Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Şubesi Tarafından Onaylanmanız Beklemektedir Ne Demek?

Askerlik Şubesi Tarafından Onaylanmanız Beklemektedir Ne Demek?

Askerlik görevini yerine getirmek için sevk işlemlerini başlatan kişiler sağlık muayenesini olduktan sonra E-devlet üzerinden Askerlik sorgulaması süreç takibi başlığı altında “Askerlik Şubesi Tarafından Onaylanmanız Beklemektedir” uyarısıyla karşılamakta. Peki “Askerlik Şubesi Tarafından Onaylanmanız Beklemektedir” yazısı ne anlama gelmektedir. Bu yazımızda detaylıca açıklayacağız.

Askerlik Yoklaması Süreç Takibi

Yakın zamanda hayatımıza giren e-devlet uygulaması sayesinde bütün resmi işlemlerimizi internet üzerinden takip edebiliyoruz. Askerlik işlemleri de buna dahil. Askerlik görevini yerine getirmek için tecil hakkını erteleyen ya da tecilini bozduran kişiler ve askerlik süresi gelenler askere gitmek için öncelikle yoklamalarını yaptırmaları gerekir. Askerde yoklama, yükümlülerin sağlık muayenelerinin yapılarak askerliğe elverişli olup olmadıkları, öğrenim durumları, meslekleri ve niteliklerinin tespitini ifade etmektedir.

1- Yükümlü Yoklama Başvurusu

Askerlik yoklaması süreç takibi üzerinden kontrol edildiğinde karşımıza çıkan ilk aşama Yükümlü yoklama başvurudur. Askerlik hizmetini yerine getirmek veya yerine getirmiş sayılmak zorunda olan her erkek Türk vatandaşı belirli dönemler içerisinde askerlik yoklama işlemlerini başlatmak zorundadır. Yoklamaya tabi yükümlüler, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bulunan kimliği, öğrenim durumlarını, varsa meslek ve niteliklerini gösterir belgeler ile birlikte yurt içinde askerlik şubelerinde, yurt dışında elçilik veya konsolosluklarda bizzat hazır bulunmaya veya e-Devlet üzerinden bu işlemleri tamamlamaya mecburdur. Sevk işlemleri askerlik şubelerinden ve E-devlet üzerinden de başlatılabilir.

Yani Yükümlü Yoklama Başvurusu, Yükümlülerin askerlik görevini yerine getirmek için yoklamaya tabi olmak istediğini ilgili kuruma belirtmesine denir. Bu işlemle birlikte kişi yoklamaya dahil edilir ve gerekli sağlık kontrolleri yapılması için 2. aşamaya geçilir.

2- Aile Hekimi Muayene İşlemleri

Yoklamaya tabi olan yükümlülerin sağlık muayeneleri Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen usul ve esaslara göre yapılır. Sağlık muayeneleri; öncelikle yükümlünün kayıtlı olduğu aile hekimi, yoksa müracaat ettiği askerlik şubesine en yakın resmî sağlık kuruluşundaki hekim tarafından yapılır. Bu kontrol sırasında boy-kilo kontrolü, varsa rahatsızlıkları ve daha önce geçirdiği rahatsızlıklar gibi ön kontroller yapılır.

Bu kontroller sırasında daha detaylı tedavi gerektiren bir hastalığınız olduğu tespit edilirse hastaneye sevk edilirsiniz. Aile hekimlerince veya resmî sağlık kuruluşunca hakkında karar verilmeyenler Sağlık Bakanlığınca belirlenen en yakın yetkili sağlık kurullarına sevk edilir.

Aile Hekimi Muayene Kararına İtiraz

Kesinleşmiş raporlara tebliğ veya teslim tarihinden itibaren otuz gün içinde itiraz edilebilir. Süresi içinde itiraz edilmesi halinde yeniden muayene işlemi yapılır. Onay makamlarından geçerek kesinleşmeyen raporlara itirazda bulunulamaz.

“Askerliğe Elverişlidir”, “Askerliğe Elverişli Değildir”, “Ertesi Yıla Bırakma”, “Sevk Geciktirmesi” ve “Askere Sevkine Mani Hali Yoktur” kararlı raporlara itirazlar askerlik şubelerine yapılır. Aile hekimi veya tek hekim muayenelerinde itirazlar doğrudan muayeneyi yapan hekime de yapılabilir.

Yoklama, sevk esnasında veya silahaltında iken yapılan muayeneleri neticesinde haklarında aile hekimi veya tek hekim tarafından verilen sağlık raporlarına muayeneyi yapan hekimde itiraz edilmesi halinde; yükümlüler sağlık kurulu raporu aldırılmak üzere Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili en yakın sağlık kuruluşuna hekim tarafından doğrudan sevk edilir. Haklarında verilen sağlık kurulu kararlarına itiraz halinde; yükümlüler, kontrol muayenesi için, itiraz edilen raporu tanzim eden sağlık kuruluşunun bulunduğu yerdeki il sağlık müdürlüğünce belirlenecek, yükümlünün adresine (silahaltında olanlar için birliğine) en yakın başka bir Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşuna sağlık kurulu raporu verilmek üzere sevk edilir.

İlk sağlık kurulu raporundaki tanı ve karar ile kontrol muayenesi raporundaki tanı ve karar arasında uyumsuzluk yoksa rapor kesinleşir. Uyumsuzluk halinde yükümlü ilk raporu tanzim eden sağlık kuruluşunun bulunduğu yerdeki il sağlık müdürlüğünce belirlenecek yükümlünün adresine (silahaltında olanlar için birliğine) en yakın başka bir Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı sağlık kurulu raporu vermeye yetkili sağlık kuruluşuna sağlık kurulu raporu verilmek üzere hakem muayenesi için sevk edilir. Hakem muayenesi sonucundaki rapor kararına göre kesin işlem yapılır. Hakem muayenesi raporuna yapılan itirazlar dikkate alınmaz.

Ayrıca askerliğe elverişli olup olmadıklarının tespiti için yapılacak sağlık muayenelerinden herhangi bir ücret veya katkı payı alınmaz.

3- Askerlik Şubesi Tarafından Onaylanmanız Beklemektedir

“Askerlik Şubesi Tarafından Onaylanmanız Beklemektedir” ifadesi yoklama işlemlerinin tamamlanması için son aşamada karşımıza çıkar. Askeralma Genel Müdürlüğü İşlemleri başlığı altında yapılan kontrollerde başvuran yükümlünün bütün bilgileri kontrol edilir ve bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığına bildirilir. Bu aşamada yükümlü kişilerin herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.

Aile hekiminizdeki işlemlerinizi tamamladıktan sonra askerlik şubenize gitmenize gerek yoktur. Ancak aile hekiminiz tarafından ileri tetkik maksadıyla aile hekiminin bulunduğu memuriyet mahalli dışındaki hastaneye sevk edilmeniz halinde, buna ilişkin harcırahınızın ödenebilmesi için hastane çıkışında, hastanede teşhis ve tanı için ayakta geçirdiğiniz günleri gösterir onaylı belgeyi hastaneden alarak 1 iş günü sonrasında askerlik şubesine müracaat etmeniz gerekmektedir.

Yoklama işlemlerinizin askerlik şubesinde onaylanmasını müteakip Asal askerlik hizmet tercih işlemleri hizmetini kullanarak askerlik yapmak istediğiniz hizmet şekli ve celp tercihlerinizi yapabilirsiniz.

“Yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz” gibi bir uyarı ile karşılaşabilirsiniz. Bu uyarıyı görüyorsanız askerlik şubesi işlemlerinizi onaylamış demektir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Mazlum Çelebi dedi ki:

  Ben usta birliğine Artvin devlet hastanesi rabor aldı iptal ekmek istiyorum tekrar askere gilkmek istiyorum 05423741569 benim rabor yüz de 10 dır

 2. Ayhan gülmüş dedi ki:

  Hocam bende askerlik şubesi tarafından onaylanmamız beklenmektedir yazıyor 2 gündür ne zaman onaylanır acaba ?

  1. Enes dedi ki:

   Kac gün sürdu onaylanması