Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerde Covid-19 Olmak Askerlik Yaparken Koronavirüs Olanlar Ne Yapmalı?

Askerde Covid-19 Olmak Askerlik Yaparken Koronavirüs Olanlar Ne Yapmalı?

Askerlik Yaparken Koronavirüs Olmak Askerde Covid – 19 Olmak Askerlik yaparken Covid – 19 testi pozitif çıkanlar ne yapmalı? Askerde corona olanlar ne yapar? Askerde Corona olmak ile ilgili ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Covid – 19 salgını dünyanın her yerinde hızla yayılmaya devam ediyor. Hayatın her alanında etkisini göstermeye devam eden virüs askerliğini yapmakta olanları ve askere gidecekleri de yakından ilgilendiriyor. Askerlik yaparken Covid – 19 pozitif olursa birlik içinde ve bireysel olarak birçok önlemin alınması gerekiyor.

Askerde Covid-19 Olmak!

Askere gidecek olan yükümlüler mutlaka Covid – 19 PCR testi yaşptırmalıdır. Test yaptırmak zorunludur ve test yaptırmayan veya testi pozitif çıkanlar birliğe alınmaz. Pozitif olanlar mutlaka evde ya da hastanede tedavi görmelidir. Bunun yanı sıra askerlik sırasında koronavirüse yakalananlar da karantina altına alınır.

Askerlik sırasında Covid – 19 semptomlarını yaşayanlar mutlaka bir an önce revire başvurmalı ve şikayetlerini dile getirmelidirler. Revirde yapılan muayene sonrasında asker PCR testi için hastaneye sevk edilir ve özel olarak ulaştırılır. Test sonucuna kadar asker ayrı bir yerde karantinada tutulabilir.

Ayrıca Bkz. Askere Giderken Alınması Gerekenler (Tam Liste)

Askerlik Yaparken Koronavirüs Olanlar Ne Yapmalı?

Testi pozitif çıkan askerler, diğer askerlerden ayrı bir yerde tutulur. Diğer askerlerle teması kesilir, yemek saatleri ayrılır ve eğitimlere katılmaz. Belirtileri ağır olarak yaşayan ve kendini kötü hisseden askerler hastanede karantina altında kalabilir. 14 günlük karantina sonucunda askerler birliğine gidebilir ve eğitimlere katılabilir.

Hastanede veya birlik içinde karantinada olanlara sıhhi izin verilir ve izinlerin tümü kullanılmadıysa karantina süresi askerlik gününden düşer. Karantinada olanlar askerliğini yapıyor olarak kabul edilebilir.

Askerlik yaparken Covid – 19 pozitif olanlar karantinaya alınır.

Covid – 19 Belirtileri Nelerdir?

Dünya genelinde otuz bir milyonu aşkın Covid – 19 vakası görülmüştür. Bu sayı her geçen gün artarken risk de yükselmektedir. Dolayısıyla sürekli maske takmak, hijyene dikkat etmek ve sosyal mesafeye uymak riski azaltacaktır. Bununla birlikte aşağıdaki Covid – 19 semptomlarını yaşayanlar mutlaka revire gitmelidir:

  • Uzun süre geçmeyen, inatçı yüksek ateş,
  • Halsizlik ve yorgunluk hissi,
  • Baş ağrısı,
  • İshal,
  • Nefes almada güçlük, nefes darlığı,
  • Boğaz ağrısı,
  • Tat ve koku kaybı,
  • Kuru öksürük.

Koronavirüs hastalığı bazı kişilerde oldukça hafif geçerken kronik hastalığı olan ve bağışıklığı düşük kişilerde daha ağır hissedilir. Dolayısıyla yukarıdaki belirtileri yaşayanlar bir an önce Covid – 19 şüphesiyle hastaneye başvurmalı ve teması minimuma indirmelidir.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.