Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri Pilot Nasıl Olunur? Askeri Pilot Olma Şartları Nelerdir?

Askeri Pilot Nasıl Olunur? Askeri Pilot Olma Şartları Nelerdir?

Askeri Pilot Nasıl Olunur? Askeri Pilot Olma Şartları Nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Her çocuğun hayallerini süsleyen pilotluk özenilecek bir meslek olmasına rağmen gerek kabul şartları gerekse eğitim süresi oldukça zor ve meşakkatli bir konudur. Pilot olmak için sivil havacılık okulları, askeri okullar ve çeşitli özel pilotluk kursları bulunmaktadır. Ancak bu okullara gitmeden önce başarılı olmak için zekâ, beceri ve strese yönelik dayanıklılıklara karşı eğitim alarak bunları başarılı bir şekilde tamamlamanız gerekiyor.

Pilot Olma Şartları Nelerdir?

Adayların pilot olmak için ilk olarak lise eğitimini tamamlaması gerekiyor. Ancak bazı özel pilotluk kurs merkezleri eğitim düzeyi olarak en az lisans diploması şartı bulunduruyor. Ayrıca pilotluk eğitimini almak için spl lisansının adaylarda olması gerekiyor.
Bunun için sicil kaydı, lise ve üstü okullardan mezun olmak ve 18 yaşının tamamlamış olduğunu gösteren resmi bir belgeyle birlikte pilot olması için sağlık açısından herhangi bir sorununun olmadığına dair heyet raporu sunması gerekir.

Ayrıca bu lisansa sahip olabilmek için yetkili bir pilotluk eğitimi veren kurstan teorik olarak 45 saatlik bir uçuş eğitimini alması gerekiyor. Ayrıca eğitim uçuşlarını tamamladıktan sonra sınavlarını başarılı bir şekilde geçmesi gerekiyor. Bütün aşamaları başarıyla gecen adaylar ‘sivil havacılık otoritesi tarafından kabul edilen PPL lisansını’ alarak dünyanın hemen hemen her bölgesinde ticari olmayan uçakları kullanma hakkını eline alır.

Ayrıca Bakınız MSÜ Hava Harp Okulunu Tanıyın.

Savaş Pilotu Nasıl Olunur?

Askeri pilot olmak için geçtiğimiz 2-3 yıla kadar askeri havacılık lisesini kazanarak burada 4 yıllık eğitimini tamamlaması ve daha sonra hava harp okuluna girmeye hak kazanması gerekiyordu. Ancak son yaşanılan darbe olaylarından dolayı hava harp okulları kapatılarak yerine Milli Savunma Üniversitelerine bağlı olan eğitim kurumları eğitim vermeye başladı.

Askeri Pilot Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 20 yaşını tamamlamış olmak
  • Boyunuz en az 165 en fazla ise 190 olmalı
  • Herhangi bir sağlık sorunu olmamalı ve genetik bir hastalığın olmaması
  • Kişinin adli sicil kaydının temiz olması
  • Adayın ailesinden hiç kimsenin sabıkasının olmaması
  • Adayların geçmiş dönemlerde askeri okullardan ayrılmamış ya da atılmamış olması
  • Göz hastalığının olmaması ve gözlük kullanmaması
  • Nikâhsız biriyle yaşama durumumun olmaması

Yukarıda belirtilen şartlardan en önemlisi sağlık sorununun asla olmaması gerekiyor. Ayrıca eğitim süresince hiçbir şekilde yüz kızartıcı harekette bulunmaması gerekiyor. Eğer olursa eğitimden atılmasına kadar ciddi sonuçlara neden olabilir.

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.