Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır 2021

Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır 2021

Askerlik hizmet tercihi nasıl yapılır, hizmet tercihi yaparsak ne olur, hizmet tercihi yapmazsak ne olur, asal askerlik hizmet tercih sıralaması, tercih işlemleri nasıl yapılır, yedek subay, yedek astsubay başvurusu nasıl yapılır askerlik hakkında güncel bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır 2021

Askerlik hizmet tercihi yapabilmeniz için öncellikle e – devlet sitesine giriş yapın. E-devlet Askerlik hizmet tercihi yapabilme linki : https://www.turkiye.gov.tr/msb-asal-askerlik-hizmet-tercih-islemleri   giriş yaptıkdan sonra resimli uygulama ile askerlik hizmet tercihini kolaylıkla yapabileceksiniz.

Yedek subay, yedek astsubay, er erbaş, bedelli askerlik tercihlerini resimde gördüğünüz şekilde ki gibi onaylayıp ” devam ediyorsunuz. Sizin tercihinize göre ihtiyaçlar doğrultusunda sınıflandırılmanız yapılacak.

Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır 2021

Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır 2021

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır 2021

Devam et dedikten sonra karşınıza bedelli askerlikten yararlanmak istiyormusunuz diye seçenekler çıkacak. Bedelli askerlik yapmak isteyenlerde başvuruyu buradan yapıyorlar. Biz hayırı işaretleyek devam ediyoruz.

3. sıradaki bedelli askerlik bilgilerini atlayarak 4. adım da doktorluk bilgileriniz diye bir bölüm çıkıyor eğer
” Doktor ” olup da sistem de doktor mu ‘ yok ‘ yazıyorsa bu hatayı askerlik şubenize giderek iza edin.

Askeri doktor nasıl olunur
Devam et dedikten sonra Milli eğitim bakanlığında öğretmen iseniz öğretmen olarak başvurunuzu yapabilir. Öğretmen değilseniz devam et diyerek bir sonraki bölümü gecelim.

Üniversite mezuniyet bilgilerine sıra geldi. Üniversite mezuniyet bölümünüz gözükmüyorsa yedek subay ve yedek astsubaya başvuru yapmadan askerlik şubesine durumu iza edin.

Devam et dedikten sonra aşağıdaki resimde askerlik hizmetinizi yedek subay olarak yapmak istiyormusunuz bölümüne yedek subay olarak yapacaklar evet seçeneğini işaretleyecek.

Resimde gördüğünüz soruda ” Yedek subay olarak seçilemediğiniz takdirde, yedek astsubay olmak istiyor musunuz ” sorusunda ” ön lisans mezunlarının birinci tercihi olarak kabul edilmektedir. Yani subaylık çıkmazsa astsubay olurum söylemleri yanlıştır.  Yedek astsubayın tercihi olarak kabul edilmektedir.

Aşağıdaki resimde askerliğinizi 6 ay mı ? 12 ay mı yapacağınızı belirleyen evet hayır butonu tamamıyla kesin bir yanıt değildir. Komutanınız bu sorunun aynısını size soracak ona göre işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.  Komanda olmak istiyormusunz ister evet ister de hayır seçeneğini işaretleyebilirsiniz.


Devam et diyoruz ve tercih işlemlerimiz bitmiş oluyor. Aşağıdaki aynı tablo sizde de oluştukdan sonra devam et diyerek askerlik tercihinde ay sıralaması nasıl yapılır bölümüne geliyoruz.

İlk olarak hangi celpte gitmek istiyorsanız ilk grupla askere gitmek istiyorsanız celp dönemini  1. sıraya taşıyın ve devam et seçeneğini işaretleyin.  ( Başvuru tarihlerini özellikle kontrol edin. Başvuru tarihiniz gecikmeden işlemlerinizi halledin. Bakanlık sizi başka bir celp dönemine atar..

Askerlik görevimi yapmak istiyorum seçeneğini işaretledikten sonra devam et seçeneğine tıklayın. Önizleme ekranı gelecek. Önizleme ekranında bilgilerinizi doğru veya yanlış girmiş olabilirsiniz. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra başvur diyerek askerlik tercih başvurunuzu yapmış oldunuz. Askerlik görevini yapacak yiğit mert askerlerimiz, allah yar ve yardımcınız olsun.

Not: Celp dönem tarihinizi kontrol edin. Başvuru süreniz geçerse başka celp dönemine tabii olursunuz.

askerlik başvuru süreci

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.