Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerlik 9 Aya Düşecek mi? 2018 Yeni Tek Tip Askerlik Sistemi

Askerlik 9 Aya Düşecek mi? 2018 Yeni Tek Tip Askerlik Sistemi

Bir süredir tartışılan askerlik süresinin düşmesi tekrar gündeme geldi. Askerlik süresi 9 ay olacak mı sorusunun cevabının alınması için gözler meclis açılış tarihine çevrildi. Siyaset cephesinden yapılan açıklamalar askerlik süresinin önümüzdeki süreçte netleşeceği şeklinde yorumlanıyor. Bedelli askerliğin kabul edilmesi ile birlikte askerlik süresi de tartışma konularının içerisine eklendi. Askerlik süresinin düşürülerek bedelli askerliğe olan ihtiyacın ortadan kaldırılmasının hedeflendiği düşünülmekte. Bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi için öncelikle TBMM’nin açılması gerekiyor. Meclis açılış tarihinin 1 Ekim olduğu düşünülürse bu soruların cevabının da kısa sürede çözüme ulaşacağı şeklinde bir beklenti mevcut.

Askerlik Süresi Kısalacak mı?

Askerlik süresi kısalacak mı sorularının ortaya çıkmasının temel nedeni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan “Gereken hazırlıkların ve planlamaların yapılmasının ardından Türkiye’yi bir daha bedelli kanunlarına ihtiyaç duyulmayacak bir askerlik sistemine kavuşturmuş olacağız.” açıklaması. Tek tip askerlik son dakika haberi olarak dikkat çeken bu açıklamanın ardından çalışmaların da başlayacağı belirtildi. Bir süre önce 12 aya inen askerlik hizmeti yeni yasa çıkması halinde daha da kısalacak. Bu düzenlemenin gündeme gelmesinin ardından askerlik ile ilgili sistemin epey değişeceği ortada.

Tek Tip Askerlik Nedir?

Askerlik sisteminde şu an uygulanan mevcut sistemde uzun ve kısa dönem askerlik seçenekleri mevcuttur. Yeni seçeneğin ise 3 ay temel eğitim, kalan 6 ay ise isteğe bağlı şekilde ilerleyeceği düşünülüyor. Bedeli ödendiği takdirde son altı aylık kısım yapılmadan askerlik tamamlanmış olacak. Şu an net bir durum olmasa bile yeni askerlik sisteminin bu şekilde olacağına dair görüşler daha yaygın. Böylece dönem dönem çıkarılan bedelli askerlik sistemine de ihtiyaç duyulmayacak.

Tek Tip Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Askerlik süresi 9 ay olacak mı tartışmaları sürerken, bu konuda yapılan çalışmalar ile ilgili henüz net bir bilgi yok. Ancak Ankara kulislerinden gelen haberler her an askerlik ile ilgili mevcut sistemin değişeceği yönünde. Askere gidiş tarihi yaklaşanları yakından ilgilendiren bu konunun yeni meclis döneminde bir açıklığa kavuşacağı da söylentiler arasında. Bu sistemin getirilmesinin bir başka nedeni ise doktor, öğretmen gibi kamu hizmetinde çalışan kişilerin mesleklerini sürdürmeye devam etmelerine olanak sağlamak.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.