Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Şubesinde Hangi İşlemler Yapılır?

Askerlik Şubesinde Hangi İşlemler Yapılır?

Askerlik görevini yerine getirmek isteyenler için TSK bünyesinde birtakım işlemler yapılmaktadır. Konu ile ilgili olarak ise askerlik şubesinde hani işlemler yapılır merak edilmektedir. Bireyler askerlik şubesi işlemlerinin birçoğunu da e-devlet üzerinden online olarak gerçekleştirebilmektedir. Bu noktada askerlik için ilk işlemler nelerdir, askerlik şubesinde neler yapılır, sorularına ilişki detaylar şu şekildedir.

Bireylerin askerlik şartlarını sağlaması durumunda, askerlik yapmak için yapması atılması birtakım adımlar vardır. Bu adımlardan ilki sülüsün alınmasıdır. Askerlik çağına gelenler için bağlı olunan muhtarlıklara bildirim gönderilir. Bu bildirim, liste şeklindedir ve aynı bölgede askere gidecek olanları görmek mümkündür.

Askerlik Öncesi İşlemler

Muhtarlara gönderilen listede isminin yer alması durumunda adaylar askerlik için çağrılmış demektir. Bu noktada askerlik şubesinde hani işlemler yapılır merak edenler için ilk işlemler şunlardır. Öncelikle adaylar, şubeye gidip sınıfını öğrenmeli ve muayene işlemlerinin yapılmasıdır. Hastaneye sevk sonrasında muayene raporu ile şubeye geri dönülür. Bu işlemlerden sonra ise evraklar asker adayına verilir ve sülüs zamanı gelmektedir.

Sülüs, bir diğer ismi ile sevk belgesi başlangıç ve bitiş tarihini gösteren bir belgedir. Bu belgede askerlik yapacak kişinin askerlik görevini yapmak birliğe teslim olacağı tarih ve bitişini göstermemektedir. Sülüs işlemleri aynı zamanda e-devlet üzerinden de yapılmaktadır. Adayların bu noktada şubelere gitmesine gerek yoktur.

Sevk Sonrası İşlemler

Askerlik şubelerine giderek yapılan ilk işlemler arasında başvuru yapmak, sınıf öğrenmek ve muayene olarak sağlık raporu almak şeklindedir. Bu doğrultuda askerlik şubesinde hani işlemler yapılır işlemleri arasında bunlar yer almaktadır. Sülüs işlemi ise hem şubelerde hem de e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. Bu sevk belgesini alan adaylar da şubeye giderek, birliklerine teslim olmaktadır. Teslim ise genel itibari ile 17.00’a kadar olmaktadır.

Asker adaylarının ise teslim olmadan önce yapması gerekenler arasında valiz hazırlamaktır. Valiz içerisine iğne, iplik, içlik gibi lazım olacak malzemeler konulmaktadır. Aynı zamanda asker adayları saat, banka kartı ve para gibi birtakım malzemeleri de yanında bulunmalıdır. Son olarak Askercell hattı alınarak askerlik boyunca bu hat kullanılır. Son olarak ise şubeye tecil işlemleri için başvurulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Ankara Askerlik Şubeleri Adres Ve Telefonları başlıklı makalemizde AKYURT ASKERLİK ŞUBESİ, ALTINDAĞ ASKERLİK ŞUBESİ ve ANKARA ASKERLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞI hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.