Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik İşlemleri Yeniden Başlayacak! Yeni Celp Ve Terhis Tarihleri!

Askerlik İşlemleri Yeniden Başlayacak! Yeni Celp Ve Terhis Tarihleri!

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan Covid – 19 salgını ile birlikte hayat durma noktasına geldi. Birçok ülkede üretim durdurulurken vatandaşların evden çıkmaması istendi ve sokağa çıkma yasakları başladı. Türkiye’de vaka sayısı artış hızının azalmasıyla birlikte normalleşme uygulamaları kapsamında ertelenen ve durdurulan askerlik işlemleri yeniden devam edecek.

Hangi Askerlik İşlemleri Devam Edecek?

İlk olarak 2019 yılı Aralık Ayı’nda Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid – 19 bilinen ismiyle Koronavirüs salgını yüz binlerce can aldı. Dünyada üç milyondan fazla vaka açıklanırken Türkiye’de toplam vaka yüz otuz bini aştı.

Kısa sürede yayılan ve oldukça fazla bulaşıcı olan Covid – 19 virüsü genellikle temas ve hava yoluyla bulaşıyor. Dolayısıyla sosyal izolasyonla kontrol altında tutulabiliyor. Bu kapsamda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, askerlerin ve toplum sağlığının korunabilmesi amacıyla koronavirüs tedbirlerinin alındığını açıklanmıştı. Askerlerin terhis işlemleri ertelenmiş ve yeni asker alımları durdurulmuştu.

Askerlik İşlemleri Yeniden Başlıyor!

2019 Kasım celbiyle askere gidenlerin askerlik süresi uzatılmıştı. 4 Mayıs 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada kasım celbiyle askere gidenlerin 31 Mayıs 2020 tarihiyle birlikte terhis işlemlerinin başlayacağı ifade edildi. MSB’nin görevlendirme, atama, personel temin vb. faaliyetleri ise 1 Haziran 2020 tarihiyle başlayacak.

Askerlik takviminin yenilenmesiyle birlikte 31 Mayıs 2020 tarihinde yaklaşık altmış altı bin askerin terhis olması bekleniyor. Yaklaşık 53 bin kişi ise 5 Haziran 2020 tarihinde celp işlemlerine başlayacak.

Bedelli Askerlik Müracaatları Zaman Yapılacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında bedelli askerlikle ilgili tüm işlemler geçici bir süre ertelenmişti. Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada bedelli askerlikle ilgili işlemlerin 20 Haziran 2020 tarihinde yeniden başlayacağı açıklandı.

Bedelli askerlik müracaat tarihleri 20 Haziran 2020 – 31 Aralık 2020 Saat 18:00 olarak belirtildi. Bedelli askerlik ücreti 2020 yılı için 35 bin 54 lira, dövizle askerlik ücreti ise 5 bin 261 Euro olarak açıklanmıştı.

Normalleşme planları kapsamında salgın hastanelerinin de sayısı azaltılacak ve 1 Haziran tarihinden sonra normal hasta kabul ve giriş işlemlerine devam edileceği belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.