Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri Araç Satış İhalesine Nasıl Girilir?

Askeri Araç Satış İhalesine Nasıl Girilir?

Askeri Araç Satış İhalesine Nasıl Girilir?

Bu yazıyı okuyanların kendi içerisinde şu soruyu sormasını istiyoruz; ‘araçları ne kadar seviyorum?’ Bu konuda çoğu kişinin cevabı muhtemelen, ‘fazlasıyla seviyorum’ olacaktır. Söz konusu bir de hayallerimizi süsleyen, her zaman içerisinde olmayı arzu ettiğimiz askeri araçlar olduğunda, duygular daha da yoğunlaşacaktır. Aslında bu hayallerinizi gerçekleştirmenin bir yolunun olduğunu söylesek ne düşünürsünüz? Nasıl mı? İçeriğimizi okumaya devam ederek bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Öyleyse başlayalım…

Nasıl Askeri Araç Alabilirim?

Doğrudan açıklık getirerek aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye başlayalım. Satış ihalelerine katılarak askeri araç alımını gerçekleştirebilirsiniz. Bununla birlikte bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Halihazırda aktif olarak kullanılan hiçbir askeri araç, satışa çıkarılmaz. İhale yoluyla alıcıları ile buluşan bu vasıtalar, genellikle ekonomik ve çalışma ömrünü tamamlamış olanlardır. Dolayısıyla seçiminizi yaparken bu konuyu muhakkak göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü birçoğunun gerek kaporta, gerek alt düzen, gerekse de motor olarak yeniden restore edilmesi gerekmektedir. Keza bazı durumlarda iç dizaynına kadar yeniden yapılandırılması gerektiği durumlar olmaktadır. Dolayısıyla ekstra masraflar ile karşılaşmanız çok yüksek bir olasılıktır. Örneğin, 10.000 TL’ye satın aldığınız bir araca 15.000 TL’lik bir harcama yapabilirsiniz.

Ancak askeri araçların yeni modelleri üretilmediğinden ve buna belirli bir kesim tarafından çok fazla rağbet gösterildiğinden, ihaleler aracılığıyla rahatlıkla yeni sahibini bulabilmektedir. Peki,  genellikle bu araçları kimler tercih ediyor? Diye soracak olursanız genel ortalamayı sizler için sunalım. Macera tutkunu kişiler. Off Road olarak tabir edilen ve engebeli yol şartlarında yapılan zorlayıcı gezilerin vazgeçilmez araçlarıdır. Bir diğer kesim ise, köy koşullarında yaşayan kimselerdir. Zorlu ve engellerin çok olduğu arazilerin durumu gereği bu araçlar, köy ortamı için rahatlıkla ve yüksek verimle kullanılabilmektedir. Dolayısıyla genelde bu iki kesim tarafından alıcıları olmaktadır. Bununla birlikte sadece koleksiyon için veya hayranı olduğu için askeri araç alımı ihalelerine katılanları da unutmamak gerek.

Askeri Satış İhalesi Hangi Kurum Tarafından Yapılmaktadır?

Bu vasıtalar, Makine ve Kimya Endüstrisi tarafından depolanmakta ve satışa çıkartılmaktadır. Bu kurum, Milli Savunma Bakanlığına bağlı olmakla birlikte Türk Silahlı Kuvvetlerinin her türlü envanter ihtiyacını karşılamakla yükümlüdür. Dolayısıyla askeri araç satışlarını da ihaleler aracılığı ile gerçekleştirmektedirler.

Peki, siz askeri araç almayı düşünüyor musunuz? Hangi model sizin için cezbedici veya ihtiyaçlarınızı karşılayıcı? Yorumlarda görüşelim…

 

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.