Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerliği Nasıl Erteleyebilirim

Askerliği Nasıl Erteleyebilirim

Askerliği Nasıl Erteleyebilirim

Askerlik vatani bir görevdir. 21 yaşını doldurmuş her erkeğin zorunlu olarak gitmesi gerekir. Okul ile ilişkisini kesmiş ise erkenden okuyor ise daha sonradan gitmesi gerekir. 4 yıllık üniversite bitiren bir erkek birey ortalama 6 ay askerlik yapacaktır. Türkiye vatandaşları için kutsal bir görevdir askerlik. Yaşı geldiğinde, her erkek gitmek ve görevini yapmak ister. Askerliği ertelemek ancak istisna durumlarda geçerli olabilir. Bir sıkıntınız var ise gitmenizde bir engeliniz var ise askerliğinizi ertelebilme hakkınız vardır.

Askerlik Tecil Ettirme Süreleri

Askerlik tecil ettirmek çok istenen bir durum değildir. Fakat erkek asker adaylarının elinde olmayan bazı durumlar askerliğin teciline neden olabilir. Askerliği tecil ettirmek demek, askerliği ertelemek demektir. Çeşitli sağlık sorunları nedeni ile, sel yangın, deprem gibi doğal afetler sebebi ile ya da ailevi durumlar dolayısı ile askerliği ertelemek zorunda kalabilirsiniz. Fakülte ve yüksek okoul bitirenler en geç 29 yaşına kadar askerliğini yapmış olmak zorundalar. Aksi takdirde para cezası verilecektir.

Okul Mezunları

Lise veya buna eş değer okullardan mezun olan ve hala okumaya devam eden erkek adaylar için 3 seneye varan tecil süreleri bulunuyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra hemen tebliğ gelmez, yaklaşık 2 sene tecil ettirebilirsiniz. Eğer ki yüksek lisans, doktora ya da stajyapacak iseniz 35 yaşına kadar askerlik görevinizi yerine getirmek zorundasınız. 1 yıl süre ile tecil etme hakkı bulunmaktadır.

Askerliği Tecil Edebilmek İçin
Lise ve üniversite okumaya devam eden asker adayları 29 yaşına kadar askerliği erteyebeilirler. Staj, yüksek lisans ve doktora öğreni görenler ise 33-35 yaşına kadar uzatabilirler. Fazlaca kilo alan ve kilolu kişiler bir yıl askerliği erteleyebilir. Lisansı olan sporcular 33 yaşına kadar erteleme hakkına sahiptirler. Aileden biri eğer askerlik yapıyor ise onun askerliği bitene kadar askerliğini tecil ettirebilir. Eğer yükske öğrenim hayatından mezun olduktan sonra kendi bilimi alanında yurt içinde veya yurt dışında ya da dünya çapında bir yenilik gösteriyor ise ve bu çaplı çalışmalarını kanıtlamış ise erteleyebilir.

Bir önceki yazımız olan 98 Doğumluların Askerlik İşlemleri Ne Zaman Başlıyor ? başlıklı makalemizde 1998 Askelik Kağıdı Ne Zaman Gelir, 1998 Celp Dönemleri ve 1998 Doğumlular ne Zamn Muayene Olacak hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.