Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Yeri Belli Olduktan Sonra Tecil Yapılabilir mi?

Askerlik Yeri Belli Olduktan Sonra Tecil Yapılabilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkeğin belirli bir yaşa geldiğinde askerlik hizmetini yerine getirmesi gerekir. Ancak askerliği düzenleyen kanunlar belirli şartlar altında askerliğin tecil edilmesine yani ileri bir zamanda yapılmasına olanak sağlar. Askerliğini tecil ettirmek isteyen kişiler bu beyanlarını ve nedenini askerlik şubelerine bildirerek tecil işlemlerini yaptırabilirler. Tecil bitiminde ise yükümlü askere gitmek zorundadır. Askerlik yerleri belli olduktan sonra tecil hakkı kullanılabilir mi sorusu ise askerlik işlemleri tamamlanmış kişiler tarafından merak ediliyor.

Askerlik Yeri Açıklandıktan Sonra Tecil Edilir mi?

Sülüs aldıktan sonra askerlik tecili ancak belirli şartlar altında yapılır. Eğer kişi sevk kağıdı geldikten sonra tecil işlemi yaptırmak istiyorsa bunun için geçerli bir nedene sahip olmalıdır. Bu nedenlerin arasında en önemlisi ise askerlik yükümlülüğünü yerine getirmesine engel olacak bir sağlık sorununun oluşmasıdır. Bu durumda yükümlü olan kişinin askerliği ertelenir ancak hastalığının iyileşmesi durumunda askerlik hizmetini yapmalıdır. Sağlık durumundan dolayı askerliğe tamamen elverişsiz bir durum oluşmuş ise o zaman kişi için askerlikten muaf kararı çıkartılır. Sonrasında tekrar askerlik ile ilgili bir işlem yapılmaz.

Muafiyete sebep olan hastalıklar hakkında detaylı bilgi için: Askerlikten Muaf Olma Şartları Nelerdir? Çürük Raporu Verilen Hastalıklar

Askerlik Kağıdı Geldikten Sonra Tecil

Askerlik kağıdı ve sınıflandırma yapıldıktan sonra tecil işlemi yaptıranların olduğunu biliyoruz. Bu işlemin gerçekleşebilmesi için doğrudan askerlik şubesine başvuru yapılması gerekiyor. Şube, sunulan başvuruyu geçerli görürse bir sefere mahsus olmak üzere tecil işlemi yapabiliyor. Başvuruda belirtilen neden geçerli sayılırsa şube askerliğin teciline dair karar çıkarabilir. Ancak askerlik yeri belli olduktan sonra tecil hakkı kullanılabilir mi sorusunun yanıtı tamamen askerlik şubesinin vereceği karara bağlıdır. Bazı durumlarda tecil işleminin yapılmaması yönünde işlem yapılabilir. Bu nedenle tecil için söylenebilecek net bir bilgi yoktur. Tabi tecil işlemleri yapılırken yasada belirtilen nedenler ve yaş sınırları da göz önüne alınacaktır. Askerlik kağıdı geldikten sonra hiçbir başvuru yapmadan ve geçerli bir nedeni olmadan birliğine gitmeyenler için ise yasal işlem yapılır. Bakaya durumuna düşülür ve bundan sonra askerlik hizmetini yerine getirmek zorunludur.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.