Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerliğim Tecil Edildi Mi ?

Askerliğim Tecil Edildi Mi ?

Askerliğini çeşitli nedenlere bağlı olarak tecil ettiren bireyler tarafından merak edilen ayrıntılardan biri de askerliğim tecil edildi mi ayrıntısıdır. Dilerseniz bu konu hakkında sizlere gerekli bilgileri hemen sunalım. Askerliğinizin tecil edilip edilmediğini e-devlet sistemi üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, bağlı bulunduğunuz veya herhangi bir ptt şubesine şahsen başvuru yaparak 7 tl karşılığında e-devlet şifrenizi almaktır. Bu aşamadan sonrasında e-devlet sistemi üzerinden önceki süreçlerde askerlik şubeniz üzerinden tecil ettirme başvurunuz hakkında son durumu öğrenebilirsiniz. Dilerseniz askerliğinizin tecili hakkında sizlere daha detaylı bilgiler sunalım.

E-devlet Sistemi Sayesinde Ayrıca Tüm Askerlik İşlemlerinizi de Takip Edebilirsiniz

 • E-devlet uygulaması sayesinde sadece askerlik tecil sorgulama işlemi değil, aynı zamanda tüm askerlik işlemleriniz hakkında sorgulama yapabilirsiniz. Örneğin, 2018 yılı askerlik celp dönemleri tarihlerini e-devlet uygulaması sayesinde kolayca sorgulayabilirsiniz.

Askerliğinizi E-devlet Uygulaması Üzerinden Tecil Edebilir Misiniz?

 • Askerliğinizi e-devlet sistemi üzerinden tecil ettiremezsiniz. Bu bakımdan bu uygulama sadece sorgulama ve bilgi verme amaçlı kurulmuştur. Askerliğinizi tecil ettirebilmeniz açısından yalnızca bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine şahsen başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Askerlik Tecil İşlemleri Ne Zaman Neticelenir?

 • Bağlı bulunduğunuz askerlik şubesi üzerinden askerliğiniz tecil ettirme işlemleriniz bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinin yoğunluğuna göre değişebilmektedir.
 • Ancak bu süre genellikle birkaç gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bu bakımdan askerlik şubeniz üzerinden gerçekleştirdiğiniz askerlik tecil işlemlerinizin ardından birkaç gün bekledikten sonra e-devlet sistemi üzerinden askerlik tecil sorgulamanızı yapmanız gerekmektedir.

Kimler Askerliğini Tecil Ettirebilir?

Askerlik alanında çokça merak edilen konulardan biri olan kimler askerliğini tecil ettirebilir hakkında bilgiler sunalım. Öncelikle askerliğin tecil yani erteletilebilmesi açısından bireylerin bazı koşulları sağlamaları gerekmektedir. Aksi durumda askerliğin tecil ettirilmesi söz konusu olmamaktadır. Şu kimseler tercihleri doğrultusunda askerliğini belirtilen müddetler doğrultusunda tecil ettirebilir;

 • Açıköğretim ve sürekli öğrenim gören öğrenciler
 • Kamu görevinde bulunanlar
 • Aşırı kiloları bulunanlar
 • Geçici olarak tıbbi yönden tedavi alanlar
 • Yurtdışında çalışanlar tercihleri doğrultusunda askerliğini erteleyebilmektedirler.

Askerlik Tecil İşlemi Sürekli Yapılabilir Mi?

Askerlik tecil işlemi sürekli olarak yapılamamaktadır. Bu bakımdan resmi kanun ile birlikte askerlik tecil işlemi en fazla 3 defaya mahsus olarak yapılabilmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Askerlik Çürük Raporu Nedir? Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Askerlik Çürük Raporu Kimler Alabilir hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  E Devlet şifremi Unuttum nereden alacağım ?

  1. Asker Noktasi dedi ki:

   Daha onceden E- devlet sayfanızda telefon numaranızı eklemişseniz parolamı unuttum butonuna tıklayarak oradan şifrenizi sıfırlayabilirsiniz

  2. Asker Noktasi dedi ki:

   E-devlet Şifresini PTT şubelerinden alabilirsiniz.

  3. Asker Noktasi dedi ki:

   E devlet Hesabınıza daha onceden e-posta adresinizi tanımladıysanız Şifrenizi bu e posta adresine talep edebilirsiniz