Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askerler Telefon Kullanabilir mi? Askerde Kullanılabilecek Telefonların Tam Listesi

Askerler Telefon Kullanabilir mi? Askerde Kullanılabilecek Telefonların Tam Listesi

2015 yılına kadar askeri birliklerde telefon kullanımı yasaktı. Bu yasağa uymayan askerlerle ilgili disiplin soruşturması yapılıyor ve aldıkları cezaya göre askerlik süreleri 21 gün kadar uzayabiliyordu. Ancak Genelkurmay Başkanlığının Turkcell ile ortaklaşa gerçekleştirdiği bir çalışmayla birlikte askerlerin kışla içerisinde telefon kullanmasının önü açılmış oldu.

Askerde Telefon Kullanmak Serbest mi?

Askerde telefon kullanmak belli koşullara bağlı olarak serbest. Öncelikle askerde telefonunuzu kullanabilmek için bir Turkcell ürünü olan Askercell hattından almanız gerekiyor. Mevcut hattınızı ücretsiz olarak Askercell’e taşıyabileceğiniz gibi herhangi bir Turkcell bayisinden ya da askeri birliğinizden Askercell başvurusu yapabilirsiniz. Askercell’e başvuru yaparken, beş tanesi mobil, iki tanesi sabit hat olmak üzere toplam 7 numara belirliyorsunuz. Hattınızı kullanırken yalnızca belirlediğiniz bu numaraları arayabiliyor ve mesajlaşabiliyorsunuz. Bu Askercell hattınızla birlikte hem usta birliğinde hem de acemi birliğinde telefon kullanmanız mümkün.

Askercell Kullanırken Başkaları Beni Arayabilir mi?

Askercell ile yalnızca siz arama yapabilirsiniz. Aileniz ya da numaranızı bilen başkaları sizi arayamaz. Askercell servisinden faydalanabilmek için hattınıza bir paket tanımlamanız gerekiyor. Bu paketler Askercell servisine özel “İkili” ve “1000 SMS” paketleri olabileceği gibi, Turkcell’in Hazır Kart kullanıcılarına sunduğu diğer tüm paketler de olabilir. Ancak internet kullanımı olan bir paket alsanız bile Askercell hattınız bu özelliği kapatır ve interneti kullanamazsınız.

Ayrıca belirlediğiniz numaraların dışında da kimseye kısa mesaj gönderemezsiniz. Mesajınız gitmiş gibi görünse de karşı tarafa ulaşmaz ancak mesaj gönderim ücreti hattınızdaki lira bakiyesinden düşer.

Askercell’den Başka Bir Hat Kullanabilir miyim?

Askercell de diğer tüm Hazır Kart hizmetlerinde olduğu gibi cihaz ekranında Turkcell ibaresi gösterdiğinden farklı servisler kullanmayı düşünebilirsiniz ancak belli zamanlarda yapılan düzenli kontrollerde hattınızın Askercell olmadığı tespit edilirse ceza alır ve telefon kullanım hakkınızı yitirebilirsiniz. Hattınızın Askercell olup olmadığını öğrenmek için komutanlarınızın *199# gibi basit bir tuş kombinasyonu yapması yeterli.

Askerde Akıllı Telefon Kullanabilir miyim?

Kışla içerisinde akıllı telefon kullanmanıza izin verilmiyor. Akıllı telefondan da öte herhangi bir veri transferi yapabilen telefon kullanmanız yasak. Askerde kullanacağınız telefonun,

  • Mobil internet özelliği olmamalı (3G, 4.5G vb.),
  • Müzik, radyo, film oynatma gibi özellikleri bulunmamalı,
  • Kamerası olmamalı.

Özetlemek gerekirse kullanacağınız telefonun eski modellerde olduğu gibi yalnızca arama yapmayı ve mesajlaşmayı desteklemesi gerekli. Askerde akıllı ya da yasaklı özelliklere sahip bir telefon kullanırken yakalanırsanız disiplin cezası alabilir ve mevcut telefon kullanım hakkınızı yitirebilirsiniz.

Askerde Kullanılabilecek Telefonlar Hangileridir?

Tek tek marka ve model vermek mümkün olmasa da internet kullanımı, kamerası, müzik, radyo ve film oynatma özellikleri bulunmayan tüm telefonları askerde kullanabilirsiniz. Müzik ve radyo gibi özelliklere sahip telefonlar bazı komutanlar tarafından görmezden gelinse de kullanacağınız telefonun kamerasının olmaması çok önemli. İç güvenlik sebebiyle askeriyede kameralı telefon kullanmanız başınıza büyük dert açabilir.

Samsung E1190

Yaklaşık 135 Türk Lirası civarında bir fiyata satın alınabilen Samsung’un bu kapaklı modelinin bekleme süresi 640 saat, konuşma süresi ise 11 saat dolaylarındadır.

Samsung B310

Samsun’un askerde kullanılabilecek bir diğer modeli ise B310. 250 saat boyunca bekleyebilen ve 5 saatlik süre boyunca konuşma süresine sahip olan bu telefona sahip olmak için yaklaşık 149 TL’yi gözden çıkarmak gerekiyor.

Nokia 105

180 TL’lik fiyatıyla askerlik süresince kullanılabilecek telefonlar içerisinde uygun fiyatıyla cezbedici bir telefon olan Nokia 105, 840 saatlik bekleme süresi ve 7,2 saatlik konuşma süresiyle de ön plana çıkıyor.

Nokia 100

Nokia 100 bekleme süresi ve konuşma süresi bazında Nokia 105 ile aynı özelliklere sahip. Ancak fiyatı Nokia 105’ten biraz daha fazla, yaklaşık 245 TL civarında.

BB Mobile E111

BB Mobile’ın E111 modeli de askerlerin kullanımına uygun, son derece kullanışlı bir telefon modeli. 8 saat konuşma ve 430 saat bekleme süresine sahip olan bu telefon modelinin fiyatı ise yaklaşık olarak 169 TL.

Day Mobile

Day Mobile’ın son derece kullanışlı bu telefonunun fiyatı da diğer markalara göre biraz daha uygun. Yaklaşık olarak 99 TL’den satışa sunulan bu modelin bekleme süresi 270 saat iken konuşma süresi ise 6 saat.

Askerde Günün Her Saati Telefon Kullanmak Serbest mi?

Acemi birliğinde sabah 08:00’da eğitiminiz başlar ve saat 18:00’da biter. Aynı şekilde usta birliğinizde de yalnızca nöbet eri değilseniz göreviniz tıpkı bir kamu kuruluşu mesaisi gibi bu saatler aralığında başlar ve biter. Bu nedenle Askercell hizmeti sabah 08:00 ile 18:00 arasında aramaya kapalıdır. Mesajlaşma özelliği bu saatler içerisinde açık olsa da görev zamanınızda telefon kullanmanız yasak. Size verilen bu hakkı suistimal etmemeniz ve izin verilen zaman dilimlerinde kullanmanız askerliğinizin daha rahat geçmesini sağlayacağını unutmayın. Kurallara uyan disiplinli bir asker, her zaman komutanların gözdesi olur.

Askerde Cep Telefonu Kullanma Şartları Nelerdir?

Öncelikle kışlanın bir disiplin merkezi olduğunu unutmayın. Cep telefonu kullanma izninin, ankesörlü telefonların özellikle kalabalık birliklerde yetersiz kalmasından dolayı size verilmiş bir lüks olduğunu unutmayın. Bu nedenle sırf serbest diye komutanınızın gözünün içine baka baka tavırlarla telefonunuzu kullanmayın. Yatakhane, kantin ya da başka bir izole yere geçerek telefon konuşmanızı gerçekleştirin.

08:00 ve 18:00 saatlerinde telefonunuz aramaya kapalı olsa da mesajlaşma özelliği açık. Ancak bu özellik açık diye sivilde yaptığınız gibi eğitim aralarında ya da boş bulduğunuz herhangi bir zamanda mesajlaşmaya kalkmayın. Askerde bir kişinin hatasından dolayı verilen cezalar genelde yalnızca o kişiye değil, birliğin tamamına verilir. Böylesi bir durumda bütün birlik sizin yüzünüzden telefon kullanma hakkını yitirirse herkesi kendinize düşman edebilirsiniz.

Akıllı telefonları ya da kameralı cep telefonlarını kesinlikle kullanmayın. “Bu kadar kalabalıkta asla yakalanmam” diye düşünmeyin. Sizden hoşlanmayan birilerinin komutana bu durumu iletmesiyle birlikte hem telefonunuzu hem de telefon kullanma hakkınızı yitirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asker Bakaya, Yoklama Kaçağı Ne Demek? Kimlere Asker Kaçağı Denir? başlıklı makalemizde asker, asker bakaya ve asker yoklama kaçağı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.