Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri Kamuflajda İsimlik Ne Tarafa Takılır? Nereye Dikilir?

Askeri Kamuflajda İsimlik Ne Tarafa Takılır? Nereye Dikilir?

Askerlik görevini yerine getirmek üzere birliğine teslim olmayı bekleyenlerin en çok heves ettikleri konuların başında şanlı askeri üniformayı giymek gelir. “Kamuflaj” olarak adlandırılan askeri üniformayı taşımak hem taşıyan kişiye hem de ailesi ve sevdiklerine büyük bir gurur yaşatır. Askeri üniformanın üzerinde soyadının yer alması  bu gururu katlayan ve ailenin göğsünü kabartan başka bir olgudur.

Kamuflaj Nedir?

Fransızca kökenli kamulaj kelimesi TDK’da “gizlenme” olarak tanımlanır. Askerde kullanılan “kamuflaj” kelimesi, aslında kamuflaj özelliği taşıyan askeri üniformayı tanımlamak için kullanılır. Arazi şartlarına göre belli desen ve kalıplara göre hazırlanan kamuflaj üniformaları arazi şartları haricinde Kuvvet Komutanlığı rengine göre de değişiklik gösterir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı kamuflajı ağırlıklı olarak mavi tonlarını barındırırken Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı birimlerin kamuflajları yeşil, haki tonlarını taşır.

Askeri İsimlik Nedir?

Askeri üniformada isimlik, askerlerin künye haricinde kimliklerini belirtmek için kullanmak zorunda oldukları bir nevi yaka kartıdır. Usta birliğindeki erlerden en üst rütbeli askere kadar herkes askeri isimliğini taşımak zorundadır. Özellikle yüzlerce kişinin bir arada bulunduğu birliklerde, komutanların her bir askerin adını tek tek akıllarında tutmalarının mümkün olmamasından dolayı isimlikler bu bağlamda kolaylık sağlar. Ayrıca bazı askerlerde isimlik haricinde aldıkları eğitimleri göstermek için bröveler bulunur. Bu bröveler arasında,

  • Komando Temel Eğitim Brövesi,
  • Komando Er Brövesi,
  • Pilot Eğitim Brövesi gibi pek çok farklı eğitim ve branşa uygun bröve yer alır.

Acemi birliklerinde askeri isimlikler kullanılmaz. İsimlikler usta birliğine teslim olduktan sonra takılmaya başlanır.

Askeri İsimlik Nereye Yaptırılır?

Asker isimliği yaptırmak için özel bir yer aramanıza gerek yok. Acemi birliğini tamamladıktan sonra bu isimlikler size askeriye tarafından hazırlanarak verilir. Eğer bir şekilde size verilen bu asker yaka isimliğini kaybederseniz askeri malzemeler satan her yerde askeri isimlik yazma işlemini yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde bazı bröveler takmaya hak kazandıysanız, bu bröveler de size eğitimin ardından teslim edilir.

Askeri İsimlik Nereye Takılır?

Askeri isimliğinizi kamuflajın sağında yer alan cebin üst bölümüne takmanız gerekir. Cırt cırtlı olan isimlikleri kışla içerisinde bulunan askeri terzilere ücretsiz olarak diktirebilirsiniz. Ya da dağıtım izninizde herhangi bir terziye giderek isimliğinizi dikmesini isteyebilirsiniz.

Yönetmeliğe göre, isimliğinizin rahatça okunması gerekir. Bu yüzden, isimliğinizin altında bulunan cebin her zaman ilikli olmasına dikkat edin. Açık bir cep hem kıyafet yönetmeliğine uygun olmaz hem de disiplin cezası almanıza sebep olabilir.

Bröveler ise sol cebin üzerinden itibaren takılmaya başlanır. İlk alınan eğitim en altta olacak şekilde bröveler göğüs bölgesinden omuza kadar uzanabilir.

Bir önceki yazımız olan Asker Bakaya, Yoklama Kaçağı Ne Demek? Kimlere Asker Kaçağı Denir? başlıklı makalemizde asker, asker bakaya ve asker yoklama kaçağı hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.