Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Kıdem Tazminatı Dilekçesi Nasıl Yazılır? Dilekçe Örneği!

Askerlik Kıdem Tazminatı Dilekçesi Nasıl Yazılır? Dilekçe Örneği!

Askerlik kıdem tazminatı dilekçesi nasıl yazılır? Askerlik kıdem tazminatı dilekçe örneği ile ilgili ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Askerlik nedeniyle işten ayrılmak durumunda kalanlar kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir. Kıdem tazminatı çalışılan yıla göre farklılık gösterebilir ancak gerekli şartları taşıyan herkes kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Askerlik kıdem tazminatı alabilmek için işverene dilekçe gönderilmelidir. Dilekçeye yazılması gerekenler ve haktan faydalanabilecek kişilerle ilgili ayrıntıları içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Ayrıca Bkz. 2021 Yılı Uzman Erbaş Maaşı ve Tazminatı Ne Kadar?

Askerlik Kıdem Tazminatı Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Askerliğini yapmak üzere işten ayrılanlara işverenler kıdem tazminatı vermektedir. Kıdem tazminatı kanuni ve yasal bir haktır dolayısıyla şartlar uygun olduğu takdirde herkes bu haktan yararlanabilir. Tazminat alabilmek için aynı iş verene ait olan bir işte veya farklı işyerlerinde en az bir yıl çalışılmalıdır.

Çalışılan yıl hesaplanır ve son alınan aylık brüt ücrete göre kıdem tazminatı verilir. 2021 yılı için tavan kıdem tazminatı yıllık 7.638,96 TL’dir. Bu miktar ve çalışılan yıl hesaplanır, örneğin aynı iş yerinde on yıldan fazla çalışan biri 60 bin TL’den daha fazla kıdem tazminatı alabilir.

Askerliğini er, yedek subay veya astsubay olarak yapanlar veya bedelli askerlik hizmetinden faydalanan herkes kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.

Kıdem tazminatı alabilmek için askere gidecek olan kişi dilekçe yazmalı ve işverene iletmelidir. Dilekçede kişi bilgileri, firma bilgileri, askerlik süresi ve bitişi gibi bilgilere yer verilmelidir. Aynı zamanda dilekçe iletilirken askerlik sülüs belgesi de gönderilmelidir. Askerlik sülüs veya sevk belgesi E – Devlet üzerinden indirilebilir.

Kıdem Tazminatı Dilekçe Örneği

Askerlik kıdem tazminatı dilekçe örneği aşağıdaki gibidir, bu forma kişisel bilgiler eklenebilir ve işverene gönderilir.

……………………………………………..LTD.ŞTİ’NE                                                                                                                  

……/…../…20.. tarihi itibariyle, askerlik vazifemi yerine getirmek amacıyla işten ayrılıyorum. Askerlik şubesi tarafından verilen askerlik görev evrakımın (Askere Sevk Belgesi) bir sureti ektedir.

1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi gereğince tarafıma kıdem tazminatımın ve 4857 sayılı İş Kanunu gereğince ödenmesi gereken diğer tüm haklarımın ödenmesini talep ediyorum.

Saygılarımla bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.  …../……/20…

REKLAM SOYAD:

TC NO:

Adres:

İmza:

Ek : Askere Sevk Belgesi (1 Adet)

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.