Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askere Gitmezsem Ne Olur? Hapis Cezası Alır Mıyım?

Askere Gitmezsem Ne Olur? Hapis Cezası Alır Mıyım?

Türkiye Cumhuriyeti’nde yirmi yaşına gelen her Türk erkeği askere gitmekle yükümlüdür. Aynı zamanda eğitim, sağlık vb. nedenlerle askerliğin belirli bir süre tecil ettirilmesi mümkün olabilir. Ancak eğitimini tamamlayan ve sağlıklı olan herkes askerle görevini yapmak zorundadır. Askere gitmezsem ne olur ya da hangi cezayı alırım gibi soruların cevabını öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Askere Gitmezsem Ne Olur?

Askerlik ödevi sağlıklı her Türk erkeğinin görevidir ancak bazı vatandaşlar çeşitli sebeplerden dolayı askere gitme işini erteleyebilir veya hiç istemez. Askere gitmemek gibi bir hak tanınmadığı gibi askerlik görevinden kaçmak birçok yaptırıma sebep olabilir. İlk başta idari para cezası olmak üzere askerliğini tamamlamayanlar kamu kurumlarında ya da sivil kuruluşlarda çalışamayabilir.

Askerlik, toplumun her kesiminde büyük bir önem taşır. Öyle ki askere gitmeyenlere iş verilmeyebilir ya da evliliği gecikebilir. Günümüzde askerlik süresi altı aya kadar inmiştir bu süre zarfında askerlerin barınma, yeme – içme gibi masrafları devlet tarafından karşılanır.

Askere Gitmezsem Ne Olur?

Askerlik çağına gelenlerin yani yirmi yaşını dolduranların ‘askerlik yoklaması’ yaptırması gerekir. Aksi takdirde yoklama kaçağı durumuna düşülür. Askerlik yoklaması ile vatandaşların eğitim, sağlık vb. gerekçeleri incelenir ve askerliğe elverişli olup olmadığı anlaşılır. Yoklamaya tabii olup olmadığını merak edenler E – Devlet üzerinden sorgulama yapabilir.

Ceza Nasıl Belirlenir?

Yirmi yaşını doldurduğu halde askerlik yoklaması yaptırmayanlar, tecil süresi dolduğu halde askere gitmeyenler, sevk işlemlerine başladığı halde birliklerine teslim olmayanlar ya da herhangi bir sebeple askerlikten kaçınanlar için ‘bakaya’ tabiri kullanılır. Bakaya kalanlar, idari para cezasına çarptırılır.

Para cezası miktarı, bakaya süresi; birliğe teslim olma ya da zorla birliğe getirilme gibi sebeplere bağlı olarak değişim göstermektedir. Trafik çevirmelerinde, rutin kontrollerde ya da otel kayıt işlemlerinde vatandaşların asker kaçağı olup olmadığı görülmektedir. Asker kaçağı olanlar sistemden direkt olarak gözükür ve asker kaçağı olanlar jandarma tarafından en yakın birliğe götürülebilir.

Dört ay boyunca yoklama kaçağı olanlar, en yakın askerlik şubesine teslim olduğunda 296 TL öderken zorla getirilme durumunda 1187 TL ceza verilir. Yoklama kaçağı olanlara hapis cezası verilmez ancak idari para cezası alınması sebebiyle kişisel mal ve mülklere el koyulabilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.