Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri Öğrenci Harçlıkları Ne Kadardır? Harçlıklar Geri Ödenir Mi?

Askeri Öğrenci Harçlıkları Ne Kadardır? Harçlıklar Geri Ödenir Mi?

Milli Savunma Üniversitesi bünyesinde eğitim gören askeri öğrenciler her ay belirli miktarlarda harçlık alır. Bu harçlıkları harcamak ya da biriktirmek tamamen öğrencilerin inisiyatifindedir. Askeri öğrenci harçlıkları memurların aylık katsayılarına göre belirlenmektedir ve her yıl değişir. Aynı zamanda Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları’nda eğitim gören öğrencilerin aldığı harçlıkların miktarı da farklıdır.

Askeri Öğrenci Harçlıkları Geri Ödenir Mi?

Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı olan Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulu kara, hava ve deniz olmak üzere üç alanda hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra Sahil Güvenlik Yüksekokulu’da bulunmaktadır. Bu okulların herhangi birinde okuyan ve askeri öğrenci olanlar devletten her ay düzenli olarak harçlık alır.

Harp Okulu öğrencileri her ay 430 – 370 TL arasında değişen miktarlarda harçlık alabilir. Aynı şekilde Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencilerine de 250 – 270 TL arasında değişen miktarlarda harçlık ödenmektedir. Harçlık miktarı sınıf ve okul türüne göre belirlenmektedir. Örneğin, Harp Okulu’ndan mezun olan öğrenciler subay olarak işe başlar aynı zamanda bu okulda eğitim süresi dört yıldır. Dolayısıyla Harp Okulu öğrencileri Astsubay Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden daha fazla harçlık almaktadır.

Eğitim süresi boyunca devlet tarafından verilen harçlıklar karşılıksızdır ve geri ödeme istenmez. Öğrenciler harçlıklarını dilediği şekilde kullanabilir. Ayrıca harçlıklar askeri öğrencilerin bildirdiği kişisel banka hesaplarına yatırılmaktadır. Bu banka hesabı genellikle Ziraat Bankası’ndan açtırılır.

Askeri Öğrenci Harçlıkları sınıf ve okul türüne göre farklılık gösterir.

Askeri Öğrenciler KYK Bursu Alabilir Mi?

Milli Savunma Üniversitesi çatısı altında eğitim gören askeri öğrenciler Kredi Yurtlar Kurumu’nun verdiği krediyi alabilir. Kredi, eğitim görülen yıl boyunca verilir ve mezun olunan ay son kez hesaba yatar. Bu kredinin mezun olunmasının ardından ikinci yılın sonunda ödenmesi gerekir, aksi takdirde ödenecek miktara faiz eklenir ve toplam tutar yükselir. Ayrıca ödememe süresinin devam etmesi halinde maaşa icra uygulanabilir.

Askeri öğrenciler KYK tarafından verilen geri ödemesiz bursu alamaz. Şehit / gazi yakını ya da yoksul olunsa bile KYK askeri öğrencilere burs vermemektedir. Bunun nedeni ise devlet tarafından barınma / beslenme vb. ihtiyaçlarının karşılanması ve her ay harçlık ödenmesidir.   

Bir önceki yazımız olan Milli Savunma Üniversitesi Nerede? Yerleşke Adres ve İletişim Bilgileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.