Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askeri Araç Kazalarında Mahkeme Süreci

Askeri Araç Kazalarında Mahkeme Süreci

Askeri araç kazalarında mahkeme süreci nasıl işler? askerde yaralananların hakları nelerdir? askerde ayağı kolu kırılanların tazminat süreci nasıl işler?

Askeri Araç Kazalarında Mahkeme Süreci

Ülkemizde günlük kaç trafik kazası yaşandığını tahmin edebiliyor musunuz? Bu sayıyı ‘binlerle’ ifade etsek yanlış olmaz. Bununla birlikte bu kazaların içerisinde askeri personellerin kullandığı araçlar da mevcuttur. Bundan dolayı, bu ve benzeri durumlarla karşılaşmış kişilerin aklına şu soru gelmektedir; ‘askeri araç kazasında ne yapmalıyım, mahkemeye çıkar mıyım?’ Bunun cevabını vermek ve akıllardaki soru işaretini gidermek amacıyla bu içeriğimizi hazırladık.

Askeri Araç Kazasında Mahkeme Olur Mu?

Trafiğin normal seyrinde özel aracınız ile askeri araca çarpmış olabilirsiniz. Kaza yaşamanız durumunda prosedüre göre işlemler yapılmaktadır. Öncelikle askerlerde ve kişilerde herhangi bir sağlık tehlikesi olup olmadığı kontrol edilmektedir. Akabinde maddi zararı belgelemek adına tutanak yazılır. Her iki tarafın da görüşleri ve kaza anının nasıl gerçekleştiği metne dökülür. Ardından ilgili birimlere teslim edilmektedir. Askeri araçlar, devletin bünyesinde olduğundan ve her birinin tanımlı bir görevi olmasından dolayı önemli envanterler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte kaza sonrası askeri aracın kullanılamaz hale gelmesinin sorumlusu çarpan kişi ise bu durum mahkeme safhasına taşınabilmektedir.

Ayrıca özellikle ülkemizin doğu ve güneydoğu bölgesinde maalesef sıklıkla çatışmalar yaşanmaktadır. Dolayısıyla askeri araçların bu kesimlerde hasar görme olasılığı daha fazladır. Buna istinaden gerçekleşecek askeri araçlar için herhangi bir kaza veya çatışma sonrası oluşacak hasarlara bağıl olarak durum, gerekli mercilere intikal etmektedir.

Peki, siz daha önce askeri araç ile trafik kazası yaşadınız mı? Buna tanıklık eden birini tanıyor musunuz?

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.