Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Bakan Hulusi Akar’dan Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erler ile İlgili Açıklama

Bakan Hulusi Akar’dan Uzman Erbaş ve Sözleşmeli Erler ile İlgili Açıklama

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yaptığı açıklamada sözleşmeli erbaş/ er ve uzman erbaş kadrolarında yüzde 30 boşluk olduğunu söyledi. Akar bu açıklamayı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesi sonrası yaptı.

Açıklama Soru Önergesine Karşı Yapıldı

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,  TBMM Başkanlığına Bakan Akar’ın yanıtlaması isteğiyle soru önergesi vermişti. Önergeye göre sözleşmeli askerlik askerlik uygulamasına geçildikten sonraki süreç ile ilgili açıklama yapılması istendi. Sözleşmede ‘öldüklerinde bunun duyurulmayacağına’ ve buna benzer şüpheli maddeler olduğuna dair maddeler bulunduğuna dikkat çekildi. Ayrıca Akar’a mevcut kontenjanların nasıl kullanıldığı soruldu. Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesinde bulunan maddeler arasında uygulamanın hayata geçmesinden sonra kaç sözleşmeli askerin alındığına dair bir soru da vardı. Bir başka soru ise sözleşmeli askerlik için açılan kontenjanların ne kadarının boş kaldığı. Bu kontenjanların doluluk oranı ve yapılan sözleşmede askerleri hak kayıplarına uğratan bir ibare olup olmadığı da yapılması beklenen açıklamalar içinde.

Akar’dan Açıklama

Tanrıkulu’nun verdiği önergeye karşın açıklama, Hulusi Akar’dan geldi. Bu açıklamada kadro sayısı ve kadrolara yerleştirilen kişilerin oranı belirtildi. Açıklamada yer alan sayılara göre 9 Şubat 2019 tarihi itibarıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinde toplam 92 bin 242 sözleşmeli personel çalışıyor. Bunların 72 bin 355’si uzman erbaş, 19 bin 887’si ise sözleşmeli erbaş/er olmak üzere istihdam edilmiş. Bu sayılara göre kadrolarda yaklaşık yüzde 30 oranında açıklık mevcut. Uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş/er kadroları için açılan kontenjan 126 bin 494. Buna rağmen 92 bin 242 sözleşmeli personel mevcut. İddia edildiği gibi sözleşmeli personelin vefatı halinde ise bunun duyurulmayacağına dair bir madde ise sözleşmede yer almıyor.

Ayrıca yapılan diğer açıklamalara göre Türk Silahlı Kuvvetleri personel açığının giderilmesi için sözleşmeli kadrolara yeni istihdamlar yapılacağı biliniyor. 2019 yılı içinde de sözleşmeli personel alımlarına devam edilecek. Bu çalışmalar TSK’nın güçlendirilmesi ve özellikle ara personel sayısının artırılması için yapılmakta. İlerleyen süreçlerde personel alımlarına dair bütün duyurular Milli Savunma Bakanlığı sitesinden yayınlanacak. Bu duyurularda kaç adet personel alınacağı ve alınacak kişileri için şart olan özellikler yer alacak.

 

 

Bir önceki yazımız olan Uzman Çavuş Boy Kilo Tablosu ve Jandarma Boy-Kilo Tablosu başlıklı makalemizde jandarma uzman boy, jandarma uzman boy kilo oranları ve jandarma uzman boy kilo tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.