Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nedir? Hangi Durumlar Kabul Edilir?

Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nedir? Hangi Durumlar Kabul Edilir?

Türk vatandaşı ve yirmi yaşını dolduran her erkek askerlik ödevini tamamlamakla yükümlüdür. Bu yükümlülük sağlık ve istisnai durumların varlığında ortadan kaldırılabilir. Ayrıca eğitim, sağlık, diğer kardeşlerin askerlik durumu vb. nedenlere bağlı olarak askerlik tecil ettirilebilir yani ertelenir. Askerlik tecil ettirme şartları hakkında ayrıntılı bilgi için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Askerlik Tecil Ettirme Şartları!

7179 Sayılı Askeralma Kanunu’nun 20. Maddesi’nde askerliğin nasıl yapıldığı ve hangi şartlar oluştuğunda tecil ettirilebileceği açıklanmıştır. Bu maddelere göre askerliğin tecil ettirilebilmesi için gerekli şartlar şunlardır:

  • Sağlık: Her yıl binlerce vatandaş sağlık sebepleri yüzünden askerliğini erteletmek zorunda kalır. En fazla rastlanılan sorun kilo ve boy problemleridir bu kişiler bir dahaki sene yeniden muayene olur. Kişinin geçici bir rahatsızlığı söz konusu ise (ayak, el kırılması vb.) rapor bitiminde yeniden muayene olabilir. Ancak üç yıl üst üste aynı sağlık sorunu sebebiyle askerliği tecil ettirmek ‘askerlikten muaftır’ belgesinin alınmasına sebep olur.

  • Eğitim: Askerliği tecil ettirme şartlarından birisi de eğitim görmektir. Lise mezunu olmayanlar 22 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilir, önlisans ve lisans eğitimlerinde yaş sınırı 28’dir. Bu yaşlara kadar askerliği tecil ettirmek mümkündür. Lise mezunu olanlar ise isterlerse üç yıl; meslekli ve teknik lise mezunları artı üç yıl; önlisans ya da lisans kurumlarından farklı sebeplerle ilişiği kesilenler ise, ilişik kesilme tarihinden itibaren iki yıl askerliğini tecil ettirebilir. Lisans eğitimi dört yıl ve daha uzun sürenler, eğitimi tamamladığı günden itibaren iki yıl; yükseklisans yapanlar ise bir yıl askerliğini ertelettirebilir.
Askerlik Tecil Ettirme Şartları

Eğitim sebebiyle askerliği tecil ettirmek için üst yaş sınırı 32’dir.

  • Spor: Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın belirttiği yönetmelikte yer alan spor dallarını icra eden sporcular, aktif spor hayatının devam ettiğini belgelemesi halinde 35 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilir.
  • Kardeş Sebebiyle: Aynı anne ve babanın iki oğlundan biri askerdeyse diğer kardeşin askerliği ertelenebilir. İkiden daha fazla oğlu olan anne babanın iki oğlu birden askerdeyse diğer kardeşlerin askerliği tecil ettirilebilir. Ancak bu madde savaş zamanları haricinde uygulanır.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.