Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Astsubay Nasıl Olunur? Rütbeleri Nelerdir? Maaşları Ne Kadar?

Astsubay Nasıl Olunur? Rütbeleri Nelerdir? Maaşları Ne Kadar?

NATO üyesi ülkelerin zorunlu olarak askeri kadrolarında istihdam ettikleri astsubaylar; fiziksel yeterliliğe sahip, yazılı ve sözlü sınavlarda beklenen başarıyı göstermiş kişiler arasından seçilirler. Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapan astsubaylar aynı zamanda subaylıktan terfi ederek de bu rütbeye ulaşabilirler. İlgili kurumlara yaptıkları başvurular neticesinde gerekli koşulları sağlayan subaylar, belirli bir sürecin ardından astsubay olmaya hak kazanırlar.

Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Astsubay olmak isteyen adayların taşımaları gereken şartlar, başvuru yaptıkları ilgili ilanın kılavuzunda açıkça belirtilir. Bunun yanı sıra adayların taşımaları gereken genel şartlar ise aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İlgili ilandan belirtilen yaştan küçük olmak
 • KPSS şartı gözetilen ilanlar için; kılavuzda belirtilen düzeyde KPSS puanına sahip olmak
 • Silah taşımak için hukuki bir engeli bulunmamak
 • Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilmiş olan sağlık koşullarını taşımak
 • Sportif faaliyetleri layıkıyla yerine getirebilecek düzeyde fiziksel özelliklere sahip olmak
 • Fiziki kabiliyet testinde başarılı olmak
 • Yazılı sınavdan ilgili ilanda belirtilen düzeyin üzerinde puan elde etmek
 • Yazılı ve sözlü mülakatlarda başarılı olmak
 • Güvenlik soruşturmasından olumlu bir sonuç almak

Astsubay Nasıl Olunur?

Astsubay olmak isteyen kişiler, ilk olarak istihdam edilmek istedikleri silahlı kuvvetlerin hangisi olduğuna karar vermeliler. İlgili silahlı kuvvetlerin internet sitesi üzerinden alım ilanı paylaşıldıktan sonra uygun şartları sağlayan kişiler başvurularını gerçekleştirelebilirler.

İnternet üzerinden ön başvurularını gerçekleştiren adaylar arasından ilgili ilanın başvuru kılavuzunda belirtilen kontenjan sayısı kadar aday elemelere çağrılır. Adaylar eleme aşamalarında ön sağlık muayenesi, fiziksel mülakat, yazılı ve sözlü mülakatlardan geçerler. Bu aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar astsubay olmaya hak kazanırlar.

Sözleşmeli Astsubay

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından açılan Sözleşmeli Astsubay alımı ilanlarına başvuran adaylar için de aynı astsubay alımları koşulları geçerlidir. Bu şartlara uygun olan adaylar mülakatlara çağrıldıktan sonra, tüm elemelerden geçerlerse sözleşmeli astsubaylık için belirli bir aşamayı tamamlamış olurlar.

Sözleşmeli Astsubay adayları ön sözleşme yapılarak eğitime tabi tutulurlar. Bu eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar, sözleşme imzalandıktan sonra Teğmen rütbesi ile atanırlar. Sözleşme süreleri üç yıl ile dokuz yıl arasında olan adayların hizmet gereklilikleri yönetmelikte belirtildiği şekilde uygulanır. Yönetmelikte belirtilen şartları taşıyan adayların sözleşmeleri yenilenebilir. Sözleşmesi yenilenen adaylar tekrar Sözleşmeli Astsubay olarak görevlerine devam ederler.

Toplamda en fazla 21 sene yapılabilecek Sözleşmeli Astsubaylıkta kadrolu olan subaylara göre bazı farklılıklar bulunmaktadır. Sözleşmeli Astsubaylık rütbe yükselmesi belirli bir seviyeye göre yapılmaktadır. Eğer sözleşmeli personelin sözleşmesi uzatılmaz veya amirleri tarafından olumsuz sicil bildiriminde bulunulursa hiçbir şart ve koşul aranmadan sözleşmesi feshedilir.

Kara Astsubay

Ortaokul ve lise çağında askeri okullarda okumamış olup Kara Astsubay olmak isteyen adayların iki seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan birincisi üniversitesi sınavında belirli bir puanın üzerinde başarı elde ettikten sonra Astsubay Meslek Yüksek Okulunda 2 senelik eğitim görmektir.

İkincisi ise herhangi bir üniversiteden ön lisans ya da lisans mezunu olduktan sonra sillahlı kuvvetler tarafından açılan ilanlara başvuru yapmaktır. Başvuru yapan adaylar arasından astsubay olmak için gerekli şartları taşıyanlar, başvurularının ardından yeterlilik sınavlarına çağrılırlar. Sınavlar yazılı, sözlü ve fiziki yeterlilik olmak üzere çeşitli aşamalardan oluşur. Tüm aşamaları başarıyla tamamlayanlar gerekli eğitimleri aldıktan sonra Astsubay Çavuş rütbesinde görevlerine başlarlar.

Hava Astsubay

Hava Astsubay başvuru işlemleri, Hava Teknik Okullar Komutanlığı internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. İlk olarak ÖSYM tarafından uygulanan üniversiteye giriş sınavında başarılı olan adaylar daha sonra ikinci bir sınava daha tabi tutulurlar. Hava Astsubay olmak isteyen adayların Milli Savunma Üniversitesi’nin açtığı ilanlarda yer alan başvuru tarihlerini kaçırmamaları gerekir. Başvurusu olumlu değerlendirilen adaylar komutanlık bünyesinde belirli eleme aşamalarına tabi tutulurlar.

Yazılı olarak gerçekleştirilen sınavın ardından kişilik sınavı, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakatlarda başarılı olan adaylar toplam aldıkları puanlar üzerinden Hava Astsubay Meslek Yüksekokuluna yerleştirilir. Okulda aldıkları akademik eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar Teğmen rütbesinde ilk görevlerine başlarlar.

Deniz Astsubay

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okuluna gitmek isteyen adayların 68 hafta süre ile devam eden askeri ve akademik derslerin yanında yer alan program derslerine de hazırlıklı olmaları gerekmektedir. Deniz Astsubay olmak isteyen adaylar ilk olarak Deniz Astsubay Meslek Yüksekokulu sitesine girerek ön kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Ön başvurusu kabul edilen adaylar bazı testlere tabi tutulurlar. Kişilik tanıma testi, fiziki yeterlilik sınavı ve mülakatları başarılı ile tamamlayan adaylar puan sıralamalarına göre okula yerleşmeye hak kazanırlar.

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulunu kazanan adaylar Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı ilk eğitim yeri olan Yalova’da 4 haftalık temel askerlik eğitimi alırlar. Bu eğitimi tamamlayan adayların Deniz Astsubay öğrenciliği kesinleşir. Öğrencilerin yiyecek, içecek, eğitim ve sağlık giderleri devlet tarafından karşılanırken maaşlarının belirli bir oranında da harçlık alırlar. Eğitim sonucunda yüksek okuldan başarı ile mezunlar Deniz Astsubay Çavuş olarak atanırlar.

Astsubay Rütbeleri

Türk Silahlı Kuvvetlerinde aktif olarak görev yapan astsubaylar, yetkinliklerine göre rütbelere ayrılırlar. Astsubay Meslek Yüksek Okulundan mezun olan astsubay adayları, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda yemin törenine katılırlar. Yeni mezun olup yeminlerini tamamlayanlar Astsubay Çavuş rütbesine sahip olurlar. 3 senelik hizmetin ardından Astsubay Kıdemli Çavuş olmaya hak kazanırlar.

Astsubay Kıdemli Çavuş rütbesinde geçirilen 3 senenin ardından Astsubay Üstçavuş rütbesine erişilir. 6 sene sonra ise Astsubay Kıdemli Üstçavuş olunur. Yine 6 sene sonra Astsubay Başçavuş rütbesine ulaşan astsubaylar, 20 sene boyunca görev yaptıktan sonra Emekli Astsubay olarak yaşamlarına devam ederler.

Ayrıca bkz. AMERİKA ASTSUBAY RÜTBELERİ

Astsubay Maaşları

Özel olarak astsubay okullarında yetiştirilen astsubayların maaşları; kıdemleri, aile durumları, görev yerleri gibi faktörlere göre değişkenlik gösterir. Ancak 2019 itibarıyla bir astsubay maaşı ortalama olarak 4 bin TL ile 5 bin TL arasında olmaktadır.

Emekli Astsubaylık

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan bir astsubayın emekli olması için bazı koşulları yerine getirmiş olması gerekir. Çalıştıkları her yıl için 3 ay ek olarak yıpranma payı kazanan astsubaylar, ortalama 20 senelik çalışma hayatlarında, 5 yıl yıpranma payı eklenmesi ile beraber 25 yıl çalışmışlar gibi düşünülür. Görev sürelerine dahil edilen bu zaman dilimi aynı şekilde emeklilik yaşlarından da düşmektedir.

Fakat yıpranma payı 08.09.1999 yılında önce göreve başlayanlar ve sonra başlayanlar için farklılık gösteriyor. Bugün aktif olarak çalışan Astsubaylar eğer 08.09.1999 tarihinde önce göreve başladılarsa erkekler için çalışma süresi 25 sene, kadınlar içinde 20 sene olmaktadır. Ancak 1999 yılında sonra astsubay olanların emeklilik durumu için hizmet süresine ek olarak yaş şartı koşulu da eklenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Bayan Astsubay Boy ve Kilo Tablosu başlıklı makalemizde bayan astsubay, bayan astsubay boy kilo tablosu ve bayan astsubay boy tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. yavuzhan dedi ki:

  Öncelikle merhabalar benim bi sorum olacaktı hem kara harp oulunu hemde kara astsubay okulunu asilden kazandıysak nasıl olur