Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlikte Tabur ve Tümen Ne Demektir?

Askerlikte Tabur ve Tümen Ne Demektir?

Ülkemizde erkeklerin yapması gereken vatani görev, askerliktir. Bu doğrultuda özellikle askerlik çağına gelenler için bilinmesi gereken terimler bulunmaktadır. Bunlardan ikisi ise oldukça sık duyulan tabur ve tümen terimleridir. Askeri düzen içerisinde, belirli bir sırada yoklama ve diğer işlemler yapılmaktadır. Adaylar bu noktada tabur, tümen kaç kişiden oluşur merak etmektedir. Taburlar ve tümenlerde kaç asker vardır?

Tümen, tabur askerlikte öğrenilmesi gereken ilk terimlerdendir. Aynı zamanda bu terimler askeri düzenin de nasıl olduğunu açıklamaktadır. Elbette askerler, rastgele dizilmemekte olup tabur ya da tümen gibi düzenler doğrultusunda sıra olmaktadır. İşte merak edilen tabur, tümen kelimelerinin anlamları ve terimlere ilişkin detaylar.

Askeriye de Tabur Nedir?

Askerlikte tabur kelimesi, yarbay ya da binbaşı tarafından komuta edilen birliklerdir. Tabular, bölükten büyük fakat alaylardan küçük askeri taktik birlikleri olarak ifade edilir. Özellikle günümüzde orduda, ana silahlara göre taburlar farklılık gösterir. Bu noktada tabur ve tümen silah çeşidine göre farklı isimlendirilir. Taburlar için, piyade taburu, tank taburu, topçu taburu gibi birtakım isimler bulunur. Silahlara göre sınıflandırılan bu taburların yanı sıra hava kuvvetlerinde ayrıca tabur değil filo terimi kullanılır.

Piyade taburları, on dokuzuncu yüzyıldan itibaren varlıklarını sürdürmektedir. Bu tabur içerisinde bir tüfek bölüğü, ağır silah, tank ve top bölüğü vardır. Günümüzde taburlar en az 400 ile 900 askerden oluşmaktadır. Taktiksel açıdan kendine yeterli birliklere sahip olacak düzende organize olmaktadırlar.

Askeriye’de Tümen Nedir?

Askerlikte tabur ve tümen nedir denildiğinde merak edilen bir diğer terim ise tümendir. Tümenler, modern ordularda yer almakla birlikte orduda herhangi bir harekatı kendi başına tüm silah ve hizmetleri içinde bulunduran bir askeri birliktir. Tabura göre büyük bir birlikten oluşur. Savaş şartlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak sayısı da fazla ya da az olabilmektedir. Bu noktada genel itibari ile 10 bin ile 20 bin askerden oluşur. Bir tümen, taburun aksine Tümgeneral tarafından idare edilmektedir. Farklı ve çeşitli harekat şekillerine göre tümenler ikiye ayrılır. Zırhlı ve piyade tümenleri olarak isimlendirildiler.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.