Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerliğini Yapmayanlar Polis Veya Bekçi Olabilir Mi?

Askerliğini Yapmayanlar Polis Veya Bekçi Olabilir Mi?

Polis ya da bekçi olmak isteyenlerin bir takım şartları yerine getirmesi ve sınavları geçmesi gerekmektedir. Tüm şartları taşıyan ve aşamaları geçen adaylar mesleğe kabul edilir ve eğitim başlar. Polis veya bekçilik için gereken şartlar Emniyet Genel Teşkilatı tarafından belirlenmektedir. Peki askerliğini yapmayanlar polis veya bekçi olur mu? Hangi şartlar gerekir? Gibi soruların cevabı için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Askerliğini Yapmayanlar Polis Veya Bekçi Olabiliyor Mu?

T.C. vatandaşı sağlıklı erkekler özel bir durumları yoksa askerlik yapmakla mükelleftir. Aksi takdirde asker kaçağı durumuna düşülebilir ve kolluk kuvvetleri yakaladığında idari para cezasının yanı sıra kişi en yakın askerlik şubesine teslim edilebilir. Ancak hayatın olağan akışı içinde bazı kişiler askerliğini geciktirebilir ve polis ya da bekçi olmak isteyebilir.

Geçtiğimiz yıllarda polis olabilmek için askerliğin tamamlanmış olması gerekmekteydi. Ancak günümüzde bu madde değişmiştir. Buna göre polis olmak için askerlik şart değildir. PMYO Giriş Yönetmeliği’nin 8. Maddesinde şu ifadelere yer verilir: “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak.”

Askerliğini yapmayanlar polis veya bekçi olabilir.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre polis adayları askerlik yapmak zorunda değildir. Aynı zamanda polisliği kazanan ancak askere giden adaylar sonraki müracaat döneminde başvuru yaparak eğitime katılma hakkına sahiptir.

Askerlik görevini henüz yapmayanlar, askerliğini tecil ettirenler ve bakaya kalanlar da polislik başvurusu yapabilir. Diğer tüm şartları taşıyan adaylar polis olmaya hak kazanır.

Sağlık sorunu nedeniyle askerlikten muaf olanlar da polis olmak için başvuru yapabilir. Muaf olunan hastalık Emniyet Genel Teşkilatı Sağlık Yönetmeliği’ne göre herhangi bir engel teşkil etmiyorsa sağlık muayenesinden geçebilir. Ancak bazı hastalıklar her iki kurum için engel oluşturabilir.

Askerliğini Yapmayanlar Bekçi Olabilir Mi?

8 Kasım 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre bekçilik için askerlik şartı kaldırıldı. Buna göre henüz askerliğini yapmayanlar bekçilik için tüm şartları taşıyorsa mesleğe kabul edilebilir. Ancak askerlik çağını geçen ve yoklama kaçağı olanlar bekçilik başvurusu yapamaz.

 

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.