Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri Öğrencileri İlgilendiren Flaş Bir Karar Açıklandı

Askeri Öğrencileri İlgilendiren Flaş Bir Karar Açıklandı

Ankara’da tutuklu askeri öğrenci kalmadı!

 
Ankara Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin davada, tutuklu 48 askeri öğrencinin tahliyesine karar verdi. Davada 2 komutandan başka tutuklu kalmadı

 
Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Fetullahçı Terör  Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin, 91 Hava Harp Okulu öğrencisi ile 2  komutan hakkında 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 15’er yıla kadar hapis  cezası istemiyle hazırlanan iddianameyi kabul etti.

 

İddianameyi kabul eden mahkeme, duruşmaya hazırlık tutanağını  tamamladı. Buna göre mahkeme, “ByLock kullanıcısı olmadıklarına ilişkin  Cumhuriyet Başsavcılığının yazısı, Genelkurmay Başkanlığının idari tahkikat  raporu ve sanıkların havale yaptıkları belirtilen hesaba ilişkin Hava Kuvvetleri  Komutanlığınca düzenlenen raporu” göz önünde bulundurarak, tutuklu 48 askeri  öğrencinin yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyesine karar verdi.

Mahkeme, “üzerilerine atılı suçun niteliği, toplanan deliller,  dosyadaki beyanlara dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunması, kaçma ve delil  karartma” ihtimalini dikkate alarak, sanıklardan eski Albay Hüseyin Ergezen ve  eski Yüzbaşı Kenan Baştuğ’un ise tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

 

Yargılamanın 9 Mayıs 2017’de saat 09.30’da başlamasını ve 12 Mayıs’a  kadar üst üste görülmesini kararlaştıran mahkeme, davanın, benzer suçlamalarla 51  Hava Harp Okulu öğrencisi hakkında açılan davayla birleştirilmesi talebini ise  sanıkların savunmalarının alınmasından sonra karara bağlanmasına hükmetti.

Dava açılmadan önce soruşturma kapsamında, 91 askeri öğrenci tutuklu  bulunuyordu. Savcılığın talebiyle bunlardan 43’ü iddianame mahkemeye  gönderilmeden sulh ceza hakimliğince tahliye edilmişti.

 

 

İddianame

 
İddianamede, FETÖ’nün darbe girişimi sırasında paraşüt eğitimi için  Ankara’daki Kara Harp Okulu Komutanlığında bulunan ve olay gecesi helikopterle 6  seferde Etimesgut 11. Hava Ulaştırma Üs Komutanlığına nakledilen 91 Hava Harp  Okulu öğrencisi ile bu öğrencilerin nakilleri konusunda emir veren komutanları  Kenan Baştuğ ve Hüseyin Ergezen için “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya  teşebbüs”, “silahlı terör örgütüne üye olma”, “TBMM’yi ortadan kaldırmaya veya  görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini  ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından  3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile 7 yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar  hapis cezası isteniyor.

 

Bir önceki yazımız olan Özel Kuvvetler Alım Şartları başlıklı makalemizde bordo bereli giriş şartları, nasıl gireri özel kuvvetlere ve özel kuvvetler alım şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.