Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Astsubay Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Astsubay Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir?

Subaydan kıdemsiz, er ve erbaşlardan kıdemli bir askeri kademe olan astsubaylık birçok kişinin hayali olmakla beraber astsubay olmak için şartlar merak ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri içinde emir komuta zincirinin bir parçası olarak görev yapan astsubayların eğitim ve muhabere gibi çeşitli görevleri bulunur. Astsubay olmak isteyen kişilerin astsubaylık sınavlarında başarılı olması ve belli şartları sağlaması gerekmektedir.

Astsubay Olmak İçin Hangi Şartların Sağlanması Gerekmektedir?

Kara kuvvetleri, Hava kuvvetleri, Deniz kuvvetleri ya da Jandarma gibi farklı askeri kurumlarda astsubay olarak görev yapmak isteyen kişilerin sağlaması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Astsubaylık sınavlarına hazırlanan kişileri ise bu şartları merak ediyor.

Farklı askeri kurumlarda görev yapmak isteyen kişilerin sınavları geçmek dışında sağlaması gereken şartlarda ilgi vücudunda dövme, yara gibi izlerin bulunmamasıdır. Hem lise hem de üniversite mezunu kişilerin başvurabildiği astsubaylık için 2 yıllık fakülteden mezun olan kişilerin 26 yaşını, 4 senelik fakültelerden mezun olan kişilerin ise 28 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Astsubay olmak isteyen kişilerin vücutlarının sağlam olması, diş yapısının kusursuz olması gerekmektedir. Erkeklerde 1.64 boyunun altında, kadınlarda ise 1.58 boyunun altında olan kişiler astsubaylık için başvuru yapamazlar. Bu şartları sağlayan kişiler sağlık raporu aldıkları takdirde astsubaylık sınavlarına girmek için hak kazanırlar.

Ayrıca JGK uzman erbaş alımı başvuru bilgilerine de bakabilirsiniz.

Astsubaylık Sınavları Nasıl Yapılmaktadır?

Astsubay olmak için yapılan sınavlarda yeterliliği gösterme şartları bulunmaktadır. Üç aşamada gerçekleştirilen sınavların ilki sözlü sınavdır. Sözlü sınavı geçen adaylar yazılı sınava girerler. Toplam 50 sorunun sorulduğu sınavda T.C. anayasası, Türkçe, inkılap tarihi, coğrafya, Atatürkçülük gibi konulardan sorular sorulmaktadır. 4 yanlışın 1 doğruyu götürdüğü bu sınavda 70 ve üzeri puan alan adaylar üçüncü aşama olan fiziki yeterlilik sınavına girme hakkı kazanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan 2023 Jandarma Astsubay Maaşları Ne Kadar? Tazminat Var Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Alperen dedi ki:

  Merhabalar pazartesi astsubaylik sınavım var da 1 veya1,5 kilo eksiğim var boy 177 kilo 58.5 sizce sorun yaratırlar mı çok

  1. Admin Asker dedi ki:

   Merhaba Alperen,
   TSK, personel alımlarında boy ve kilo kurallarına oldukça önem vermektedir. Belirttiğin boy ve kiloya göre 1.5 kg daha alman gerekli. Aksi halde maalesef elenirsin.

   1. Alperen dedi ki:

    1 kiloyu tolare etme ihtimalleri yok mu reis size bu konuda geri dônüş oldu mu hiç. 1kilo eksiktim ama görmezden geldiler gibisinden

    1. Admin Asker dedi ki:

     Küçük farklarla elenen birçok aday var. Maalesef kurallar keskin. Ölçtüğün boy orada 1-2 cm daha düşük çıkabilir. Boy ölçümünde çok dik durmamaya çalış.

     1. Alperen dedi ki:

      Önerilerinize teşekkûr ederim inşallah sıkıntı olmaz

     2. Alperen dedi ki:

      Virüsten dolayı diplomamın orijinali elime henüz ulaşmadı mezuniyet belgesi ile gitmem sorun olur mu acaba rahatsız ettim sizide kusura bakmayin

     3. Admin Asker dedi ki:

      Mezuniyet belgesiyle gitmeniz yeterli. Ayrıca bu mezuniyet belgesinin 1 adet fotokopisine de ihtiyacınız var. Elinizde bulunsun mutlaka. Aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz, zevkle cevaplarım. Hakkınızda hayırlısı olsun.

   2. Alperen dedi ki:

    Admin selamun aleyküm tekrardan sözlü mülakatı da geçtim şimdi saglik raporu istiyorlar. Sağlık kurulu için 2 hafta sonrasına tarih verdiler bu normal mi? Çünkü askeriyenin bana verdigi belgede 5 iş günü içinde hastaneye gidiniz diyor bilgin var mı acaba.

    1. Admin Asker dedi ki:

     Merhaba Alperen, Hakkınızda hayırlısı olsun. Sağlık kurulu raporu için gerekli tüm poliklinik muayenelerinin yaptırılması hususunda sorumluluk adaya aittir. Covid-19 sebebiyle alımlarda değişiklik meydana gelebiliyor. Fakat her halükarda size verilen sevk belgesiyle birlikte ilgili sağlık kuruluşuna Ankara ili içi sevklerde en geç üç iş günü, Ankara dışındaki illere sevklerde en geç beş iş günü içinde başvurmanız gerekmektedir. Bu tarih “Başvuru” içindir. Sağlık kuruluşuna gidip başvuru yaptıysanız problem yok.

     .

     Her halükarda sağlık muayenenizle ilgili belgelerinizin en son adayın hastaneye sevk tarihinden itibaren 30 gün içinde MSB’ye yollanması gerekmektedir. Yani 2 hafta sonraya gün verildiyse muyene+belge düzenlenmesi+gönderme için 14 gün gibi kısa süre kalıyor. Raporun 30 gün içinde yollanmamasından ya da yanlış düzenlenmesinden yalnızca siz sorumlusunuz. Bu sebeple kesinlikle sağlık kuruluşu veya 0 (312) 562 05 43 numarası ile iletişime geçip sürenin yeterli olup olmayacağını önceden danışın ve daha erkene alınması gerektiğini talep edin.

     1. Alperen dedi ki:

      Admin merhaba tekrardan talasemi çıktı muharip siniflardan elendim yardimci siniflar devam yardimci olduğun için teşekkür ederim. Ayrica belirtmek istiyorum baska arkadaşlar için boy kilo konusunda ever aşiri bi kilo farkı yoksa geçiliyor ben geçtim çünkü. Sana da tekrardan teşekkür ederim Allah razı olsun.

    2. Admin Asker dedi ki:

     Merhaba Alperen, Geçmiş olsun öncelikle. Ben teşekkür ederim. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Hakkınızda hayırlısı olsun.