Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bakaya Kalanlar Ne Zaman Askere Alınırlar?

Bakaya Kalanlar Ne Zaman Askere Alınırlar?

Askerlik yaşı gelmiş kişiler yasalarca tanınmış çeşitli mazeretlerini öne sürerek askerliklerini erteleyebilirler. Ancak tecile konu herhangi bir mazereti bulunmayan yükümlü askerlik yoklamasını yaptırmak ve TSK tarafından belirlenmiş celp döneminde silah altına girmek durumundadır. Askerlik yoklamasını yaptırıp belirlenen sevk tarihinde birliğine teslim olmayarak askerlik görevine başlamayan yükümlü bakaya olarak değerlendirmeye alınır. Bu konuyla alakalı bakaya kalanlar hemen askere alınır mı, bakaya durumdayken yakalanınca süreç nasıl işler gibi çeşitli sorular gençlerin aklını kurcalıyor.

Bakaya Kalmak Nedir?

Bakaya kalmak en basit ifadeyle, askerlik zamanı geldiğinde askerlik yoklamasının yaptırılmış olmasına rağmen askere gitmemek olarak tanımlanabilir.

Askerlik yoklaması, yükümlünün çeşitli yönlerden askerliğe elverişli olup olmadığına karar verilen işlemdir.

Bakaya Ne Zaman Kalınır?

Askerlik yoklamanızı yaptırmanıza rağmen herhangi bir mazeret bildirmeksizin celp bilgilerinde belirtilen askeri birliğinize teslim olmadğınız durumda bakaya kalmış olursunuz.

Askerlik yaşınız geldiyse, sağlık ve eğitim gibi çeşitli nedenlerden dolayı teciliniz veya askerlikten muaf olma durumunuz yoksa askerlik görevinizi yapmakla yükümlü olursunuz. Askerlik şubesinin size bildirdiği süre zarfında sevk işlemlerinizi yaptırmaz, eksik yaptırır veya sevk işlemleriniz sonrasında birliğinize teslim olmazsanız bakaya kalırsınız.

Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır mı?

Bakaya kaldıysanız hemen askere alınacağınızı düşünerek tedirgin olmanıza gerek yok. Bakaya kalanlar için belirli bir süreç vardır. Bu süreç şu şekilde ilerler; öncelikle bakaya kaldığınız için idari para cezası ile cezalandırılırsınız. Bu ceza bakaya kaldığınız süreye göre değişkenlik gösterir. Kendiliğinden teslim olanlar yakalanarak teslim olanlara göre daha az ceza alırlar.

Aldığınız ceza size tebliğ edildikten sonra hala şubenize teslim olmadıysanız hakkınızda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur. Savcılık hakkınızda soruşturma başlatarak yakalama emri çıkartır. Bu noktadan sonra bakaya kalma durumunuz GBT’nize işlenmiş olur.

Bakaya Kalmanın İdari Para Cezası Ne Kadar?

Süre (1 yıldan sonra) Kendiliğinden gelenler Yakalanarak getirilenler
0-4 ay 296 TL 1.187 TL
4 ay-1 yıl 593 TL 2.376 TL
1-2 yıl 890 TL 3.564 TL
2-3 yıl 2.079 TL 5.943 TL
3-4 yıl 3.268 TL 8.320 TL
4-5 yıl 4.456 TL 10.696 TL
5-6 yıl 5.645 TL 13.073 TL
6-7 yıl 6.833 TL 15.450 TL
7-8 yıl 8.022 TL 17.829 TL

Bakaya Yakalanırsa Ne Olur?

Bakaya durumundayken yakalanırsanız size memurlar tarafından Bakaya Yakalama Tutanağı imzalatılır. Tutanağı imzaladıktan sonra 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmeniz ve sevk işlemlerinizi başlatmanız gerekmektedir.

Hakkınızda tutulan Bakaya Yakalama Tutanağı’na rağmen askerlik şubesine gitmezseniz bakaya durumunuz GBT’nize işlenme noktasına kadar uzanır. Bakaya durumunuz GBT’nize işlendikten sonra yakalanırsanız ikinci bir Bakaya Yakalama Tutanağı imzalatılmaz ve sizi direkt askerlik şubesine götürürler. Ancak yine sizi askere almazlar, ileriki bir tarihte askerlik yapmanız için sevk işlemlerinizi yaparlar ve sizi serbest bırakırlar. Serbest bırakıldıktan sonra sevk tarihinde askerlik şubenize teslim olmanız gerekmektedir.

Tüm bu sürecin sonunda Askerlik Ceza Kanunu’nun 63/1 maddesini ihlal ettiğinizden dolayı Sulh Ceza Mahkemelerinde yargılanırsınız. Alacağınız hapis cezası para cezasına çevrilip ertelenir.

Bir önceki yazımız olan Asker Arkadaşlarımı Nasıl Bulabilirim? Onlara Nasıl Ulaşırım? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.