Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bakan Soylu’dan POMEM Açıklaması: 15 bin Polis Alımı Yapılacak

Bakan Soylu’dan POMEM Açıklaması: 15 bin Polis Alımı Yapılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz günlerde 15 bin polis alınacağına dair bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamanın net olmaması neticesinde birtakım soru işaretleri de beraberinde gelmişti. Alımların hangi dönemde yapılacağına dair net bir bilgi olmadığı için bütün gözler yeni yapılacak açıklamaya çevrilmişti. Bakan Soylu bütün bu sorulara cevap niteliğinde yeni bir açıklama ile polis alımlarının ne şekilde gerçekleşeceğini netleştirdi.

15 Bin Yeni Polis Alımı Gerçekleşecek

Bakan Süleyman Soylu, 23. POMEM döneminde 10 bin polis alımı yapıldığını ve aldıkları kararla bu sayının 15 bine çıkartıldığını duyurdu. 27 Şubat 2019 tarihli karar ile 5 bin kişilik bir kadronun daha açıldığını ve bu sayede alımı yapılan polis sayısının 15 bine ulaştığını sözlerine ekledi.

Soylu tarafından yapılan açıklamanın ardından alımların 23. POMEM dönemi içinde mi 24. POMEM döneminde mi olacağına dair sorular da ortadan kalktı.

Eğitimler Ne Zaman Başlayacak?

Polis adaylarının eğitimlerine ne zaman başlayacağı konusunda net bir bilgi yok. Aday öğrencilerin belirlenmesinin ardından eğitimlerin başlayacağı düşünülüyor. Başvurusu kabul edilenlerin altı aylık bir eğitimin ardından görev süreci başlayacak. Bu konudaki açıklamaların ise ilerleyen dönemlerde yapılması bekleniyor. Soylu’nun açıklamalarından yapılan çıkarımlara göre eğitimlere kısa bir süre içerisinde başlanacağına dair bir görüş yaygın.

Soylu bu açıklamaları sırasında aynı zamanda bekçi alımlarına da değindi. Alınan 10 bin bekçinin büyük bir kısmının İstanbul içinde görevlendirildiğini ifade eden Soylu, vatandaşların huzurunun sağlanması için gerekli bütün çalışmaların da yapılacağını sözlerine ekledi.

Başvuru İçin Gereken Şartlar Neler?

POMEM 23. dönem polis alımı sürecinde istenen şartların yeni dönemde de geçerli olacağı düşünülüyor. Öncelikli şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Adaylar için ayrıca KPSS şartı da var. Buna göre 2017 ve 2018 yıllarında yapılan KPSS sınavlarında lisans mezunu olanlar P3 puan türünde 60,00 ve üzeri, ön lisans mezunları P93 puan türünde 70,00 ve üzeri puan almış olmak zorundalar. 31 Aralık 1989 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olanların başvuruları kabul edilecek. Belirlenen sağlık şartlarını taşımayanların da başvuruları kabul edilmeyecek. Başvuru yapacak adaylar için güvenlik soruşturması yapılacak ve bu soruşturmadan geçen adaylar eğitimlerine başlayabilecekler. Adayların kamu haklarından yoksun bulunmaması da aranan şartlar arasında yer alıyor.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.