Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu

Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu

Bayan Astsubay Adaylarında Aranan Boy ve Kilo oranları

 jandarma-astsubay-ne-is-yapar-1

Kara Kuvvetleri Komutanlığı için Bayan adayların boy ve kilo oranlarının nomogramı şu şekilde ;

Bayan Astsubay Adaylarında Aranan Boy ve Kilo Oranları

 

En güncel haliyle resimde belirtilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen yukarıdaki boy standartları genel boy standardıdır. Alımı yapacak komutanlıklar yukarıdaki tabloda belirtilen alt sınırların daha aşağısında veya üst sınırların daha yukarısında olmamak kaydıyla, adaylarda arayacakları boy ve ağırlık alt ve üst sınırlarını kendileri tespit edebilirler.

Fakülte veya Yüksekokul mezuniyet şartının arandığı, yani yalnızca üniversite mezunu olan kişilerin başvurduğu dış kaynaktan yapılacak olan Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir. 

Lise mezunu olan kadınlar Astsubay olamazlar. Çünkü Lise mezunlarının alındığı MSÜ ile alınan Astsubay Meslek Yüksek Okuluna kadın adaylar alınmamaktadır. Astsubay Meslek Yüksek Okuluna yalnızca erkek öğrenci temin edilmektedir. Lise mezunu olan kadınlar ancak harp okullarına girerek Subay olabilirler. Çünkü harp okullarına kadın adaylar da kabul edilmektedir. Yalnızca lise mezunlarının alındığı MSÜ ile harp okullarına girişte kadın adaylar için belirlenen asgari boy sınırı ise 160 cm’dir. Fakülte veya Yüksekokul mezunu kişiler bu alımlara başvuruda bulunamazlar. Çünkü gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 403 YORUM
 1. Kardelen dedi ki:

  Merhaba bn 23 yaşında önlisans mezunuyum bayan astsubay olmak istiyorum tabloda 19 yaş üzerinin boy sıralamasına baktım gercekten 153 ten mi başlıyor sıralama ?

 2. Ayşe Gül dedi ki:

  Hocam 2023 kadın astsubay alımı ne zaman olur acaba ben önlisans mezunuyum kpss 70 aldım astsubaylık alımı varmı acaba

 3. Ayşe dedi ki:

  2023 msü sınavına gireceğim kho istiyorum boy 160 elenme şansım var mı boy ölçümünde yanlış çıkarda veya 159 faln çıksa?
  Ve kho kadın olarka kaç kişilik kontenjan var?

 4. yasemin dedi ki:

  merhaba ben jandarma astsubay olmak istiyorum boyum 1.70
  kilom 60 bir şansım var mı 15 yaşındayım

 5. Nur dedi ki:

  Merhaba, ben jandarma astsubay olmak istiyorum, fakat gözlerimde miyop var sağ 1.50 ve sol gözümde 1.75. Engel olur mu?

 6. Ayse dedi ki:

  Lise bitininde harp okuluna gidecej olan bayan adaylar boy siniri 1.60 midir

 7. HATİCE KARABULUT dedi ki:

  Merhaba cinsiyetim kadın yaşım 20 boyum 171 kilom 70 seneye çocuk gelisim onlisan bölümünden mezun olacağım. yazdıklarımda benin astsubay olmamı engelleyen bir durum varmi? babamda emekli astsubay. 28 şubat darbesinde babam namaz başörtü muhabbetinden atıldı ama hakları geri verildi bilginiz vardır. Bu sorun teşkil edermi? ve benim on lisansı bitirdikten sonra izlemem gereken yol nedir ? çabuk cevap verirseniz çok memnun olurumm

 8. Zehra GÜVENER dedi ki:

  Mrb.lisans mezunuyum 1.58 boyunda bayanım 53 kiloyum 27 yaşındayım subay astsubay şartına uygunmuyum neler gerekiyor

  1. Xoooo dedi ki:

   Noooo

 9. Havana dedi ki:

  Merhabalar önlisans mezunuyum boyum 163 kilo 70 ama kaşımda dikiş izi var bu sorun olur mu acaba

 10. Büşranur dedi ki:

  Merhaba:( 17 yaşımdayım, boyum 152 cm. Liseden mezun oldum. Yukarıdaki tablo için umutlandım fakat 162 cm falan o yazıları görünce yine üzüldüm. Polis olamıyorum 162 cm olmadığım için. Bu boyla asker olamaz mıyım? Lütfen yukarıdaki yazıları okudukça üzüntüden algılayamıyorum bir şey. Vaktinizi aldığım için özür dilerim, cevap verirseniz teşekkür ederim.

  Ve… Ve mail adresimden ulaşırsanız, güvenlik güçleri mensuplarımızın mutluluğu için destek amaçlı yazdığım yazıları size iletebilirim, askersiniz sanırım. Mutlu günler.

 11. Rabia dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım ve boyum 1.58 kilom 47 kadın astsubay alımı için gerekli olan boy bu diye biliyorum ama üniversite sınavından yüksek puan alırsam ve diğer sinavlarida geçersem astsubay olabilir miyim acaba?

 12. sergen dedi ki:

  yorumu yanlış yere yazdım kusura bakmayın farklı bir konuya daha yazdım onu onaylarsanız sevinirim takipteyim

 13. Sergen dedi ki:

  Merhaba 2 yıllık üniversite mezunuyum, 3 hafta önce aradan çıksın diye tecilimi bozdum ve aile hekiminden rapor aldım. Raporumda 183 boy 90 kilo olarak askerliğe elverişli olarak gözüküyordum aynı zamanda raporun en üst kısmında yedek astsubay aday raporu olduğu da yazıyordu, askerlik şubesinden yoklama ve tercih işlemlerini yaptım, o günden bu yana diyet ve yürüyüş yapıyorum güncel olarak 85 kiloya düştüm, sistemde 90 kilo yazıyor ve bu kilo yedek astsubay adaylığı sınırının üzerinde olduğunu öğrendim, bu nedenle benim şu an mevcut kilomu sisteme geçirebilmem için bu yoklamayı iptal edip tekrar mı almam gerek? sistemde yedek astsubaylık tercihim 1. tercih olarak gözüküyor ancak kilomun sağlık raporunda 90 yazmasının bana sıkıntı çıkaracağını ve sistemde direk elenceğimi düşünüyorum.

 14. Rabia dedi ki:

  Ben bu yıl mezun oldum liseden yks girip 210 puan aldım ve sağlık kurumları işletmeciliği 2 yıllık geldi ben jandarma , astsubay olmak istiyorum boyum 1.60 iki yılı bitirdikten sonra nasıl yapabilirim geçmek için jandarma veya astsubayliga ailemin hayalini gerçekleştirmek istiyorum çünkü…

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Rabia, Öncelikle tebrik ederim. Fakülte veya Yüksekokul mezuniyet şartının arandığı, yani yalnızca üniversite mezunu olan kişilerin başvurduğu dış kaynaktan yapılacak olan Muvazzaf/Sözleşmeli Astsubay alımlarında asgari boy sınırı kadın adaylar için 162 cm’dir. Alımlar için öncelikle alım ilanı yayımlanır. Sonra üniversite mezunu olan kişiler bu alımlara başvuru yapar. Bütün alım aşamalarını geçenler eğitime gider ve eğitim görür. Daha sonra da rütbe takarak görev yapacakları birliklere atamaları gerçekleşir. Mezun olduktan sonra alımları iyi takip etmeniz gerekir. Ayrıca boy standartlarının 2 cm altındasınız. Fakat sınıra yakın olduğunuz için bu sorunu çözebilirsiniz. Her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz. (Buradaki uzama kemik büyümesi değil, vücudun birbirine yaklaşan eklemlerinin genişlemesi ile meydana gelen uzamadır. Bkz: Esneme hareketleriyle boy uzatma) Fiziki kontrol aşamasında da biraz dik durursanız büyük ihtimalle bu konuda bir problem yaşamazsınız.

 15. melek dedi ki:

  merhaba admın Lisans mezunuyum 158 boy 51 kilo kadın astsubay olabilirmiyim , ve kpss şartı varmı ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Melek, Dış kaynaktan Jandarma Astsubay alımlarında Kadın adaylar için belirlenen asgari boy sınırı 162 cm’dir. Boy şartlarını karşılamıyorsunuz maalesef. Alımlarda belirlenen Minimum KPSS puanı 60’dır.

  2. Ayşenur dedi ki:

   17 yaşındayım açık öğretim lisesi bitirdim
   152 boy
   48 kilo
   Her hangi bir şey ola bilrimiyim ne yapmam lazım sınava girmden gönüllü askerlik

 16. Lütfiye dedi ki:

  Merhaba ben lütfiye 20 yaşındayım önlisans (2yıllık) bu yıl 2. Sınıf oldum 2022 de mesun olacğım kpss ye girip kac puan almam lazım jandarma astsubay düşünüyorum boyım 1.63 kilo 62 ve özel yetenek gerektiriyor mu ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Lütfiye, Dış kaynaktan Jandarma Astsubay alımlarında Kadın adaylar için belirlenen asgari boy sınırı 162 cm’dir. Erkek adaylarda 1,67 (167 cm) metreden, kadın adaylarda 1,62 (162 cm) metreden daha kısa boylu olanlar hakkında Astsubay Eğitim Merkezi Komutanlığı öğrenci adayı olamaz kararı verilir. Boy ve kilo standartlarını karşılıyorsunuz. Alımlarda belirlenen Minimum KPSS puanı 60’dır.

 17. Melek dedi ki:

  Merhaba boyum 175 kilom 62 18 yaşındayım kolumun iç tarafında jilet izi var lazerle silinebiliyormuş asker veya polis olmam da bir sorun yaratır mı ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Melek, Belirttiğiniz boy ve kilo değerleri polislik ve rütbeli askeri personel olmak için uygun. Jilet izleri ise polislik ve rütbeli askeri personel olmak için engel teşkil etmektedir. Tespit edilmesi halinde maalesef elenirsiniz.

 18. Subay olmak isteyen biri dedi ki:

  Merhaba 162 boyum kolumda 2 cm yanık izi var ama çok belli değil, dişlerim biraz yamuk diş teli taktıracağım ve gözüm 3.25 numara subay olmak istiyorum sizce şansım var mı

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Belirttiğiniz ölçülerde yanık sorun oluşturmaz. Kontrol edilmeden dişleriniz hakkında kesin bilgi verebilmek zordur. Bu konu hakkında detaylı bilgilere Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği MADDE 28’den bakabilirsiniz. Gözünüz konusunda ise belirttiğiniz değerler Subay olmaya engel teşkil etmektedir.

 19. Tprk dedi ki:

  Boyum171 kilo 49.10 12.09.2003 doğumluyum adtsubay olabilimiyim kilo korkutuyor beni

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Toprak, Lise mezunu olan kadınlar Astsubay olamazlar. Çünkü Lise mezunlarının alındığı MSÜ ile alınan Astsubay Meslek Yüksek Okuluna kadın adaylar alınmamaktadır. Astsubay Meslek Yüksek Okuluna yalnızca erkek öğrenci temin edilmektedir. Lise mezunu olan kadınlar ancak harp okullarına girerek Subay olabilirler. Harp okullarına girişte kadın adaylar için belirlenen asgari boy sınırı 160 cm’dir. Alımlarda vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak belirlenmiştir. Sizin vücut kitle indeksiniz 16,79 yani bu değerler ile maalesef elenirsiniz. Boyunuza göre kilonuzun 55-75 arasında olması gerekmektedir.

   1. Merve dedi ki:

    Merhaba ben açıktan okuyorum önümüzde ki ay Aralıkta gircegım sınavdan sonra 2 dönemim kalıyor ve lise mezunu olcam insallah yasım da 25 jandarma olmak istıyorum lütfen bılgı almak istiyorum buna gerçekten ihtiyacım var yardımcı olursanız sevınirim şimdiden teskkur ederim?

 20. Asena dedi ki:

  Merhaba ben Asena 25 yaşında lisans mezunuyum ve subay olmak istiyorum birincisi subaylık boy alt sınırı kesin olarak nedi? 1 2 santim yetersiz çıkarsa diğer kriterler göz önünde bulundurulara esnetilebilir ve alınabilinir mi? 2022 senesinde ihtiyaca göre sınır yeniden değişebilir mi? Ve 27. yaşımda da başvuru yapabilir miyim?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Asena,

   .

   “Subaylık boy alt sınırı kesin olarak nedir?”

   Üniversite mezunlarının alındığı dış kaynaktan Subay alımlarında Kadın adaylar için belirlenen asgari boy sınırı 162 cm’dir.

   .

   “1 2 santim yetersiz çıkarsa diğer kriterler göz önünde bulundurularak esnetilebilir ve alınabilinir mi?”

   Boy ve kilo standartları konusunda 2 ve üzeri cm farklar için katı davranılmaktadır. Standartlardan 1 cm düşük adaylar bazen bu aşamayı geçebildiklerini ifade ediyorlar fakat çoğu zaman yine katı davranılmaktadır. Eğer boyunuz standarttan 1-2 cm düşükse antrenmanlarla bu açığı kapatabilirsiniz. Her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz.

   .

   “2022 senesinde ihtiyaca göre sınır yeniden değişebilir mi?”

   Alımı yapacak komutanlıklar TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen alt sınırın daha aşağısında veya üst sınırın daha yukarısında olmamak kaydıyla, adaylarda arayacakları boy ve ağırlık alt ve üst sınırlarını kendileri tespit edebilir. Yani bu boy standardını Alım yapacak komutanlıklar belirliyor. Değişiklik tabi ki olabilir fakat uzun zamandır boy konusunda standartlar hiç değişmedi.

   .

   “27. yaşımda da başvuru yapabilir miyim?”

   Dış kaynaktan Subaylığa başvurabilmeniz için düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 27 yaşını bitirmemiş olmanız gerekir. Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmayanların başvurusu kabul edilir. Lisansüstü öğrenimini tamamlamış olan adaylar için bu yaş sınırı 32’dir. Örneğin bu sene yapılan alımlarda 01 Ocak 1994 ve daha sonraki doğumluların başvurusu kabul edilir.

 21. Gamzenur dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım, bu sene üniversiteye gideceğim ama jandarma Subay olmak istiyorum. Okulumu bitirdikten sonra ne yapmam gerekiyor? Kadın jandarmalar için gerekli bilgilendirmeyi yapar mısınız lütfen? her sitede farklı şeyler yazıyor, en iyisi işin ehli birisiyle görüşmektir diye düşünerek size yazıyorum, lütfen yardımcı olur musunuz ??

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Gamzenur, Lise mezunu olan kişiler için Jandarma Subay olma yolu JSGA’dan (Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinden) geçmektedir. Bu okulda Jandarma Subay yetiştirilmektedir. Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Güvenlik Bilimleri Fakültesinde okuyabilmenin baş şartlarından biri Lise veya lise dengi meslek okullarından mezun olmuş veya kayıt tarihine kadar mezun olacak durumda olmaktır. Burada sizi ilgilendiren kısım şu ki şuan için JSGA’ya kadın öğrenci alımı yapılmamaktadır. Yalnızca erkek öğrenci alımı yapılmaktadır.

   .

   “Okulumu bitirdikten sonra ne yapmam gerekiyor?”

   .

   JSGA’ya Lise mezunu kadın alımı olmadığından dolay yapacağınız çok bir şey yok. Eğer Jandarma genel komutanlığında değilde Türk Silahlı Kuvvetlerinde Subay olmak isterseniz bunun için bir yol mevcut. Türk Silahlı Kuvvetleri her sene Milli Savunma Üniversitesine Subay yetiştirmek için Erkek ve Kadın öğrenci temin etmektedir. Sizde MSÜ ile Subay olabilirsiniz. MSÜ alım süreci hakkında en detaylı bilgilere MSÜ Alım Süreci adresinden ulaşabilirsiniz.

   .

   Eğer illa Jandarma Subay olmak istiyorum derseniz o zaman 4 yıllık bir üniversite mezunu olmanız gerekir. Herhangi bir 4 yıllık üniversiteden mezun olduğunuzda artık lise mezunu değilde üniversite mezunu olursunuz. Böylece dış kaynaktan alımlarda gerekli başvuruları yapıp Jandarma Subay olabilirsiniz. Yani Jandarma Genel Komutanlığında Lise mezunu kadın adaylar için alım yoktur fakat Üniversite mezunu kadın adaylar için Subay alımı vardır.

 22. Melekaysu dedi ki:

  Merhaba ben MSÜ ye girip subay olmak istiyorum şuan lise 2 yi bitirdim boyum 1.55 2 sene içinde sınır boya ulaşabilir miyim acaba

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Melek, MSÜ ile harp okullarına girişte kadın adaylar için asgari boy sınırı 160 cm’dir. Boy uzamasını etkileyen birçok etken bulunmaktadır. Kadınlar ortalama 20 yaşına, erkekler ise 22 yaşına kadar uzayabildikleri tahmin edilmektedir. Beslenme ve egzersiz gibi gerekli tedbirleri aldığınız taktirde asgari boy sınırına yüksek ihtimalle ulaşır ve bu konuda problem yaşamazsınız.

 23. Umay dedi ki:

  Boyum 1.71 kilom 71 MSÜ istiyorum kilom sıkıntı yaratır mı ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Belirttiğiniz boy ve kilo değerleri kabul edilen aralıktadır. Fiziki kontrol aşamasında sorun yaşamazsınız.

 24. Songül dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben hayatım boyunca polis yada asker olmak istedim bu yüzden oturup kpss çalıştım bir sene boyunca çalışmadım eve kapanıp ders çalıştım ve kpss girdim polislik alımı oldu başvurdum fiziki kontrol sırasında boydan elendim hiç beklemedim bir anda çünkü oraya gitmeden önce 4 farklı aile hekimliğinde boyumu ölçmüştüm tam 162 boyundaydim hala da öyle ama maalesef boydan elendim boyum 161 mis öyle çıktı bu benim belki durusumdanda kaynaklandi bilmiyorum bildim tek şey hayatımda en çok istedim şey bir santim yüzünden elimden alındı bu beni sudan çıkmış bir balık gibi sersemlestirdi napacam bilmiyorum istedim tek şey aşık oldum mesleğimi yapmak ,vatanıma hizmet etmek ,annemi gururlandırmakti ama her şey bir santim yüzünden elimden alındı bu beni çok fazla üzdü simdi napacam bilmiyorum 23 yaşındayım bu saaten sonra boyumun uzaması imkansız ben başka birsey istemiyorum annem ve benim istedim tek şey polis yada astsubay olmak ti bir santim yüzünden hayallerimizden vazmi geçelim başka kamu kuruluşlarına bakın diyeceksiniz ben sırf astsubay olmak için liseden mezun olur olmaz önüme gelen ilk bölümü tercih ettim bankacılık ve sigortacılık okudum bu yüzden bu bölümle askeri bir görev yapma olasılığım neredeyse sıfır napacam bilmiyorum sadece çok ama çok kötü hissediyorum aklım bir santime takılıp kalmış benim astsubay yada polis olma olasılığım var mı lütfen bir yol gösterin. Bide Google TSK boy sınırı erkekler de 1.64 kadın adaylar için 1.58 diye belirlendiği yazıyor acaba değişiklik yeni mi yapıldı

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Songül, Üzüntünüzü anlıyorum ve hak veriyorum. Yalnız şunu lütfen unutmayın ki yaşadığımız her olay hakkımızda en hayırlısıdır. Hayır gördüklerimizde şer, şer gördüklerimizde hayır vardır. Bu sene yapılan alımlarda başarılı olamayışınızın sebebi bu sene kazanmanıza bağlı gelecekte yaşayacağınız hoş olmayan durumlardan dolayıdır. Devletimize hizmet etme gayeniz takdir edici bir arzu. Hayallerinizin peşini asla bırakmayın.

   .

   Açıkçası yapılan alımlarda olması gereken boy standardından 1 cm aşağı ölçülen adayları fiziki kontrol aşamasında elemezler. Söylediğim gibi başvuran kişi sayısı, sizin boy ölçülmek için bulunduğunuz istasyon, boyunuzu ölçen personel ve binlerce sebep hakkınızda en hayırlısının olmasını sağlamış. Sizin bu noktadan sonra yapmanız gereken ilk iş ölçüm salonunu terk etmeden önce yeniden boy ölçülmek için ölçüme itiraz etmeniz olmalıydı. Sanırım itiraz etmemişsiniz. Olsun. Durumunuza şükredip, hayallerinize bundan sonraki alımlarda daha emin adımlarla yürümeyi gaye edinin.

   .

   Öncelikle spora başlayın. Spor dediğim sadece vücudunuzu esnetmekten ibaret. Her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz. (Buradaki uzama kemik büyümesi değil, vücudun birbirine yaklaşan eklemlerinin genişlemesi ile meydana gelen uzamadır. Bkz: Esneme hareketleriyle boy uzatma) Ölçüm sırasında biraz da dik durmaya çalışmanız gerekmekte. Sınıra çok yakın olduğunuz için bu önerilerimi uygularsanız bundan sonraki alımlarda bu konuda herhangi bir problem yaşamazsınız.

   .

   Dış kaynaktan kadın Astsubay alımlarında belirlenen boy standartlarında bir değişiklik söz konusu değil. Alt sınır 162 cm’dir. Yanlış kaynaklara itibar etmeyin.

   .

   Önlisans ile lisans KPSS sınavı için aldığınız puanın 2 yıllık geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu sayede aldığınız puanı diğer alımlar için de kullanabilirsiniz.

   .

   Umarım arzuladığınız hayat hakkınızda en hayırlısı olandır. Mutlu yarınlarınız olması dileğiyle.

 25. Semra dedi ki:

  Merhaba
  Şuan jandarma astsubay olmak istiyorum boy ve kilom puanım her şey tamam ama msü sınavına girmedim deniz subayı yada bahriyeli astsubay olmak istiyorum jandarma okulunda okursam seneye msü ye girip bahriyeli olabilir miyim geçiş yapabilir miyim yada sahil jandarma ne iş yapar merak ediyorum

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Semra, Yaşınızı belirtmediğiniz için durumunuz hakkında net bir bilgi veremiyoruz fakat şunları belirtelim; Lise mezunu kişiler Subay olabilmek için MSÜ sınavına girerler. Subay olmak için MSÜ ile harp okullarında okumalısınız. Harp okulları için gün ve aya bakılmaksızın en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak gerekir. Tüm şartları karşılıyorsanız nerede olursanız olun sınav hakkınız engellenemez. Lise mezunu olanların alındığı MSÜ ile Astsubay olma yolu ise kadın adaylara kapalıdır. Çünkü Lise mezunlarının alındığı Astsubay Meslek Yüksek Okuluna kadın adaylar alınmamaktadır. Eğer üniversite mezunu iseniz bu durumda dış kaynaktan alımları takip etmelisiniz. Sahil güvenlik ve Jandarma genel komutanlığı içerisinde birçok farklı görev ve birçok farklı branş bulunmaktadır.

 26. Bbbsra dedi ki:

  Merhaba ben hava harp okulu istiyorum yaşım 17 boyum 159 sağ gözüm 0.75 sol gözümde 0.50 miyop var ve kolumda 3 cm lik bi yanık izi var birde dudağımda minik bi dikiş izi var dudağımda pek belli olmuyor.
  Sansım varmı acaba

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Lise mezunu olanların alındığı MSÜ ile Harp okullarına girişte Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm’dir. Çoğu zaman bizim ölçtüğümüz boy değerleri askeriyenin ölçtüğünden 1-2 cm daha az veya daha fazla çıkabilmekte. Sınıra yakınsınız. Bu sebeple her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz.

 27. Pakizer dedi ki:

  Ben astsubaylik olmak istiyorum.Ama her yerde farklı boy sınırı söyleniyor. Bu sene ki boy sınırı yükseltildi mi?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Pakizer, Üniversite mezunlarının alındığı Dış kaynaktan Astsubay alımlarında kadın adaylar için belirlenen asgari boy sınırı 162 cm’dir. Lise mezunu olan kadınlar Astsubay olamazlar. Çünkü Lise mezunlarının alındığı Astsubay Meslek Yüksek Okuluna kadın adaylar alınmamaktadır. Lise mezunu olan kadınlar harp okullarına girerek Subay olabilirler. Harp okullarına kadın adaylar kabul edilmektedir. Lise mezunlarının alındığı MSÜ ile harp okullarına girişte kadın adaylar için belirlenen asgari boy sınırı ise 160 cm’dir.

 28. Kardelen dedi ki:

  Merhaba boyum 161. Lisans mezunuyum suem i kazanırmıyım ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Kardelen, JGK Subay alımlarında asgari boy sınırı kadın adaylar için162 cm’dir. Sınıra yakınsınız. Bu sebeple her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz.

 29. Saadet dedi ki:

  Merhaba 158 boyundayım yaşım 19 lise mezunuyum şu anda veya üniversite okuduktan sonra boy sınırı 158 olan herhangi bir askeri alan var mı acaba baya bi istiyorum çünkü

  1. Admin Asker dedi ki:

   TSK ve JGK Dış kaynaktan Subay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir. Lise mezunu olanların alındığı MSÜ ile Harp okullarına girişte Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm’dir. Çoğu zaman bizim ölçtüğümüz boy değerleri askeriyenin ölçtüğünden 1-2 cm daha az veya daha fazla çıkabilmekte. Sınıra yakınsınız. Bu sebeple her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki Gün ve aya bakılmaksızın Harp Okulları için en fazla 20 (yirmi) yaşında olmak gerekir.

 30. Ayşe Tosun dedi ki:

  Merhaba. 23 yaşındayım BESYO bölümü son sınıf okuyorum. Mezun olduktan sonra astsubay veya jandarma olmak istiyorum. Boyum 159 kilom 65 . Boy konusunda kabul edilir miyim ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ayşe, Dış kaynaktan Subay ve Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir. Asgari sınıra yakınsınız. Çoğu zaman bizim ölçtüğümüz boy değerleri askeriyenin ölçtüğünden 1-2 cm daha az veya daha fazla çıkabilmekte. BESYO okuduğunuz için insan vücudunun anatomisine ve esneme hareketlerine hakimsinizdir. Her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz. Fiziki kontrol aşamasında da biraz dik durursanız büyük ihtimalle bu konuda bir problem yaşamazsınız.

 31. Betül dedi ki:

  18 yaşındayım . Msü astsubay tercihleri sadece erkek olmasına ragmen tercih yaptım . Kazanabilir miyim ya da bir sorun teşkil eder mi?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Betül, MSÜ Astsubay Meslek Yüksek Okullarına yalnızca erkek adaylar kabul edilecektir. Buradaki tek sorun bu tercihiniz diğer tercihlerinizden önceyse ortaya çıkar. Astsubay Meslek Yüksek Okuluna yaptığınız başvuru değerlendirilmeyecektir fakat başvurular tercih önceliğine göre değerlendirileceği için bu yanlış tercihi ilk sıralarda yapmanız kazanma şansınızı az da olsa düşürecektir.

 32. Pakizer dedi ki:

  Babam çete örgütünden cezaevinde yatıyor. Ben de astsubay olmak istiyorum.Babamın cezaevinde yatması benim subay olmama engel olurmu.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Pakizer. Bu konuda Kanunda açık ve net ifadelere yer verilmemektedir. Alım kılavuzlarında ise sadece aday hakkında ve aday eğer evliyse eşi hakkında düzenlemeler bulunmaktadır. Özellikle son alımlarda Güvenlik Soruşturması “bireysel” olarak değerlendirilmeye başlasa da bu sebepten dolayı elenme ihtimaliniz var. Eğer bu sebeple elenirseniz yargı sürecine başvurabilirsiniz. Babanızın suçu sizi bağlamaz. İnternet üzerinden bu konuda açılmış emsal davaları ve sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

 33. Nur dedi ki:

  Merhaba. Şuan 4 yıllık üniversite okuyorum. Mezun olunca jandarma astsubay olmak istiyorum boyum 159 yaşım 20, acaba şartlara uygun mu?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Nur, Dış kaynaktan Subay ve Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir. Asgari sınıra çok yakınsınız. Çoğu zaman bizim ölçtüğümüz boy değerleri askeriyenin ölçtüğünden 1-2 cm daha az veya daha fazla çıkabilmekte. Bu sebeple her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca Lisans mezunu kişiler Astsubay olabileceği gibi Subay da olabilirler.

   1. Nur dedi ki:

    Muvazzaf Subay alımlarında boy şartı kaç acaba?

    1. Admin Asker dedi ki:

     Yeniden merhaba, Dış kaynaktan Subay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir. Bu boy sınırı dış kaynaktan alımlarda geçerlidir. Lise mezunu olanların alındığı MSÜ ile Harp okullarına girişte ise (Harp Okulları da Subay Yetiştirir) Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm’dir. 160 cm sınırı lise mezunu olup MSÜ ile Harp Okullarına girişte geçerlidir.

 34. Yurdagul dedi ki:

  Marhaba boyum 160 lisans mezunuyum askeriyede görev yapacagim bi alan var mı? Genellikle boy 162 sanırım

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Yurdagül, Dış kaynaktan Subay ve Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir. Çoğu zaman bizim ölçtüğümüz boy değerleri askeriyenin ölçtüğünden 1-2 cm daha az veya daha fazla çıkabilmekte. Asgari sınıra çok yakınsınız. Bu sebeple her sabah ve akşam vücudunuzu esneterek boyunuzun 1-2 cm uzamasını sağlayabilirsiniz. (Buradaki uzama kemik büyümesi değil, vücudun birbirine yaklaşan eklemlerinin genişlemesi ile meydana gelen uzamadır. Bkz: Esneme hareketleriyle boy uzatma)
   Lisans mezunu olduğunuz için askeriyede 162 cm standartlarının aranmadığı birçok görevde bulunabilirsiniz. Bunlardan bazıları;

   MSÜ Sözleşmeli Personel

   MSB ve Genelkurmay Başkanlığı Uzman Yardımcısı

   MSB, Kuvvet Komutanlıkları ve MSÜ Memur

   Sözleşmeli Bilişim Personeli

 35. BB dedi ki:

  Merhabalar ;

  98 Doğumluyum, cinsiyetim kadın. Küçüklüğümden beri polis olmak istedim hep fakat boyum aşık olduğum mesleği yapmama engel oldu, Vatanıma milletime hizmet etmek için can atıyorum. Hiç mutlu değilim her gün ama her gün kahroluyorum hiçbir şey yapasım gelmiyor geleceğim için ne de olsa istediğim şeyi yapamayacağım diye. Boyum 1,56 yapabileceğim herhangi bir şey yok mu ? O kadar çok araştırdım ki son zamanlarda özellikle kafam allak bullak oldu. Hangi vazifede olursam olayım milletime hizmet etmek istiyorum. Benim ne yapmam lazım ne olur yardımcı olun hiç bir tanıdığım yok yardımcı olabilecek bilgi verebilecek ve ben tek başıma üstesinden gelemiyorum.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Lise mezunu polis alımlarında asgari boy sınırı kadın adaylar için 162 cm’dir. Boy kriterlerini karşılamıyorsunuz maalesef. Polis olma hayalinizi anlıyorum. Fakat artık bütün kolluk kuvvetleri İç İşleri veya Savunma Bakanlığına bağlı. Yani herkes kamu çalışanı adıyla aynı bakanlık altında neredeyse aynı görevleri yapıyor. Ayrıca Polislik mesleğinde de birçok farklı branş bulunmaktadır. Bir polis sadece karakolda tutanak hazırlamaz. Çoğu branş birçok insanın altından kalkamayacağı zorluktadır. Polislik mesleği sizin için vazgeçilmez olmasın. Boy şartının aranmadığı kamu alımlarını takip etmenizi öneririm. Bu hususta destek isterseniz info@www.askernoktasi.net adresine kişisel yeteneklerinizi ve tahsil durumunuzu açıklayan bir mail yollamanız yeterli. Bu süreçte size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Ayrıca bilmenizi isteriz ki hayatta sahip olamadığınız her şey, sizden kovulmuş büyük bir şerdir.

 36. Aa dedi ki:

  Merhaba boyum 160. Kadın astubaylık için boy sınırı nedir? Önlisans mezunuyum. Başvuru yapabilir miyim? 162 deniliyor ama ben 160 ile başvuru yapamaz mıyım

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, TSK ve JGK dış kaynaktan Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm.dir. Evet başvuru yapabilirsiniz. Fakat boy standartlarına uymadığınız için Fiziki Değerlendirme Aşamasında elenirsiniz maalesef.

 37. Elisa dedi ki:

  Merhaba benim boyum 1.59 yaşım 18 MSÜ sınavından çokk güzel bir sonuç bekliyorum fakat boy sınırı 1.58 mi 1.60 mı tam bilmiyorum. Kara Harp Okuluna tercih yapabilir miyim? Boydan elenir miyim??

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Elisa, MSÜ ile Harp okullarına girişte Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm’dir. Çoğu zaman bizim ölçtüğümüz boy değerleri askeriyenin ölçtüğünden 1-2 cm daha az veya daha fazla çıkabiliyor. Asgari sınıra çok yakınsınız. 1cm kapanmayacak bir fark değil. Her sabah vücudunuzu esnetin. Boy ölçüm aşamasında da biraz dik durmaya çalışın.

 38. xbanu dedi ki:

  merhaba ben bayanım 2002 doğumlu şuan 19 a yeni girdim boyum 152 cm kilom 53 askeri alanda çalışmayı çok istiyorum bu sene lise mezunu olucam msü sınavını kazansamda fiziki yeterlilik sınavından elenecegimi biliyorum ama yinde askeri alan da boy şartı aramayan ( masa başı bile olur) bi bölüm varmı cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Banu, Evet maalesef ki boy standartlarını karşılayamadığınız için MSÜ veya diğer başvurularınız olumsuz sonuçlanacaktır. TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları Ve Milli Savunma Üniversitesine sık sık Lise mezunu “Devlet memuru” ve “Sözleşmeli personel” alımları yapılmaktadır. Bu alımları takip edebilirsiniz. Şuan MSÜ 200 Sözleşmeli Personel alımı yapıyor. Alımla ilgili detaylara MSÜ Sözleşmeli Personel Alımı adresinden ulaşabilirsiniz.

   1. xbanu dedi ki:

    şuan msü sınavına girmedim boy dan kaybederim diye 200 sözleşmeli personel alımına sınava katılmadan başfuru yapabilirmiyim bide bu sene lise sonum personel alımı için mezun olmam gerekirlimi şimdiden teşekkürler.

    1. Admin Asker dedi ki:

     MSÜ 200 personel alımındaki bütün branşlarda başvurunuzun değerlendirilebilmesi için elinizde KPSS puanınız olması gerekmekte. KPSS puanı olmayan adaylar değerlendirmeye alınmayacak maalesef. Lise öğreniminiz bittikten sonra KPSS puanınızla alımlara başvurabilirsiniz.

 39. Ada dedi ki:

  18 yaşındayım kilom 45 boyum 166 alınırmıyım

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ada, MSÜ Harp Okullarına Kadın Subay alımlarında 166cm boyunda olan kadınlar için en alt kilo sınırı 52 kg’dir. Kilo standartlarını karşılayamadığınız için Fiziki Değerlendirme Aşamasında yapılan ölçümler sonucu elenirsiniz maalesef.

 40. Merve Ayhan dedi ki:

  Merhabalar
  25 yaşındayım. 155 cm 57 kiloyum. Geçenlerde jgk muvazzaf kadın astsubay personel alımı için başvurdum ama boyumu 162 olarak yazdım, zira sistem kabul etmiyordu. Olursa, kabul ettiklerinde sıkıntı olur mu boyumu yanlış yazmam? Teşekkürler

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Merve, Sistem tarafından başvuru işlemleri sırasında adayların profil bilgileri ile başvuru şartları karşılaştırılmakta ve sadece şartları uyan adaylar başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir. Dış kaynaktan Astsubay alımlarında kadın adaylar için asgari boy sınırı 162 cm’dir. Şartları karşılayamadığınız için ilk başvurunuzda sistem başvurunuzu kabul etmemiş. Sonuç itibariyle boy standartlarını karşılayamadığınız için Fiziki Kontrol Aşamasında yapılan ölçümler sonucu elenirsiniz maalesef.

 41. A dedi ki:

  Merhaba astsubaylık için boy sınırı hangisi 162 mi 160 mı 158 mi?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Dış kaynaktan Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir.

 42. Tuğçe Çelik dedi ki:

  Merhaba 2021 jandarma muvazzaf subay ilanında kadın jandarma personel başvurum kabul edildi ama personel için boy şartı var mı boyum 160.9 yardımcı olur musunuz? Jandarma unvanı değil jandarma personel unvanı için soruyorum

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Tuğçe, Jandarma, Hukuk, Personel vs. tüm şubeler JGK’nın branşlarıdır. Bu branşlarda görev yapan tüm personeller JGK Personeli olarak adlandırılır. Alımlarda Hukuk sınıfı hariç tüm sınıflar için aranan sağlık şartları aynıdır. 2021 JGK Dış kaynaktan Subay alımlarında kadın adaylar için asgari boy sınırı 162 cm olarak belirlenmiştir.

 43. ŞEYDA dedi ki:

  Jandarma astsubaylıkta boy sınırı 158 mi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Şeyda JGK Dış kaynaktan Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir.

 44. SEVGİ dedi ki:

  Subay olmak için boy sınırı 1.60 mı 1.62 mi admin yardımcı olursanız sevinirm teşekkürler şimdiden:)

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Sevgi, TSK ve JGK Dış kaynaktan Subay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir. Lise mezunu olanların alındığı MSÜ ile Harp okullarına girişte Kadın Askeri Öğrenci adayları için
   asgari boy sınırı 160 cm’dir.

 45. Tuğba dedi ki:

  Merhaba bn 22 yaşındayım bu yıl önlisans dan mezun olacağım boyun 154 kilom 52 astsubayliğa başvurabilir miyim acaba

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Tuğba, TSK ve JGK dış kaynaktan Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm.dir. Başvuru yapabilirsiniz ama boy standartlarına uymadığınız için Fiziki Değerlendirme Aşamasında elenirsiniz maalesef.

 46. 212121 dedi ki:

  Merhabalar şuan muvazzaf astsubay adayıyım heyet raporu ile uğraşıyorum diyetisyen boyuma 175 kiloma 75 girdi vücut kitle indeksi 24.4 geçerli midir?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, Boy-Kilo şartlarını karşılıyorsunuz. Belirttiğiniz boy ve kilo değerleri bu aşamayı geçmeniz için yeterlidir.

 47. Bahar dedi ki:

  Dediğinizi tam olarak anlamadım ben kusura bakmayın sizide uğraştırıyorum ama boyum 1.60 kilom ideal şuan açıktan lise okuyorum 20 yaşında lisem biticek jandarma astsubay olabilirmiyim lütfen yardımcı olun

  1. Admin Asker dedi ki:

   Bahar Hanım Lise mezunu kadın Astsubay alımı yoktur. Lise mezunu olan kadın kişiler Astsubay olamazlar. Lise mezunu kadın adaylar ancak “Subay” olabilirler. Yani Astsubay mezun eden Astsubay Meslek Yüksek Okullarında okuyamazlar. Çünkü şimdilik Astsubay yetiştiren bu okullarda kadın aday alımı yoktur. Bunun yerine Subay mezun eden Harp Okullarında okuyabilirler. Harp Okullarına hem Kadın hem Erkek adaylar alınır. Mezun olduktan sonra da Subay olurlar. Kadın adaylar ancak üniversite mezunu olma şartı ile alan “Dış Kaynaktan Astsubay Alımları” ile Astsubay olabilir. Bunun için de Üniversite mezunu olmak şarttır. Lise eğitiminiz bittikten sonra MSÜ Harp Okulu alımlarını takip edin. Harp Okulu alımlarında yaş sınırı 20 dir.

 48. Bahar dedi ki:

  Merhabalar boyum 160 kilom 53 18 yaşındayım açık lise okuyorum jandarma astsubay olabilirmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Bahar, MSÜ Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak belirlenmiştir. Bu sebeple boy şartlarını karşılıyorsunuz. Eğitim şartı bakımından 2 farklı Astsubay olma yolu vardır.

   Birinci yol, Lise mezunu veya Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edip Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olanların başvurabildiği MSÜ ile Astsubay olma yolu, (Bu yoldan sadece Erkek adaylar Astsubay olabilir. Çünkü Astsubay Meslek Yüksekokullarına sadece erkek adaylar alınmaktadır.)

   İkinci yol, Önlisans/Lisans mezunu olanların dış kaynaktan Astsubay olma yolu. (Astsubay rütbesinde görev yapmak isteyen kadın adaylar bu yola başvurabilir. Çünkü dış kaynaktan Astsubay alımlarında kadın adaylara da kontenjan açılmaktadır.

   Sonuç olarak lise mezunu olan veya yukarıda belirtilen tarihte mezun olabilecek kadın adaylar için Astsubay alımı yoktur. Fakat istersen mezuniyet ve diğer şartları karşılıyorsanız Harp Okullarına başvurarak Subay adayı olabilirsiniz.

 49. Ela Nur dedi ki:

  Merhaba 16 yaşındayım boyum 153 kilom 50 kho başvuru yapabilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Elanur, Lise ve dengi okullarda öğrenciliği devam edenler 2021 yılında Harp Okulları ve
   Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olmak zorundadır. Bir şekilde mezuniyet şartlarını karşılamanız dahi 2021 MSÜ Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak belirlendiği için fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylığınız maalesef sonlandırılır.

 50. Rabia Gül dedi ki:

  Merhaba 21 yaşındayım boyum 1.55 kilom 53 kpss puanım 70 Astsubaylık için başvuru yapmaya uygun mudur acaba boyum?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Rabia, TSK ve JGK dış kaynaktan Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm.dir. Başvuru yapabilirsiniz ama boy standartlarına uymadığınız için Fiziki Değerlendirme Aşamasında elenirsiniz maalesef.

 51. Şükran dedi ki:

  Merhaba admin boy 1.53 kilo 59 çok az miyopluk var önlisans mezunuyum jandarma astsubay olabilir miyim kpss puanım 60?

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Şükran, Jandarma Genel Komutanlığı dış kaynaktan Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm.dir. Boy standartlarına uymadığınız için Fiziki Değerlendirme Aşamasında elenirsiniz maalesef.

   1. yasemin dedi ki:

    Merhabalar 25 yaşındayım Lisans mezunuyum boyum 1.59 kilom 50 acaba astsubaylığa başvuru yapabilir miyim?

    1. Admin Asker dedi ki:

     Merhaba Yasemin, TSK ve JGK Dış kaynaktan Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm’dir. Başvuruda bulunabilirsiniz fakat boy standartlarına uymadığınız için Fiziki Değerlendirme aşamasında elenirsiniz maalesef.

 52. Tugce dedi ki:

  Merhaba 23 yaşındayım 157 boyundayım uzman cavus olabilir miyim boy sınırını göremedim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Tuğçe. TSK ve Jandarma Genel Komutanlığında şuan için sadece Erkek Uzman Erbaş alımı vardır.

 53. Tugce dedi ki:

  Merhaba 23 yaşındayım boyum 158 on lisans mezunuyum muvazzaf olarak yada normal astsubayliga başvuru yapabilir miyim 158 gordum boy sınırı dogrumufur

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Tuğçe, TSK dış kaynaktan Astsubay alımlarında asgari boy standardı kadın adaylar için 162 cm.dir. Boy standartlarına uymadığınız için Fiziki Değerlendirme Aşamasında elenirsiniz maalesef.

 54. Anonim dedi ki:

  18 yaşındayım 1.55 boy ve 48 kiloyum msü sınavına gireceğim kabul edilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba, 2021 MSÜ Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak belirlenmiştir. Bu sebeple fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylığınız maalesef sonlandırılır.

 55. Nurdgli dedi ki:

  Merhaba 2020 lise mezunu 31.12.2001 doğumlu 51 kilo ve1.58 boya sahibim acaba ben askeri alanda görev alabilirimiyim nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Nur, Lise mezunu bireyler Askeri alanda MSÜ sınavlarına girerek Subay veya Astsubay olabilirler. 2021 MSÜ Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak belirlenmiştir. Bu sebeple fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylığın maalesef sonlandırılır. Eğer askeri kurumlara hizmet etmek istiyorsan komutanlıkların lise mezunu “Memur” alımı ilanlarını takip edebilirsin. Bitirdiğin Lise bölümüne uygun bir memur kontenjanına başvurabilirsin. Bu memurluklar KPSS puanı ile personel almaktadırlar.

 56. Rümeysa avcı dedi ki:

  Yaşım 20 boyum 155 kilom 53 bu sene yks ile alınan lise mezunu astsubaya girebilirmiyim öncelik sağlıksonra spor sonra sözlü mülakat olcakmıs başvurum olumlu sonuçlanırsa sağlıga çağıracaklarmıs yardımcı olabilir misiniz ? Yks tyt ye girenler astsubay oluyormus ama puan belirtilmedi

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Rümeysa, Alımlarda boy ve ağırlık sınırları ile ilgili değerlendirmeler yukarıda yer alan tablolara göre yapılır. Alımı yapacak komutanlıklar bu tablolarda belirtilen alt sınırın daha aşağısında veya üst sınırın daha yukarısında olmamak kaydıyla, adaylarda arayacakları boy ve ağırlık alt ve üst sınırlarını kendileri tespit edebilir. 2021 MSÜ Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak belirlenmiştir. TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine şartlarına uygun boy ve kiloya sahipsin. Fakat 2021 MSÜ Alımları için başvuru şartlarını karşılamıyorsun. Bu sebeple fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylığın maalesef sonlandırılır. Ayrıca MYO’ a sadece erkek adaylar başvurabilir.

 57. kardelen dedi ki:

  msü girmek istiyorum. boyum 1.56 yasım 18 yasındayım diger internet sitelerinde asgari boy 1.60 yazıyor peki ben bu sınava boydan dolayı girebilirmiyim.
  bir de ben acık lise 6 dönemde okuyorum ama 25 subatta girecegim sınavda meyzuniyet şartlarını tamamlayacak durumunda olacağım ama internet sitelerinde birinde son gün yani 23 şubata kadar meyzun olanlar başvurabilir derken diger birinde meyzuniyet şartları bulunan kişiler başvurabilir deniyor peki ben bu durumda ne yapabilirim. yoksa bu sene başvuramıyacakmıyım.

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Kardelen, Lise ve dengi okulların tamamından 2021 yılında Harp Okulları ve
   Astsubay Meslek Yüksekokullarının kesin kayıt işlemlerinin son tarihine kadar mezun olan/mezun olabilecek tüm adayların başvuru yapmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır. Yukarıdaki tabloda belirtilen değerler TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen değerlerdir. Komutanlıklar adaylarda arayacakları boy ve ağırlık alt ve üst sınırlarını kendileri tespit edebilir. 2021 MSÜ Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak belirlenmiştir. Bu sebeple 2021 MSÜ Öğrenci Adayı boy şartını maalesef karşılamıyorsun. Detaylı bilgi için MSÜ Başvuru Klavuzu adresini ziyaret edebilirsin.

   1. kardelen dedi ki:

    kardelenŞubat 9, 2021, 11:26 pm
    Jandarma kadın astsubay olmak istiyorum. 18 yaşındayım 1.56 boya sahibim peki boydan dolayı kabul edilirmiyim

    Cevap Ver
    Admin AskerŞubat 10, 2021, 9:09 am
    Merhaba Kardelen, Evet edilirsiniz. Boyunuz TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen standartlara uygun.
    Bu soruda bana ait ama orda standatlara uyugunsu dediniz

    1. Admin Asker dedi ki:

     TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki standartlara uygunsunuz ama 2021 MSÜ Öğrenci Adayı boy şartlarına uygun değilsiniz. Sorunuzu yanlış algılamış öyle cevap vermişim. Sonuç olarak 2021 MSÜ Öğrenci adayı boy şartlarını karşılayamadığınız için adaylığınız fiziki değerlendirme aşamasında sonlandırılır. Ayrıca bu sene Astsubay Meslek Yüksekokullarına (Asb. MYO) sadece erkek öğrenciler alınacaktır.

     1. kardelen dedi ki:

      TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğindeki standartlara uygunsunuz dediniz ya ben bu standartlara uygun tsk da nerelerde çalışabilirim. çalışabilecegim bölümlerin listesin yazarmısınız lütfen.

    2. Admin Asker dedi ki:

     TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Kuvvet Komutanlıkları Ve Milli Savunma Üniversitesine sık sık Lise mezunu “Devlet memuru” ve “Sözleşmeli personel” alımları yapılmaktadır. Şuan başvurulacak MSÜ Öğrenci temini haricinde TSK nın Lise Mezunu Memur veya öğrenci alımı yok. En yakın alımın son başvuru tarihi 31 Ocakta idi. Bu alımlar KPSS Puanı ile yapılmaktadır. Yeni alımlar olduğunda İnternet sitemizden yayınlıyoruz. Güncel ilanlar için takipte kalın.

 58. kardelen dedi ki:

  Jandarma kadın astsubay olmak istiyorum. 18 yaşındayım 1.56 boya sahibim peki boydan dolayı kabul edilirmiyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Kardelen, Evet edilirsiniz. Boyunuz TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen standartlara uygun.

 59. Ayşe dedi ki:

  Jandarma kadın astsubay alımı asgari boy 162 mi yoksa 158 mi lütfen beni bilgilendiriniz herkes farkı şeyler söylüyor yardımcı olunuz

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Ayşe,
   TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği 9. Bölüm 76. Madde de şu ifade edilir;
   “Dış kaynaktan sözleşmeli veya muvazzaf subay ve astsubay alımlarında boy ve ağırlık sınırları ile ilgili
   değerlendirmeler ek-A’da yer alan tablolara göre yapılır. Alımı yapacak komutanlıklar ek-A’da yer alan tablolarda belirtilen alt sınırın daha aşağısında veya üst sınırın daha yukarısında olmamak kaydıyla, adaylarda arayacakları boy ve ağırlık alt ve üst sınırlarını kendileri tespit edebilir. Tespit edilen sınırlar broşürlerde yayımlanır”

   Geçen sene Şubat Alımlarında boy alt sınırı kadın adaylar için 1,62 m olarak belirlenmişti.

   1. Ayşe dedi ki:

    Bu sitenizde bulunan boy oranlari nedir hangi branşa giriyo

    1. Admin Asker dedi ki:

     Paylaşmış olduğumuz boy ve kilo bilgileri TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde bulunmaktadır. Alımı yapacak tüm komutanlıklar, eğer boy ve kilo sınırını başvuru broşüründe özellikle belirtmezlerse yukarıdaki boy ve kilo kuralları uygulanır.

 60. Pınar çelik dedi ki:

  Merhaba yaşım 17 kilom 48 1.54 başvuru yapabilir miyim

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba pınar, yapabilirsiniz.

 61. Tuba Güler dedi ki:

  21 yaşındayım 157 boy 58 kilom var. 4 yıllık üniversite okuyorum bitmedı daha birde açıktan 2 yıllık okuyorum. Astsubay veya jandarma olmak için ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz lütfen.

 62. Mukaddes dedi ki:

  Merhaba yaşim 19 boyum 1.59 kilom 53 tabloya gore 154 boydan basliyor ama kimi yerde 160 yaziyor dogrusu hangisi ?

 63. Esra dedi ki:

  Merhaba yaşım 19 boyum 1.56 kilom 58 uzman çavuş olabilirmiyim veya özel tim

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba esra, olabilirsiniz bol şanslar.

 64. Ahmet dedi ki:

  Benim bi tanıdığım mulakata girecekte kilosu fazla tartıda az çıkması icin ne yapmasi lazim

  1. Admin Asker dedi ki:

   zayıflaması lazım..

 65. Zeliha dedi ki:

  Çok teşekkürler sagolun çok mutlu ettiniz beni

 66. Zeliha dedi ki:

  Merhaba 18 ime yeni gireceğim. boyum 154 kilom 50 sizce benim şartlarım uygun mu kho için .Biraz çabuk bilgilendirirmisiniz ben başvuru yapicam da eğer uygunsa

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba zeliha hanım, uygundur başvurunuzu yapın

 67. Zeliha dedi ki:

  Merhaba bilgilendirebilirmisiniz ben eğer uygunsa başvuru yapacağım şimdiden teşekkürler kolay gelsin

 68. Zeliha dedi ki:

  Merhaba 18 ime yeni gireceğim boyum 154 kilom 50 sizce benim şartlarım uygun mu kho için

 69. Ayşe Nur dedi ki:

  Merhaba şuan üniversite okuyorum 1 yıl sonra kpss ye girip astsubay için başvuru yapıcam 19 yaşındayım tablodaki gerçek mi 1.53 ten itibaren alıyorlar mı?

 70. Meryem Kara dedi ki:

  Merhaba benim yaşım 22. Boyum 161 sınırlarında. Kilom ise 50. Astsubaylığa başvuru yapabilir miyim?

  1. Meryem Kara dedi ki:

   Ama 158 yazıyor tabloda. Ve 2 gün önce bir admin güncel olan bu tablodur demiş… Meryem bu arada ismim. 🙂

   1. Admin Asker dedi ki:

    pardon meryem hanım 🙂 bizde şaşırdık artık. 19 yaş üzeri bayanlar için 153 sınır. bol şanlar.

 71. Ümmü gülsün dedi ki:

  Benim boyum 1.76 ama bayanlarda 1.74 mü son?

 72. Selin dedi ki:

  Merhaba.20 yasindayim lisans egitimi tamamladiktan sonra basvuru yapmak istiyorum.Boyum 158.heryerde farkli yaziyo.Umarim dogru bilgi alabilirim..cevaolarsaniz sevinirim.kolay gelsin

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba selin, şuan sitemizde yayınlanan erkek ve bayan yaş ve boy oranları en güncel halidir. 158 cm boy 47 kg – sınır 65 kg arası iseniz bayan astsubay olma katılma şansınız vardır. bol şanslar.

 73. Ayşe Nur dedi ki:

  Merhabalar 18 yaşındayım boyum 1.59 kara harp okuluna başvuru yapabilir miyim ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba ayşe nur, başvuru yapabilirsiniz.

   1. Ayşe dedi ki:

    Bizimde sorularımiz var admin asker lütfen bizimlede ilgileniniz

    1. Admin Asker dedi ki:

     tabi ayşe hanım sorunuzu göremedim

     1. Ayşe dedi ki:

      Benim boyum 158 önlisans mezunuyum 22 yaşındayım astsubay olabilir miyim her yerde 162 yaziyo

     2. Admin Asker dedi ki:

      merhaba ayşe hanım, şuan sitemizde bulunan içerik en güncel bilgidir.

 74. Hümeyra dedi ki:

  Merhaba yaşım 17 19 altı tablodaki şarta göre girebiliyorum ama bazı yerlerde 1.60 diyor kho için hangisi doğrudur acaba

 75. Sevda dedi ki:

  Merhabalar benim adım sevda 23 yaşındayım 1.60 boyundayım anadolu mezunuyum astsubaylık için uygunmudur net bir bilgi verebilir misiniz ?

 76. Beyza dedi ki:

  Merhana 18 yasindayim jandarma astsubay meslek yuksek okulunu istiyorum boyun 158 kilo 54 lutfen biriniz net bi bilgi verebilrimi?

 77. Mine akça dedi ki:

  19 yaşındayım 1,55 boyum 60 kilom astsubay olabilirmiyim

 78. Gizem dedi ki:

  Boyum 1.59 kilom 55 subaylıga basvuru yapabiliyor muyum ?

 79. Ayşe dedi ki:

  Benim boyum 158 kılavuzda 162 yaziyo bayanlar için sizce hangisi dogru

 80. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ben 22 yaşındayım 158 boyundayım sözleşmeli astsubay olabilir miyim boyum yeterlimi

 81. D dedi ki:

  18 yaşındayım boyum 156 jandarma olabiliyor muyum ?
  Msü ye kabul edilir miyim ?

 82. Büşra dedi ki:

  Jandarma astsubay alımları nezaman gerceklesiyor Ocak ve Şubat ayımı acaba bilgi verir misiniz

 83. Dilan dedi ki:

  Merhaba ben dilan.17 yaşındayım 160 boyundayım.11 sınıf öğrencisiyim .liseyi bitirmeden geçiş yapabiliyor muyuz?

 84. Dilan dedi ki:

  Merhaba ben dilan .17 yaşındayım 160 boyundayım lise bitirmek sartmi bilgilendirirseniz sevinirim

 85. Melek dedi ki:

  Yaa herkes bise yaziyor kafamiz karisti kadin astsubay olmak icin 153 mü 158 mi ?

 86. Muhammed Ali Hıdır dedi ki:

  Lütfen biri cevap versğn benim için çok önemli yaşım 23 boy 172 cm kpssp93 puanım 65 ama başvuru yapamazsınız uyarısı alıyorum. Yardımcı olabilirmisiniz bana
  05550657088 numaralı telefondan bilgide alabilirim teşekkürler şimdiden.

 87. Aslı dedi ki:

  Burada 1.53 ten başlar yazıyo bugün alım ilanı geldi klawuzda 1.62 den basliyo yaziyo napicagimi şaşırdım resmen şuan ?

  1. Serra dedi ki:

   Merhaba Aslı 162 olan TSK .158 olan jandarma (; bunlar farklı şeyler

   1. Aleyna dedi ki:

    Jandarma 1.62 değil mi

 88. Ayşenur dedi ki:

  Merhabalar önlisans mezunuyum. 24 yaşındayım. Boyum 158. 2021 de astsubay alımı olurmu? Boyum uygunmudur? Cok araştırdım buraya yonlendirdiler. Şimdiden teşekkür ederim

 89. Şükran dedi ki:

  Merhaba ben önlisans mezunuyum kpss den 60 aldım boyum 1.54 astsubaylığa başvurabilir miyim bilgi verir misiniz?

  1. Özlem dedi ki:

   Bende seninle aynı durumdayım lisans mezunuyum, umarım gireriz

 90. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar lisans mezunuyum yaşım 25 boyum 1.55 kilom 43 astsubay ya da subaylık için başvuru yapabilir miyim 2021 için kpss girmedim henüz.

 91. fatma selen dedi ki:

  boyum 153 yaşım 21 hangi askeri personel sınavlarına kayıt olabilirim bilgi verirseniz sevinirim diğer sitelerde farklı gözüküyor çünkü ?

 92. esra dedi ki:

  Önlisans mezunuyum 26 yasindayim. Boyum 1.55 kpss65 puanim. Basvuru yapmak istesem yapma sansim varmidir.

  1. Cansu dedi ki:

   Jandarma astsubaylıkta (bayan) boy 153 mü yoksa 1.58 mi veya 1.60 mı her yerde farklı yazıyor lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  2. Cansu dedi ki:

   Boy 158 diye biliyorum

 93. Gamze imre dedi ki:

  Merhaba kpss p93 puanım 69 boyum 161 yaşım 20 astsubaylık için başvurabiliyor kuyu? Mezun olunan bölüm fark ediyor mu yoksa her bölüm mezunu başvuru yapabiliyor mu? Tahmini başvurular ne zaman başlar?

 94. Simge dedi ki:

  Merhaba benim boyum 175 -178 civarı kilom 70 .18ime giricem. Ben gözlük kullanıyorum göz derecelerin 2-2.50 lazerle çizdirirsem olabilir miyim boyum da standartlardan fazla yaş sınirima göre .Lütfen bilgisi olan cevap verebilir mi?

 95. Selma dedi ki:

  Merhabalar 159 bo 48 kilodayim. Kadın astsubaylık için başvuru yapabiliyor muyum yeterli mi? Bazı yerlerde 162 yazıyor tam net bilgi nedir acaba?

 96. Songül dedi ki:

  Merhaba önlisans mezunuyum boyum 1.58 25 yaşındayım jandarma astsubay olabiliyor muyum cevaplarsanız sevinirim

 97. Eda dedi ki:

  Arşiv araştırması nedir herhangi bir dava var mı ona mı bakıyor. Örneğin sanık değil ama davacı şahit olunan davalarda çıkar mi

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba eda, aynen dediğiniz gibi. her şeye bakılır.

 98. Merve Ayhan dedi ki:

  Merhabalar kadın astsubaylık için boy 153 mü
  25 yaşındayım 155/55 vücut kitle endeksi 22’9
  Eşimde subay ama astsubaylık için bilgisi Yok

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba merve hanım, evet başvuru yapabilirsiniz. kriterleriniz uygun.

   1. Merve Ayhan dedi ki:

    Çok teşekkürler ?

    1. esra dedi ki:

     Ama genel yazıda 1.58 diyor, hangisi dogru ?

 99. Ceren dedi ki:

  Merhaba kadınlarda 153 boy alınıyor mu başka yerlerde 165 yazıyor ,cevaplarsanız dünyanın en mutlu insanı olurum 🙂

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba, 19 yaş üzeri bayanlar için boy oranı sınır 153 cm. başarılar.

   1. Ceren dedi ki:

    Çok teşekkür ederim :)))))))

   2. Ayşe dedi ki:

    Kılavuzda 162 yaziyo bayanlar için benim boyum 158 olurmu sizce sözleşmeli askerlik için başvuru yapacaktim

   3. Ayşe dedi ki:

    2021 jandarma kadın astsubay boy şartı nedir yardımcı olurmusunuz

 100. Büşra dedi ki:

  Merhabalar ismim Büşra ben astsubaylık sınavlarına başvuru yapmak istiyorum kpss 2020 den 84 puan aldım fakat bölüm nedeniyle atamam yok boyum 154 başvuru yapabilirmiyim ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   yapabilirsiniz.

   1. nafiye dedi ki:

    merhabalar ben ön lisans mezunuyum 1.55 boyum jandarma astsubaylık için basvurabilirmiyim

    1. Admin Asker dedi ki:

     merhaba nafiye hanım, evet başvuru yapabilirsiniz. bol şanslar.

     1. Ayşe dedi ki:

      Mrb ben smdi 18 yasndym ve yks ye giricm MSU için boym 1.56 alınırmiyim lütfen cevap verin ona göre gecikmiş başvurumu yapicm ?

    2. Admin Asker dedi ki:

     Merhaba Ayşe

     2021 MSÜ Kadın Askeri Öğrenci adayları için asgari boy sınırı 160 cm olarak belirlenmiştir. Başvuruda bulunabilirsiniz ama fiziki değerlendirme (2. Seçim Aşamaları) aşamasında adaylığınız maalesef sonlandırılır.

 101. Pınar Ceren Boran dedi ki:

  Merhaba 18 yaşındayım 162 boyundayım başvuru nasıl yapabilirim

 102. Nur dedi ki:

  Merhaba,ben önlisans mezunuyum boyum 1.58 yaşım 22 astsubay olabilir miyim her sitede boy farklı yazıyor anlamadım

 103. Sinem dedi ki:

  Merhaba ben kpssden 60 aldım.1.70 boyum.62 kilodayım 27 yaşında önlisans mezunuyum başvuru yapabiliyormuyum.

  1. Admin Asker dedi ki:

   başvuru yapa birsin sinem hanım başarılar..

 104. Serra dedi ki:

  Merhaba önlisans mezunuyum KPSS 2020 den 69 puan aldım 1.58 boyum var jandarma astsubay olabilir miyim ?

 105. Elif dedi ki:

  Merhaba Ön lisans mezunuyum boyum 1.60 jandarma astsubay olabilme ihtimalim var mı ?

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba elif hanım, olabilirsiniz başvurunuzu yapın.

 106. Zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben önlisans mezunuyum. Boyum 1,60 . Polis olamadım boyumdan dolayı. Acaba jandarma olabilirmiyim. Eğer olabilme ihtimalim varsa ne yapabiliceğim hakkında beni biraz bilgilendirebilirseniz çok sevinirim

  1. Özlem dedi ki:

   Merhaba, 23 yaşında tarih öğretmenliği mezunu biri jandarma komando astsubay ( kadınlarda ) olabilir mi ve bide zorunlu görev süresi ne kadardır ( kadınlarda ) ? Teşekkürler.

 107. Hatice dedi ki:

  Boy 162 kilo 55 ise subay olunabiliyormu

 108. Melike dedi ki:

  Boyunuz yetmiyor maalesef

 109. Aslı dedi ki:

  Merhaba, beslenme ve diyetetik bölümü mezunuyum subaylik istiyorum fakat gecen seneki yayinlanan basvuru kilavuzuna baktigimda bölümümden kadın subay alinj olmadigini gördüm bu konu hakkinda bilgi alabilir miyim? Subay olma şansm yok mudur? Teşekkür

 110. Esra dedi ki:

  Lisans mezunuyum, sağlıkçıyım. 23 yaş 1.57 boyundayım dış kaynaktan muvazzaf subay alımına katılabilir miyim?

  1. Buket dedi ki:

   Subay için boyunuz yetmiyor

 111. Merve Nur dedi ki:

  Merhaba ben lisans öğrencisiyim boyum 1.60 astsubaylığı cok istiyorum fakat boy sınırı her yerde farklı yazıyor. Lisans bitirenler için boy sınırı nedir. Yaşım 21

  1. Buket dedi ki:

   Astsubaylık için bayanlarda 19 yaş üzeri boy sınırı 1.53 den başlıyor.

 112. ozlem dedi ki:

  yüksek lisans mezunuyum boyum 161,8 çıkıyor subay yada astsubay olabilmek için boy konusunda 162 deniliyor sıkıntı olur mu kilom 63 yas 26 teşekkürler

  1. Deniz şahin dedi ki:

   Tamamıyla her şeyimiz aynı. Sorumuz da aynı ?

 113. Gökçe dedi ki:

  Merhabalar. 16 yaşındayım,159 boyundayım kadın astsubay olmak istiyorum bana yardımcı olabilir misiniz.

 114. Özlem dedi ki:

  Merhabalar ben 19 yaşındayım 1.57 boyum var.astsubay olabilir miyim boyum sorun yaratır mı

 115. Burcugül dedi ki:

  Mrb ben 20 yaşındayım subaylığa baş vuru yapmak istiyorum . Eğitim durumum üni açıktan okuyorum . 155 boy 60 kilo . Başvuru yapabilirmiyim . Lütfen bana detaylı bilgi verirmisiniz .

  1. Admin Asker dedi ki:

   merhaba, şu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. tıkla

 116. Kayra dedi ki:

  Boyum 1.57 yas 23 onlisans mezunuyum boy sıkıntı gibi ama beni genis acılı bi şekilde aydınlatırmısınız
  Ne yapmam veya nasil bi yol izlemem lazim jandarma ve polis pomem

 117. Fatmanur dedi ki:

  Merhaba ben 21 yaşındayım boyum 1.56 kilom 52 tabloda 19 yaş ve üzeri şartlarına uyuyor ama bi sayfada boy 1.64 ve üzeri gördüm hangisine inanmam lazım bilmiyorum. Sizce ben jandarma astsubay olabilir miyim bilginiz var mı bu konuda?

  1. Buket dedi ki:

   Bende o konuda çok sıkıntı çektim sürekli diğer sayfalarda boy ve kilo farklı yazıyor. Tanıdığım subay arkadaşıma sordum oda bu sayfayı gönderdi bana öyle olduğundan beri sürekli bu sayfaya bakıyorum. Diğerleri galiba askeri meslek yüksekokulu için gerekli boy şartı

 118. Gamze dedi ki:

  Bayan astsubaylarda boy 1.62 mi . Bu konuda cok farkli seyler duyorum. Yardımcı olur musunuz ?

 119. Sinem dedi ki:

  Merhaba boyum 1.52 kilom 49 lise mezunuyum başvuru yapabilirmiyim?

 120. Elif dedi ki:

  Merhabalar üniversite son sınıf lisans öğrencisiyim boyum 158 yaştan ötürü msüye başvuru yapamıyorum muvazzaf subay ya da astsubaylık için öngörülen boy dahilinde benim boyum yetersiz midir ? Yaptığım araştırmalar dahilinde sistemde güncel boy 162 olarak belirlenmiş şekilde arada 4cm fark çok fazla sorun yaratır mı engel midir askeriye için ?

  1. Elif, Muvazzsaf yada sözleşmeli subay alımlarında TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine göre boy kilo tablosuna baklılır, TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğinda bulunan tablo 6 ya göre 19 ve Üzeri Yaş Bayanlar İçin Boy ve Ağırlık Sınırlarına uygun görünüyorsun 158 c olan bir adayın en az 47 en fazla 65 kg olması gerekiyor

 121. İrem dedi ki:

  Merhaba 23 yaşındayım 1.55 boyundayım önlisans mezunuyum. 158 olursam başvurabiliyor muyum? 162 diye gördüm haberlerde.

  1. İrem Türk Silahlı kuvvetlerinda tüm alımlar TSK Sağlık yetneği yöentmeliğine göre alınır. Bu yönetmelikte bulunan TAblo 6 Ya göre “19 ve Üzeri Yaş Bayanlar İçin Boy ve Ağırlık Sınırları na göre en az153 cm gösteriyor ama her alımda ayrıca şart ta koşabiliyorlar bilgin olsun

 122. Elif dedi ki:

  Yaş sınırı 21 mi

  1. Elif HArp okulları için en fazla 20 Astsubay MYO lar için en fazla 21 yaşında olmak gerekiyor, Astsubay MYO lara bayan öğrenci alınmıyor ama

 123. Seda dedi ki:

  Merhaba youtube da kadinlar icin kara harp en az153 deniyordu burda ise 163 deniyor hangisi dogru merak ediyorum

  1. Seda, Kadınlar için :19 yaş alı en alt uzunlık 148,5cm en ust sınır 171 cm
   19 yaş ve üzeri için en alt sınız 153 cm En üst Sınır ise 200 cm
   Haberimiz de de o şeklide belitik zaten

 124. gamze dedi ki:

  19 yas uzeri boy 1.53 ten basliyo bisey anlamdim biri aciklarmi ?

  1. Gamze, 9 yaş ve userindeysen 153 cm den buyuk olman gerekiyor ve boyunun karşısında bulunan kilo aralığında olman gerekiyor

 125. aylin dedi ki:

  mrb ben lise iki de okulu biraktim ve boyum 1 57 sizce basvuru yapa bikir miym

  1. Aylin, Milli Savunma Üniversitesine mi başvurmak istiyorsun ?

   1. Ceren dedi ki:

    Merhaba ben lise son sınıf öğrencisiyim 17 yaşındayım boyum 1.63 kilom 52.MSÜ sınavı ve neler olduğu hakkında bilgi verebilir misiniz?Şimdiden teşekkürler…

 126. Nesrin Gül Demirel dedi ki:

  Merhabalar ben 15 yaşındayım 10.sınıf geçtim boyum 150 kilom ise 47 asker olmayı çok istiyorum Anadolu lisesinde okuyorum ve derslerimde iyi bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Nesrin, Şu anda buyume çağınrdasın, boyunu uzatmak için eçşitli sportif faaliyetlerde bulunursan muhtemelen 2 yıl içinde uygun boy kiloya ulaşırsın. Allah Yardımcın olsun

   1. Meryem dedi ki:

    Merhaba milli savunma bakanı Nurettin canikli “Artık kara harp astsubay myo ya bayan alımı olacağını söyledi” doğru mudur?

    1. MEryem nerde okudun boyle br haber bize olaşmadı soylersen kaynağını araştırıp sana bilgi verebiliriz.

 127. Selin dedi ki:

  1 sene sonra liseyi bitirecem jandarma astsubay olmak istiyorum ama boyum 1.55 kom 60 olabilirmiyim yardımcı olurmusunuz?

  1. Selin ,Bayan Astsubay alımı bu sene için yoktu, seneye açılırsa Milli savunma Üniversitesine başvurarak Bayan Astsubay olabilirsin.

 128. Gül dedi ki:

  Merhabalar, ben lisans mezunuyum öğretmenim, 25 yaşındayım, boyum 157 kilom 54 deniz, hava, kara veya jandarma kuvvetlerinde subay, astsubay olmak istiyorum. İlk olarak boy ile alakalı sorum olacak yukarıda belirtmişsiniz ama emin olamadım bugüne dek 162 asgari deniliyordu, deniz kuvvetlerinde boy daha düşük diye duydum 157 ile başvurabilir miyim? Birde astsubaylık için bayan alım yok subaylık var o da sadece milli savunma üniversitelerinde denilmiş bildiğim kadarıyla MSÜ sadece 19 yaş grubu gençleri alıyor bu durumda da askeri öğretmenlik veya subaylık için benim başvuru seçeneğim durumum nedir veya başvuru yapabiliyor muyum? Çok istediğim bir meslek cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Gül Şu anda Öğretmen sınıfında görevlendirilmek üzere Deniz hava ve kara kuvvetleri komutanlığı na subay alımı var Burayı tıklayarak bilgi alabilrisin aklına takılan bişey olursa yaz lütfen

   1. Gül dedi ki:

    Alım yapılan yer MSÜ.Üniversite sınıfı olduğu için de ne yazık ki lisans mezunu olmak yetmiyor. Yuksek lisans şartı var artı ales istiyor. Önceden ogretmen subaylık için lisans mezunu olmak yetiyordu. Koşullar degisirmi bilmiyorum. Aslında yine aynı seyleri merak ediyorum dedigim gibi mevcut yaş boy kilo durumum ile subay veya astsubaylık basvurularında bulunabilir miyim ? Açılır mı hangi kuvvetlere başvurmalıyım. Bir öneriniz varmıdır. İlginiz için çok teşekkür ediyorum. Şimdiden Sağolun

    1. Gül,TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine göre bakmak gerekiyor, Öğretmen kadrosuna muvazzsaf subay alımlarında kriterler belirleniyor, alım sırasında başvuru klavuzuna bakmak gerekiyor.

 129. Kübra dedi ki:

  Eğri parmak sorun olur mu?

  1. Kübra Eğrilik oranı önemli, TSK Sağlık yeteneği yönetmeliğien bakmak gerekir TSK Sağlık yeteneği yönetmeliği şu haberimize (Tıkla)

   1. Kübra dedi ki:

    Eğri olan parmagimda dikiş izi var.yani eğer ki 5 metreden bakildiginda belli etmezse sorun olmaz diye duymuştum.ayni zamanda ameliyat ile düz olursa sorun yaratır mı? ameliyat olanlar asker olabilir mi sizce .
    TEŞEKKÜRLER…

    1. Muhtemelen problem olmaz Kübra Ama eğri parmak için dediğim gibi bişey diyemiyorum, Eğri parmak silah kullnmasına engel ise elenir o zman

     1. Kübra dedi ki:

      Hangi parmağın eğri olması asker olmaya engel

     2. Kübra, eğrli parmak, ile ilgili orotpeid doktou kara r verecek, Askerlik yapmasına engel yoksa problem çıkmaz

 130. Kübra dedi ki:

  1.55 boyundayım asker olabilme imkanım var mı?

  1. Kübra TSK Sağlık yönetmeliğine göre Subay olmak için 155 scm yeterli, fakat emin olmak için Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla) Bunu bir kere oku istersen

   1. Kübra dedi ki:

    Teşekkürler

    1. Kübra dedi ki:

     Peki dikiş izi ve yanık izi vücuda olursa sorun olur mu?
     Birde parmağım hafif eğri sorun yasarmiyim???
     TEŞEKKÜRLER…

     1. Kübra, dikkiş izi ve yanığa bağlı skarlar belli bir sınrı var, eğer tanınmanı kolaylaştıracak kadar derin ise problem olur.

 131. Büşra dedi ki:

  Merhabalar 26 yaşındayım. Lisans mezunuyum. Boyum 1.55 kilom 50 subay olma şartlarını taşıyor muyum acaba. Ya da TSK da çalışabilme şansım var mı lütfen cevap bekliyorum

  1. Büşra sen Subay Boy tablosu ne göre boy olarak uygunsun 155cm olan subay adayı kadınların enaz 45kg, en fazla 62kg olması gerekiyor

   1. Büşra dedi ki:

    Teşekkür ederim. Peki başvurular nasıl gerceklesiyor ?

    1. Büşra Milli savunma Üniversitesi başvuruları yılda bir defa yapılıyor, Bu konu ile ilgili Bu haberimizde duyuru yapmıştık, bu sene için ş anda tercihler var eğer sınava girdiysenm tercih işlemi yapmalısın, girmediysen seneye MSÜ sınavuına girmelisin

     1. Büşra dedi ki:

      Teşekkür ederim

 132. nimet dedi ki:

  sözleşmeli bayan astsubay alımlarına başvurdum ama boydan çok korkuyorum 1.60cm sıkınntı olurmu elerlermi bu yüzden..

  1. Nimet hangisine başvurdun bize iletirsen senin için ayrıntılı araşrtma yapalım

   1. nimet dedi ki:

    sözleşmeli jandarma bayan astsubay alımlarına başvuru yaptım önlisans olarak yeni yaptım başvuruyu mayısın 3 de belli olucak çağrılıp çağrılmayacağımız ilginize teşekkür ederim

    1. Allah Gönlüne göre versin Nimet kardeşim,

     1. nimet dedi ki:

      teşekkür ederim yani boy sıkıntımı olur diyorsunuz.?

     2. Nimet Aslında Jandarma Genel Komutanlığı Sağlık yeteneği yönetmeliğine göre 149 cm ile 200 cm arası adaylar için tabloda yer alıyor, 19 yaşından büyükleri için 153 cm ve üzeri olarak gorunuyor, bu aralıktaysan muhtemelen problem çıkmaz

  2. Nimet dedi ki:

   Jandarma astsubay boy sınırı 162 belirlenmis benim boyum 158 basvurmustum mulakata cagrildim ama gitmekten korkuyorum.elenirim boydan

   1. Nimet, olmayacaksa zaten olmaz ama denemekte fayda var elenirsende yapacak bişey yok canın sağolsun

    1. nimet dedi ki:

     çok sağolun Allah razı olsun dediğiniz gibi herşeyin hayırlısı.

 133. Merve Akbulut dedi ki:

  2018 Jandarma astsubay bayan boy-kilo ile bilginiz varmı okuduğunuz için teşekkür ederim.

  1. Merve 2018 Yılı için Bayan Astsubay Alımı yok, Bayanlar Subay Olmak üzere Milli Savunma Ünişversitesine başvurabilirler Konuyla ilgili şu haberimize (Tıkla)

 134. Damla dedi ki:

  Merhaba benim boyum 1 50 astsubay olmayi da herseyden cok istiyorm ama nasil yapacam bilmiyorm boyumu uzatmak için fitnisse gittim uznmadı 1 50 olsa olmaz mi acaba?

  1. Damla, öncelikle bilmelisin ki 2018 yılı içinde Bayan Astsubay alımı yok, BAyanlar sadece Subay olmak üzere Milli Savunma Üniversitesi ne başvurabiliyor, boy açısından oradan bir kontrol et. konu ile ilgili Bu haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık (Tıkla). Allah Gönlüne göre versin

 135. Merve dedi ki:

  Bu 2018 boy-kilo tablosu mu?

  1. Merve 2017 yılının ama 2018 yılı içinde aynı şartkar geçerli Fakat 2018 yılında bayan astsubay alımı yo, bayanlar Milli Savunma Üniveristesine başvvurum Harp Okullarında Subay olabilirler. konu ile ilgili Şu haberimizi (tıkla) okumalısın

 136. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım boyum 1.56 kilom 45 katılabilir miyim ne yapmam gerekiyor

  1. Ezgi, öncelikle 2018 yılı için Bayan Astsubay alımı yok. Sen Subay olabilirsin. Bunun için Milli Savunma Üniversitesine başvurman gerekiyor Lütfen Bu haberimiz dikkatlice oku

 137. Sema dedi ki:

  Bu tablo lise mezunu olup msü girişleri için geçerli üni mezunları için 1.62 cm isteniyor

 138. Gamze dedi ki:

  2018 yılı bayan subay/ astsubay alımlarında %10 artış olacağı söylendi haberlerde. Asem için başvuru yapmak istiyordum. Mart ayı sonunda başvurular başlar dediler ancak. Her lisans programından alım yapmıyor sanırım fen edebiyat fakülteleri ASEM e başvuru yapabiliyormu?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Gamze KArdeşim, 2018 yılının ilk astsubay alımları için Şu haberimizi (tıkla) yapmıştık. Haberimizde belirttiğimiz gibi şimdilik Bayan Astsubay alımı yok. fakat bundan sonraki ilk alımlarda olma ihtimali yüksek. Sitemizi takipte kal anında haber yaparız.

 139. Tuba dedi ki:

  Astsubay subay jandarma v.b.alimlar basvurular ne zman olyir acik yardimci olurmauunuz bna

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Tuba kardeşim Milli Savunma Üniversitesi Başvurları başladı Bu haberimizde (Tıkla) ayrıntılı olarak açıkladık. kontrol et aklına takılan bişey olursa o haberin yorumuna mutlaka yaz

 140. Ayse dedi ki:

  Merhaba ben lisans mezunuyum 160 boyum var kilo 60 kapalıyım astsubay olabilme şansım nedir

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Ayşe hanım Milli Savanuma Bakanlığı 2018 yılı için Bayan Astsubay alımı ne yazıkki yoktur. konu ile ilgili şu haberimize bakabilirsin

 141. Asena dedi ki:

  Merhaba yaşım 11 Mayıs da 12 olucam kilo 40 boy 160 iyi mi sizce?

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   2018 yılında Bayan astsubay alımı yok ne yazık ki

 142. Demet dedi ki:

  Merhaba yaşım 23 giremiyor muyum sınavlara herhangi bi askerim okula

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Demet Kardeşim, 2018 yılı için de bayanlar için astsubay alımı yok sadece Harp Okullarına başvurarak Subay Olabilirsin Bunun ile ilgili haberimiz burada haberi dikaatlice okuyup şartları sağlıyorsan başvuru yapabilirsin

 143. Hayat66 dedi ki:

  Çok kararsız kaldım boyum 1.58 başka sayfalara bakınca boyum uymuyor ama burda uyuyor tam olarak boy ölçüsü kaç bayanlar için

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Hayat kardeşim ne yazıkki 2018 Yılı için Bayan Astsubay alımı yoktur. bunula ilgili şu haberimizi mutlaka okumalısın

 144. Irem dedi ki:

  Boyum 159 kilom 59 astsubay olmak istiyorum 4 yil ünüversite okuyup gecis yapmak istiyorum boydan kaybedermiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   İrem kardesim. 2018 yili bayan astsubay alimi ne yazikki yoktur. Sen harp okullarina başvurup subay olabilirsin Lütfen bu haberimizi dikkatlice oku

 145. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben önlisans son sınıf öğrencisiyim astsubaylığa başvurmak istiyorum kpss şartı var mı bilgi verebilir misiniz

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Büşra 2018 Astsubay Alımları nda ne yazıkki Bayan Astsubay alımı yok. Sen 2018 Yılı için Harp okullarına başvurabilirsin bunun için Buraya tıklayarak ilgili haberimiz dikkatlice oku.

 146. melek dedi ki:

  lisans mezunu oldgmda boyum 160 yasımda 22 olack bnnde asker olmak istyrm olablir mym

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Melek Bayan Astsubay alımı 2018 yılında ne yazıkki yok o nedenle sadee Subay olmak için HArp okullarına Başvurabilirsin Buraya tıklayarak habere ulaşabilirsiniz

 147. Bahar ates dedi ki:

  Merhaba bu yilki jandarma alimlarina basvurmayi dusunuyorum ama boyum 1.59 bu bir sorun teskil edermi

 148. Merve dedi ki:

  Merhaba benim boyum 1.55 suan yüksekokul okuyorum 2. Sinıfim bu sene son basvuru yapabilirmiyim

  1. Turan Ayvaz dedi ki:

   Merve 2018 Yılı için sadece Subay Olmak için HArp Okulları na başvurabilirsin

   1. Merve dedi ki:

    Harp okulunda yas sınırı 21 ben 20 yasndaym seneyede bayan alımı olurmu belli degil sınavlar zor oluyormu

 149. Buşra dedi ki:

  Merhabalar ben aöf edebiyat 3. Sınıf öğrencisiyim 1.57 boyum acaba subay olabilir miyim?

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Konu ile ilgili Bu haberimizi okuyunuz 157 cm boyundaki bayanlar Harp Okullarına başvurabilirler

 150. Buse dedi ki:

  Merhaba ben lise 2 öğrencisiyim.Bayan pöh veya jöh alınıyor mu? Ve nereden başvuru yapmam gerekiyor?

 151. Hilal dedi ki:

  Merhaba! Birçok yerde boy sınırı 1.60 üzeri burada 1.53 den başlıyor gibi görünüyor bu tablolar en son güncelleme mi doğruluk payından emin misiniz ?

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Kara Harp Okulu’nun Resmi İnternet Sitesinde Bu Şekilde Bilgi Verilmiştir. Ayrıntı için Lütfen Tıklayınız
   Ayrıca 2018 Yılı Milli Savunma Üniversitesi Başvuru Klavuzuna Göre AStsubay MYO ‘na bayan öğrenci kabul edilmeyecek,Burayı tıklayarak güncel haberimize ulaşabilirsiniz

 152. Merve yavuz dedi ki:

  Benim kilo 44 boy ise 1,60 peki ben başvuru yapmak istiyom peki yapabilirmiyim sizce

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Bayanlar için boy kilo tablosuna göre 160 cm uzunlğundaki bayanların en az 48 kg olması gerekiyor. Ayrıca 2018 yılında Astsubay MYO ‘na bayan öğrenci alınmayacağı belirtilmiştir. sadece Subay olabilirsiniz Burayı tıklayarak güncel haberimize ulaşabilirsiniz

 153. Vatan dedi ki:

  Meraba arkadaslar ben tegmen olmayi cok istiyorum bol 1.66 kilo 82 olabilirmiyim

 154. hatice dedi ki:

  meraba ben 1992 dogumluyum orta okul mezunuyum ve askeriyede görev yapmak istiyorum bu benim kucuklukten bu yana hayalim boyum kilom yerinde ama ne yapmalim olabilirmiyim .

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Askeri birliklerde Sivil Memurlar, Sözleşmeli /Er/Erbaşlar, Uzman Çavuşlar, AStsubaylar ve Subaylar görev yapmaktadır. Bayanlar 2018 Yılı için sadece Lise ve Dengi Okullarından mezun olup Harp Okullarına başvuranlar kabul edilmektedir. Bayanlar için 2018 Yılı Astsubay ve Uzman alımı yoktur.

   1. Nesrin dedi ki:

    Merhabalar ben 10. Sınıfa gidiyorum 15 yaşındayım boyum 150 kilom 47 sizce katılabilir miyim çok istiyorum asker olmayı bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum

    1. Nesrin Senin için çok erken, bu sene için bayan astsubay alımı yok, seneye beliki çılır ama sen mili savunma universitesi vbaşvuru yaparak subay da olabilirsin.

 155. Kadriye dedi ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum astsubay olmak istiyorum ama gozumu lazerle cizdiricem miyopum cizdirdikten sonra olma sansim var mi acaba ve ben lisede giyim uretim okudum istedigim seyle alakasiz yinede olabiliyor muyum

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   2018 Yılı Milli Savunma Üniversitesi Astsubay MYO için kız öğrenciler başvuru yapamıyorlar. Sadece Harp Okullarına başvuru yapabilirsiniz

 156. Filiz dedi ki:

  Benim boyum 1.55 yaşım 20 beni alırlar mı bir de başvuruyu nasıl yapıyoruz ?

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   boyunuz 155 cm ise 45-62 kg arasında kilonuz var ise harp okullarına müracaat edebilirsiniz(Subay Olabilirsiniz). Bayan Astsubay 2018 yılı için yoktur.

 157. yasemin dedi ki:

  Ben 17.5yaşındayım birinci sınavda 17.5ama ikinci yani seçmelerde 18yasinda olucam boy ve kiloyu hangisine göre alırlar boy ve kilo nasil olmalı

 158. Semra dedi ki:

  Bnm gözlerimde bozukluk varda 75 derece bu sorun olur mu girmeme cevaplarmisiniz

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   0,75 derece göz bozukluğu miyop veya hipermetrop olup olmadığına göre değişebilir.

 159. Kubra dedi ki:

  Merhaba 18 yaşındayım boy 1.69 kilo 69 sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim kara harp okulu astsubaylik okumak istiyorum okul hakkında biraz bilgi istiyorum nadil olucak kac yıl okicam ve yeme içme barınma gibi şeyler nasil oluyo başvuru nasil yapicam yapabilecekmiyim ve okul ankara da nerede?

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Kadın Astsubay Boy ve kilo tablosuna göre harp okulu başvurusu yapabiliyorsunuz. bu bağlamda Milli Savunma Bakanlığının ilgili internet erişim adresine bakarak Astsubay başvurusu yapabilirsiniz. Astsubay MEsireslek Yüksek okulları Kuvvet komutanlıklarına ggöre değişmektedir. Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Balıkesir şehir merkezinde bulunmaktadır.

 160. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, yaşım 14 boyum 1,69. Almanyada yaşıyorum ve alman vatandaşıyım ama Türküm. Ilerde Astsubay olmak istiyorum. Nasıl olabilirim? T.C. Vatandaşı olmam gerekiyor demi? Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkürler.

  1. Zeynep dedi ki:

   Türkçem’de pek iyi değil ama yeterli denile bilecek kadar. Astsubay olmak için Türkçemi geliştirmem gerekiyormu? 4 dil biliyorum bu bir işe yararmı?.

 161. Sude dedi ki:

  Merhaba ben 17.5 yaşındayım ve boyum 1.77 ben yine de giremiyor muyum

 162. Tugba dedi ki:

  155 boyundayım polis yada astsubay olmak istiyorum olabilir miyim 3 cmden dolayı elenir miyim

 163. aslihan dedi ki:

  lisans mezunuyum 23 yasindayim 158 boy 58 kilo astsubay olabilirmiyim biy sartlari esnetildimi

 164. tuba dedi ki:

  Ben 24 yaşındayım 1.58 boyundayim önlisans mezunuyum kpssyemi girmem gerekio bide boyum tutuomu acaba

 165. Zehra dedi ki:

  Ben 18 yaşındayım boyum 158 cm kilom 52 yani tabloya göre 44 olmam gerekiyor Eğer şartlar buysa zayıflarim ama asker olmak çok istiyorum. Boyum askerlik için yeterli mi? Lütfen cevap verin

 166. Fatima dedi ki:

  Selamün aleyküm ben 23 yaşımdayım orta okul mezunuyum bayan koförüyüm ben ama asker olmak istiyorum hemde çok istiyorum.. 1.55 boyum kilomda 53 uygunmudur. Lütfen yardımcı olur musunuz efendim…. ?

 167. Yagmur dedi ki:

  Yasım 17 Boyum 1.57 kilom 56 yara ve iz gibi bir leke görmede konuşma da sıkıntım yok ama boyumdan sıkıntı çıkaca ğını dusunuyorum sizce alırlar mi?

 168. Aylin dedi ki:

  İyi günler ben ön lisans 2. Sınıf öğrenciyim astsubay ya da subay olmak istiyorum. Boy 163 kilo 63. Başvurular ne zaman öğrenmek istiyorum. En son boy kaça indirildi ? Teşekkür ederim şimdiden

 169. Sebiha dedi ki:

  Merhaba ben lise3. Sınıfım asker olmak istiyorum başvuruyla ilgili bilgilendirir misiniz

 170. nida derya duraz dedi ki:

  16 yaşındayım boy 1.53 kilo 41 astsubay olabilirmiyim

 171. nida derya duraz dedi ki:

  16 yaşındayım boy 1.53cm kilo 41 astsubay olabilirmiyim

 172. Hilal dedi ki:

  Benim boyum 1.79 kilom 74 15 yaşındayım girebiliyor muyum? Çok fazla istiyorum. Şimdiden cevap için teşekkürler.

 173. günay dedi ki:

  lise. son sınıfa gidiyorum 18 yaşındayim kara harp okuluna görebilmem için bayanlarda boy sınırı ne kadar 159 cm boy sıkıntı olur mu mülakatlarda yardımcı olursanız çok sevinirim.

 174. gamze dedi ki:

  Astsubay olmak istiyorum nasıl olur

 175. Damla dedi ki:

  Burda 18yas 153 falan yaziyo ama baska sitelerde 162 yaziyo bayan boy icin en az ne kadar dogru?

 176. Selcan dedi ki:

  Merhaba lise son sınıf öğrencisiyim boyum 1,58ve 65 kiloyum astsubay yada subaylık sınavlarına girebilirmiyim?

 177. Hatice dedi ki:

  Mrb bn 2017 lise hemşire mezunuyum 18 yaşındayım ygs puanım 200 astsunaylığı istyrm boyum 1.72 kilom 50 fakat kolumda ufak bir çizik var nasıl olacak bi sorun falan olurmu

 178. Büşra oğuz dedi ki:

  Merhabalar ben on lisans ikinci sinif ogrencisiyim boyum 158 kilom 52 astsubaylik icin boy ve kilo endeksim uygun mu diye sorucaktim

 179. Rabia dedi ki:

  İmam hatip lisesi mezunuyum

 180. Rabia dedi ki:

  Merhaba ben subay olmak istiyorum 1.58 boyundayım subay olabilirmiyim 2017 yılında mezun oldum 2018 de tekrar ygs ye girerek olabilirmiyim ben sürekli kara harp okuluna bakıyorum doğru yere bakmışmıyım yardımcı olurmusunuz

 181. Sena dedi ki:

  Ben daha 7. Sınıftayım ama şimdiden seçimimi yaptım . Şu an 1,64 boyundayım . Asker olmak için ne yapmalıyım ?

 182. Seyma dedi ki:

  Merhaba yasim 23 boyum 1 62 jandarmaya girmek istiyorum ama kolumda cok buyuk olmayacak.sekilde dovme var sorun olur mu girebilir miyim cok istiyorum yoksa vazmigevevm bu sevdadan

  1. mehmet gürbüz dedi ki:

   dövme problem olabilir bence vazgeçmelisiniz

  2. nurcan dedi ki:

   Dövme kabuledilmiyor benim babam jandarma ondan biliyorum bende Allah izin verirse sınavlarına girecek

 183. Özlem dedi ki:

  Merhaba lisey
  i bitirdikten sonra askerlik sinavina girebilir miyim?

 184. Eylül dedi ki:

  Merhaba 20 yaşındayım 1.63 ve kilom 51 üniversite 3 geçtim astsubay olmak istiyorum başvurular ne zaman yapılıyor

 185. Seda dedi ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum boyum 174 kilom ise 50. Ancak sol gözümde 1 derece miyop var sıkıntı olur mu acaba

 186. amine dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım boyun 1.66 kilom 50 hıc bir sağlık sorunum yok jandarma astsubay olmak istiyorum ama su an imam hatip 3.sinif okuyacağım ne yapabilirim bilgi verirmisiniz??

 187. Kader dedi ki:

  Merhaba ben 18 yasindayım 1.57 boyum ve 52 kılom var ben subay olmak istıyorum bu yıl ygs giricem sizce olabilirmiyim ve hangş durumda kazaniyorum . Bana bilgi veririseniz cook sevinirim

  1. Kader dedi ki:

   Lutefn cavep verirmisiniz rica ediyorum

 188. Naile dedi ki:

  Ben 4 yıllık üniversıte mezunuyum . Boyum 1.74 kılom 62 ben subaylık ve astsubaylık sınavlarına gereken şartlar nedır ygs dıyorlar Nasıl bilgi alabılırım

 189. Azize dedi ki:

  Merhaba hikametkah onemlimi ve boyum 1.62 sıkıntı olurmu

 190. Fatos dedi ki:

  Iyi gunler ben de sozlesmeli subay olarak calismak istiyorum boyum 1 58 kilo 51 sizce boyum tutuyor mu lutfen yardimci olursaniz sevinirim

 191. Aydan dedi ki:

  17 yaşındayım 1.57 boyundayım 57 kilodayim asker veya polis olmak istiyorum boy ve kilo yeterlimidir özellikle boy ?

 192. sinem dedi ki:

  araştırdığım bütün sitelerde boy erkeklerle bir tutuluyor diye okudum 164ten başlıyor yazıyor benim boyum 160 civarı şimdi ben başvursam astsubay olabiliyor muyum anlamadım tam olarak

 193. Zehra dedi ki:

  Ben 98 dogumluyum suan lisans egitimi göruyorum boyum 1.64 internetten bakiyorum fakat farkli duyuyorum boyun bayanlarda kac oldugunu ogrenmek istiyorum birde eger basvuru yaparsam üniversitedeki kaydimi dondurmam gerekir mi cevabınızı merakla bekliyorum

 194. melike dedi ki:

  bende astsubay olmak çok istiyorum insallah allah nasip ederse

 195. elanur dedi ki:

  anlamadım 167 boya kilo kaç olmalı

 196. esma dedi ki:

  Bende kucuk bi bel fitigi gorunuyo amelyal olmadim engelmi

 197. fatime dedi ki:

  Bide ben 16 yaşındayım

 198. fatime dedi ki:

  Merhaba ben asker olmak istiyorum ama lise 3 teyim boyum 1.54 kilom ise 44 . asker olmayı çok istiyorum. Asker olabilirmiyim
  Acaba lütffen☺

 199. Selin dedi ki:

  Bu boy oranları gerçekten düstümu cunku en dusuk 162 olacak yaziyordu Klavuzda ben basvuru yaptim gercegi nereden ogrenebiliriz.

 200. Berrin dedi ki:

  Ben 1.63 boyundayim kilom 72 bayan astsubay olmak isiyorum sevgilim subay ama kilo veremiyorum nekadar verebilirsem olabilirim??

 201. İrem dedi ki:

  20 Mayıs 1994 doğumluyum. Boyum 169 kilom 55. Lise mezunuyum. Asker olmak istiyorum. Asker olamayacak miyim?

  1. Chiwi dedi ki:

   Sınava girersen neden olmayacaksin

   1. Sedef dedi ki:

    Üst sınır yok mu yaşta

    1. var Sedef, ama 2018 yılı için Bayan astsubay alımı yok zaten, Bayanlar sadece Subay olmak için MSB ye başvurabiliryor. Konu ile ilgili Bu haberimizde (Tıkla) açıklama yaptık

 202. Naz dedi ki:

  Merhaba ben önlisans adalet mezunuyum 1.56 kilom 51 başvuru yapabiliyor muyum ?? 2017 bayan astsubay alımı için

 203. Habibe dedi ki:

  Merhaba ben başvuru yapacam Önlisans mezunuyum hangi askeri bölümler acık yardımcı olur musunuz

 204. Isimsiz dedi ki:

  Boyum 1.53 1.54 civarı 18 yasindayim girebiliyormuyum ?

 205. Esra dedi ki:

  Ben şuan 19 yaşındayım ve 1.61 boyundayım yurtdışında okuyorum burda lise 5 yıl okulu bitirdigimde yaşım 20 oluyor ama kara kuvvetleri yani kara harp okulu yaş sınırı yirmi ama başvuru tarihi olarak hesaplandigi icin ben 21 yaşıma girmemiş olsamda bulundugumuz yildan doğum tarihimi cikarnca 21 gözüküyor ne yapabilirim ben kara harp okulunda okumak istiyorm

 206. Ümut dedi ki:

  1.58 boyum var, gerçekten degistirildi mi 1.58 e mi indi, önlisans mezunu olucam,bayanım

 207. Buse dedi ki:

  Lise mezunuyum astsubaylık için nerden ve ne zaman başvuru yapabilirim ?

 208. Fadime koparan dedi ki:

  Merhabalar. Jandarma assubaylığı için başvuru yaptım fakat aklıma takılan şu. Bu sağlık mülakatında çağırıldığımız zaman boy kilo ölçümü yapacaklar ama ben zaten 1.66 yım ama kilo 75 bunun büyük oranı ölçüm yaptırdım kemik oranı fazla ve kilo veremiyorum. ?? ve benim abim uzman çavuş kardeşim özel harekat ve bende çok istiyorum ?? polislik 3 kez denedim mutlaka bi sorun bulup eklediler. Bu defa da sitres ten aldığım kiloyu veremiyorum psikoloji de gitti. Gerçekten istekli olduğumuzu hissetseler bize destek olur lar mı tahminen ????

 209. Büşra dedi ki:

  Lise mezunuyum bende başvuru yapabilirmiyim

  1. Chiwi dedi ki:

   Şuanda ön lisans Alımı mevcut lakin YGS sınavıyla alınan astsubaylık var o şekilde başvurabilirsin.

 210. Büşra dedi ki:

  Lise mezunuyum bende başvuru yapabilirmiyim.

 211. Gül ayşe dedi ki:

  Merhaba 22 yasında 1.57 boyunda 61 kılo acık meslek lisesi okuyan bır bayanım mrsleğe girme olanağım var, mı?

  1. Chiwi dedi ki:

   ön lisans mezun istiyorlar maalesef. ancak ön lisansı bitirdikten sonra olabilir

 212. Gül ayşe dedi ki:

  Merhaba, 22 yasnda acık meslek lisesi okuyorum 1.57 boyunda, 61 kiloyum girme şansım var, mı bilgilendırır msnz

 213. Bahar dedi ki:

  Boyum 1.56 veya 7 kilom 57 bende herhangi bir askeri personel olmayı çok istiyorm olabilirmiyiö önlisans mezunuyum nişanlımda uzmn cvş çok özeniyorm bide nerden başvuru yapıyoruz

  1. Chiwi dedi ki:

   Merhaba bahar Hanım şuanda Jandarmanın başvuruları mevcut.

   https://app1.jandarma.tsk.tr/pts_aday/aday.aspx

   1. Bahar dedi ki:

    Teşekkür ederim peki boyum ve kilom uygun mu

  2. Anonim dedi ki:

   Merhaba boyum 155 kilom 53 bayan uzman erbas olmak istiyorum başvuru şartları nedir ve ne zmn başlayacak yada başladı mı

 214. Habibe dedi ki:

  Yoruma acil cevap bekliyorum lütfen

 215. Habibe dedi ki:

  2017 bayan astsubay başvuru yapmak istiyorum Önlisans mezunuyum boyun 1:59başvuru yapabilir miyim birde nerden başvuru yapabilirim boyun tutmuyor diyor ablam yardım lütfen

  1. Chiwi dedi ki:

   Merhaba Habibe Tabloda 19 yaş ve üstü boy kilo oranı vardır. TAbloya göre oluyor uygunsunuz

   1. Habibe dedi ki:

    Nerden başvuru yapabilirim cok sevindim tlfn üzerinden başvuru oluyor mu birde bayan askeri personel hangi alanlarda alım yapıor uzman erbaş ve astsubay alımları mı var sadece

   2. Rabia dedi ki:

    Merhaba ben 19 yaşındayım bankacılık okuyorm ilk senem meslek yüksekokulundaym boyum 1.61 kilom 54 diğer koşullarla ilgili herhangi bi sorunum problemim Yok ben başvuru yapabiliyorsunuz yoksa meslek yüksekokulumun bitmesinimi beklemek zorundayım ? İlginiz. İcin şimdiden teşekkürler

 216. Fatma dedi ki:

  Benim boy 1.54 ama bildiğim kadariyla katılmıyorum ama ben bu mesleği yapmayi cok istiyorum bilgilendirir misniz basvuru yapabiliyor muyuz?

  1. Chiwi dedi ki:

   Fatma 1 2 cm olsa gözle görülmezdi lakin 5 6 cm olanlar zor. Tekrar araştıracam senin icin

   1. Seda dedi ki:

    Benim 1.61 cıkıyor kendim ölçtüğümde sizce sorun olur mu

    1. Turan Ayvaz dedi ki:

     Kendin ölçmen ile hastane ölçülmesi arasında fark var. zaten bu senen bayan astsubay almıyor ben ce harp okullarını araştır. Lütfen sitemizde yayınlanan Bu konuyu okuyup senin için uygun olup olmadığını kontrol et. Lütfen Tıkla

 217. ZÜBEYDE dedi ki:

  NEREYE BAKSAM BOY 1 62 YAZIYOR SİZ 1 58 DEMİŞSİNİZ.NEDEN YANLIŞ BİLGİ YAZIYOSUNUZZ

  1. Chiwi dedi ki:

   yanlış bilgi vermiyoruz. Şuan’da en yeni haliyle degiştirdik. bakabilirsiniz.

   1. ZÜBEYDE dedi ki:

    KKK BAKARSANIZ ZATEN 1 58 OLMADIĞINI GÖRECEKSINIZ ARASŞTIRIPTA SOYLUYORUM KULAKTAN DOLMA DEGİL

 218. Merve dedi ki:

  Kapalilar basvuru yapabiliyor mu sozlesmeli astsubaylik icin bilgilendirir misiniz

  1. Chiwi dedi ki:

   Haberlerde de görmüşsen eğer Kapalı bayanlarda Artık tsk’da çalışabiliyor. Sizde başvuru yapabilirsiniz.

 219. Fatma dedi ki:

  Lütfen yardımcı olun

 220. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben lise mezunuyum gecen yıl mezun oldum bu yıl ygs ye girmedım astsubay olmak ısıtıyorum ne yapmam gerekıyo

  1. Chiwi dedi ki:

   Merhaba Fatma ya on lisans yada lisans mezunu olmak yada ygs zamani astsubaylik basvurulari oluyor. O zaman girebilirsin