Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

ASAL Yoklama Başvurusu Askerlik E Yoklama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

ASAL Yoklama Başvurusu Askerlik E Yoklama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

ASAL Yoklama Başvurusu – Askerlik E Yoklama İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Türk Silahları Kuvvetleri 15 Mayıs 2018 tarihinden itibaren Askerlik E-Yoklama Sistemine geçecek. TSK bu işlem ile birlikte Askerlik şubelerindeki yoğunluğu azaltmış ve evrak kalabalığı ortadan kaldırmış olacak, Peki Askerlik E Yoklama İşlemleri nasıl yapılır, kimler başvurabilir ve bir çok konudaki ayrıntılı araştıma haberimizi siz değerli ziyaretçilerimiz için yaptık. Bu haberimiz aşağıdaki başlıklardan oluşmaktadır:

  • E Yoklama Nedir Askerlik E Yoklama İşlemleri Nasıl Yapılır ?
  • Kimler Askerlik E Yoklama İşlemleri  Yapacak ?
  • E yoklama tarihleri ?
  • E Yoklama Muayenesi Nasıl Yapılacak ?
  • Aile Hekimleri Nasıl Bir İşlem Yapacak ?
  • E yoklama Klavuzu ?

Askerlik E Yoklama Nedir ?

1111 sayılı askerlik Kanununun 14’üncü maddesinin ilgili fıkrası gereğince yükümlü vatandaşarın askerliğe uygun olup olmadığıın belirlenmesi ve eğitim durtumu ile mesleki becerilerinin belirlenmesi için işlemine yoklama denir.  Yoklama yaptırmak zorunludur ve tüm vatandaşları kapsar.

Daha önceden askerlik şubesi tarafından yapılan ve askeri hastanelerde devam eden işlemler, askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığına geçirilmesinin ardından, askerlik şubesi tüm adayları sağlık muayenesi için sağlık kuruluşuna yönlendirmeye başladı.  Şimdi ise 15 Mayıs 2018 tarihinden sonra ise yükümlü vatandaşlar Sağlık muayene başvurularını  e- devlet üzerinden yaparak Aile Hekimlerine yaptıracaklar. Peki E Yoklama Nasıl Yapılır ? işte detaylar;

Kimler Askerlik E Yoklama İşlemleri Yapacak

E Yoklama İşlemini yükümlü vatandaşarın tamamı yaptıracak, herkes kendi aile hekiminde olacağı için bu tek bir hekim üzerine yoğunlaşması engellemiş olacak, Daha once Manisa ve Ankara İllerinde Pilot olarak başlatılan proje de hatalar giderildi ve Tüm Türkiye çağında uygulamaya geçildi. daha once hem mesleki ve öğrenim yoklaması ile sağlık muayenesi için iki kere gidilen askerlik şubesine tek seferde tüm işlemleri halledebilecekler

E Yoklama tarihleri:

E Yoklama Askerlik çağına gelmiş tüm yükümlüler 20 yaşına girdikleri yılın 01 ocak tarihinden  itibaren yaptırabilecek,  E- yoklama için başvuran adaylar Kendi Aile hekimlerinin ekranına otomatik düşecek. Yükümlülerin yapması gerek  E devlet üzerinden e yoklama için başvurmak.

Askerlik E Yoklama İşlemleri

Askerlik E Yoklama İşlemleri

E Yoklama Muayenesi Nasıl yapılacak ?

Sistem yeni gibi görünsede aslında 2016 yılından bu yana Manisa ve Ankara İllerinde pilot uygulama olarak başladı, geçen 2 sene içinde varsa aksaklıklar giderildi eksik modüller eklendi. E yoklama işlemi yapmak için yükümlünün E devlet şifresine sahip olması gerekiyor. E devlet Şİfresi olmayan adaylar PTT ye başvurarak E devlet Şifresi alabilirler.

E devlet Sistemine giriş yapıldıktan sonra arama butonun a ASAL Yoklama Başvurusyazarak çıkan menude sağlık bakanlıüı elektronik yoklama işlemleri bölümüne gitmek, Burada yükümlüye e yoklama işleminin başlatılılması ile ilgili sorular sormaktadır. Yükümlüler buradaki bilgileri doldurarak kaydet butonuna bastıklarının ardından kendi aile hekimlerine başvurmaları istenecek.

Aile Hekimlerine Askerlik E Yoklama İşlemleri eğitimi verildi.

Sisteme kaydolan yükümlülerin bilgileri otomatik olarak aile hekiminin kullandığı AHBS (Aile Hekimliği Bilgi Yönetim Sistemi) ne düşecek, aday kendisine başvuran yükümlüye bu menu üzerinden gerekli bilgileri girerek, yükümlülün sağlık açısından askerlik yapıp yapamayacağını yada erteleme yapılıp yapılmaması hakkındaki durmunu girecek. Bu muayeneinin sonucu Askerlik şubesinin ilgili ekranına düşerek sağlık muyanesi sonucuna göre yükümlünün askerlik durumunu belirlemiş olacak.

Askerlik E Yoklama İşlemleri Klavuzu

Konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından pilot iller olan Manisa ve Ankara illerinde  Askerlik Yoklaması Sağlık Muayenesi İşlemleri  adından bir klavuz yayınladı ve aile hekimlerinin E yoklama Nasıl yapılır ı anlattı.  Ayrıca Sağlık Bakanlığı Bu illerdeki 2200 den fazla Aile Hekimi’ne eğitim vererek E Yoklama Nasıl Yapılır ve E yoklama işlemleri ile ilgili bilgi verildi.

E Yoklama Klavuzu İçin Tıklayınız. 

Bir önceki yazımız olan 2018 jandarma uzman erbaş alımı | Dikkat Başvurular Başladı başlıklı makalemizde 2018 jandarma uzman erbaş alımı, 2018 jandarma uzman erbaş alımı ne zaman ve jandarma uzman erbaş alımları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.