli Askerlik Başvuru Tarihi Ve Ücreti!  Nasıl Başvuru Yapılır?

Osmanlı Dönemi’nden beri uygulanan bedelli askerlik sistemi milyonlarca genci yakından ilgilendiriyor. Türkiye’de beş yüz binden fazla bakaya ve üç milyona yakın tecilli kişi bulunmaktadır bu nedenle vatandaşlar tarafından sıklıkla merak edilir. 2020 bedelli askerlik başvuru tarihleri ve ücretleri Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından açıklandı.

Bedelli Askerlik Ücretleri!

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü (ASAL) tarafından açıklanan bedelli askerlikle ilgili başvuru kılavuzunda şartlar ve ücrete dair bilgilere yer verilmektedir. İlgili kılavuzda bedelli askerliğe başvuru yaşı, başvurunun nasıl yapılacağı gibi bilgiler aktarılırken yoklama kaçağı, saklılar ve bakayaların bedelli askerlikten yararlanamayacağı açıklandı.

2020 Bedelli Askerlik

Bedelli askerlik başvuruları 31 Aralık 2020 Saat 18:00’e kadar devam ederken iki ayrı başvuru tarihi ve ücreti bulunmaktadır. İlk başvuruların 30 Haziran 2020’ye kadar tamamlanması gerekirken ikinci dönemde (1 Temmuz – 31 Aralık 2020) bedelli askerliğin ücreti yükselecek. Bedelli yapmak isteyen kişilerin bakaya kalmadan ya da yoklama kaçağı durumuna düşmeden önce yoklama yaptırması ve tecil tarihinden sonraki iki aylık süre içinde belirlenen bedeli ilgili bankalara yatırması gerekiyor. 2001 doğumlular ve daha yaşlı kişiler bedelli askerlikten yararlanırken erteleme hakkı bulunmayan kişilerin bedelli başvuruları kabul edilmeyecek.

Askerlik yoklamasından önce kişilerin ilgili kurumlardan ‘Askerliğe elverişlidir’ raporu alması gerekmektedir.

Bedelli askerlik ücretleri ASAL tarafından belirtildi:

  • Döviz ile askerlik yapacak olan kişiler için: 5 bin 261,09 Euro veya Karşılığı Konvertibl Yabancı Ülke Parası
  • Türk Lirası ile askerlik yapacak olan kişiler için: 35.054,64 TL

Döviz ile bedelli yapacak olan kişilerin uzaktan eğitim programını tamamlaması ve başvuru belgeleri ile birlikte ilgili yurt dışı temsilciliklerine başvurması gerekiyor. Bu işlemlerle birlikte hak sahibi olan kişiler tespit edilirken ardından ücretin ödenmesi gerçekleştirilebilir.

Ücretler, Halk Bankası, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası ve PTT şubeleri aracılığıyla yatırılabilir.

Bedelli Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Bedelli askerlikten yararlanma hakkına sahip olan kişiler celp ve sevk dönemleri ve temel eğitim yapacakları birlikleri E – devlet üzerinden 2021 yılı Ocak ayında görebilecek. E – devlet haricinde adaylar askerlik şubeleri aracılığıyla da eğitim birliklerini, celp ve sevk dönemlerini öğrenebilir. Bu nedenle kişilerin verilerin sürelere uyum sağlaması ve işlemleri son güne bırakmaması gerekiyor.

Hak sahibi olanlar toplamda bir aylık temel eğitimi tamamladıklarında askerlik yükümlülükleri kalkacak. Bedelli askerlik başvuru sayısının fazla olması durumunda yükümlüler kura yoluyla belirlenirken diğer kişiler zorunlu askerlik görevini tamamlayacaklar.

Bir önceki yazımız olan 2023 Askerlik Celp Dönemleri, 2023 Celp Tarihleri Açıklandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.