Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Nasıl Bir Yer? Adresi ve Telefonu

Ülkemizin kırmızı ve beyaz et üretimi konusunda öncül illerinden biri olan Balıkesir’de yer alan Bakım Okulu ve Eğitim Komutanlığı, adından da anlaşılacağı üzere araç ve zırhlıların bakım, onarımının öğretildiği birliktir. “Ordonat” olarak da bilinen Eğitim Komutanlığı, Balıkesir ilinin Altıeylül ilçesinde yer alıyor ancak bu ilçe büyükşehir belediyesine bağlı olduğundan il merkezinin içerisindedir. Yani bu komutanlıkta askerliğini yapacak olanların Balıkesir dışında bir ilçeye gitmeyeceklerini söyleyebiliriz. Yüz ölçümü olarak oldukça geniş bir alana yayılan Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Komutanlığı, kışla içerisinde barındırdığı tesislerle de askerlik görevini burada icra edenlere pek çok olanak sunmaktadır.

Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Komutanlığı Nereye Gönderir?

Ordonat’ta acemiliğini tamamlayan acemi erler, yemin törenlerinin ardından isterlerse dağıtım iznine çıkabilirler. İznin sonrasında ise belirlenen usta birliğine teslim olmaları gerekir. Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Komutanlığı’nda eğitim alan acemi erler, bu komutanlıkta kalabilecekleri gibi, Türkiye’de yer alan diğer bakım okullarına da dağıtılabilir. Dağıtım yerleri yemin töreninden yaklaşık 1 hafta, 10 gün önce belli olur ve bu dağıtımlar ihtiyaç doğrultusunda belirlenir. Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen ve herhangi bir ayrım gözetilmeyen bu dağıtım işlemiyle ilgili size rütbeli olduğunu iddia eden ve belli bir miktar para karşılığında dilediğiniz yerde askerlik yapmanızı sağlayabileceklerini söyleyen dolandırıcılara itibar etmeyiniz.

Birlik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kışla içerisinde erlerin para yatırıp çekebilecekleri ATM’ler, aileleri ve sevdikleriyle görüşmelerine olanak tanıyan yeterli sayıda ankesörlü telefon, kargo ve mektup gönderileri için de PTT şubesi bulunuyor. Ayrıca askerlerin tıraş bıçağı, ayakkabı boyası gibi her gün ihtiyaç duydukları malzemeleri bulunduran kantinler de komutanlık içerisinde mevcut.

Bunların yanı sıra birliğin içerisinde askerlerin herhangi bir sağlık sorununda ilk müdahaleyi gerçekleştiren 1. Basamak Muayene Merkezi ve herhangi bir sorunu olduğunda danışıp yardım alabileceği Rehberlik ve Danışma Merkezi de hizmet veriyor.

Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Komutanlığı’na Nasıl Gidilir?

Haritadan bakıldığında Balıkesir yanıltıcı bir görüntüye sahiptir. Balıkesir iline gelen pek çok öğrenci ve asker, il merkezinin denize kıyısı olmadığını öğrendiğinde hayal kırıklığı yaşar. Topraklarının bir kısmı Marmara, bir kısmı Ege Bölgesi’nde yer alan Balıkesir’e gelecek olan askerlerin, ilin merkezi konumu sebebiyle büyük bir avantaja sahip olduğunu söylemek mümkün. Çünkü il merkezine şahsi araçla, otobüsle veya hava yoluyla ulaşmak mümkün.

Özel araç ile ulaşım: Son derece merkezi bir konumda yer alan Balıkesir’e şahsi aracı ile gelmek isteyenler Bursa tarafından E881 yolunu kullanarak, Çanakkale tarafından D555 yolunu kullanarak, İzmir tarafından yine E881 kara yolunu kullanarak ulaşabilirler. Balıkesir;

  • İstanbul’a 316,
  • Bursa’ya 177,
  • Çanakkale’ye 200,
  • İzmir’e 188 kilometre uzaklıktadır.

Otobüs ile ulaşım: Coğrafi konumu sayesinde Balıkesir’e hemen her otobüs firmasıyla ulaşmak mümkündür. Özellikle İzmir ve güney illerine seyahatin yoğun olması ve Balıkesir’in tam bu güzergahın ortasında kalması sebebiyle pek çok otobüs firması Balıkesir’e uğrayarak yoluna devam eder.

İstanbul’dan Balıkesir’e gelecek olanlar ise, otobüs haricinde Mudanya’ya kadar hızlı feribotla, ardından buradaki limandan hareket eden ve VIP araç olarak adlandırılan minibüslerle Balıkesir’e ulaşabilirler. Balıkesir’e sefer düzenleyen araçlar ile ulaşım süreleri yaklaşık olarak;

  • İstanbul’dan 5 saat,
  • Bursa’dan 2 saat,
  • Çanakkale’den 3 saat,
  • İzmir’den 3 saat sürüyor.

Balıkesir Terminali’ne vardıktan sonra, terminalin hemen dışında yer alan şehir içi otobüslere ya da yolun karşısına geçip minibüsleri kullanarak il merkezine ulaşmak mümkün.

Hava yolu ile ulaşım: Civar illerden kısa sürede ulaşılabilen Balıkesir’e daha uzak şehirlerden hava yoluyla ulaşmak da son derece kolay. Balıkesir’in hem il merkezinde hem de körfez ilçesi olan Edremit’te havaalanı bulunuyor. İl merkezinde bulunan havaalanına düzenlenen uçuşlar haftanın belirli günleri yapılsa da Edremit Koca Seyit Havalimanı’na haftanın her günü uçuş bulabilmek mümkün. Ancak Edremit’e indikten sonra Balıkesir’e ulaşmak için yaklaşık 1 saatlik bir seyahatin daha sizi beklediğini belirtelim.

Balıkesir Bakım Okulu ve Eğitim Komutanlığı İletişim Bilgileri

Adres: Balıkesir Manisa Yolu Çayırhisar/Balıkesir

  • Telefon: 0266 221 20 00
  • Faks: 0266 221 20 07

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.