Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askere Gitmeden Önce Covid – 19 Testi Nasıl Yaptırılır?

Askere Gitmeden Önce Covid – 19 Testi Nasıl Yaptırılır?

Covid – 19 virüsü yüz binlerce kişinin ölümüne neden olurken yeni tedbir ve önlemler alınmaya devam ediyor. Salgının yayılım hızını azaltmak amacıyla alınan önlemlerden biri askere gitmeden önce covid – 19 testi yaptırmak. Başvurular E – Devlet üzerinden alınıyor ve askere gidecek olanlar en yakın sağlık kuruluşlarına yönlendiriliyor.

Askere Gitmeden Önce Covid – 19 Testi Yaptırmak Zorunlu Mu?

Koronavirüs nedeniyle askere alımlar ve terhisler ertelenmişti. 1 Haziran sonrasında yeni normalleşme dönemiyle birlikte bazı kısıtlamalar kaldırıldı ve yeni tedbirler getirildi. Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada askere gidecek olan vatandaşların mutlaka Covid testi yaptırması istendi.

Covid – 19 testini yaptırmak her asker için zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle test yaptırmayan kişiler askere alınmaz ve idari para cezasına çarptırılabilir. Aynı zamanda askerler birliklerine teslim olduğunda 14 gün boyunca karantinada tutulacak. Karantina her asker için zorunlu olacak ve diğer askerlerle yemek, eğitim vb. saati ayrı olacak.

Askere gitmeden önce Covid – 19 testi yaptırmak zorunludur.

Covid Testi Nerede Yaptırılır?

Askere gidecek olan kişilerin E – Devlet sistemine giriş yapması gerekmektedir. ‘ASAL Sevk İşlemleri’ bölümünde Covid – 19 anketi doldurulmalıdır. Ankette Covid – 19 belirtilerinin olup olmadığı ve son 14 gün içinde Covid – 19 tanısı koyulan biriyle görüşüp görüşmediği gibi sorular sorulur.

Anketin tamamlanmasının ardından il / ilçe seçilir ve en yakın yetkili sağlık kuruluşuna sevk işlemi yapılır. Hastaneye gidildiğinde Covid – 19 PCR testi yaptırılır. Test sonucu birkaç gün içinde açıklanır ve E – devlet şifresiyle de girilebilen E –Nabız üzerinden sorgulanabilir.

Covid – 19 tanısı koyulan kişiler ambulansla hastaneye getirilir. Hasta olmayan kişiler sevk belgesiyle birlikte birliğine teslim olabilir.

Covid – 19 anketini doldurmayan veya test yaptırmayan kişiler bakaya olarak değerlendirilecek. Bakaya kalan kişilere idari para cezası verildiği için vatandaşların test yaptırması ve anketi doldurması tavsiye edilmektedir.

Teması en aza indirgemek ve yayılım hızını kontrol altında tutabilmek için asker eğlenceleri de yasaklandı. Dolayısıyla askere gidecek olan kişilerin tören, eğlence vb. yapmadan birliğine teslim olması gerekiyor.

Askerlik işlemleri zorunlu bir durum olmadığı sürece E – Devlet üzerinden yürütülecek, bu nedenle vatandaşlar sadece zorunlu ve acil durumlarda askerlik şubelerine başvurabilir.

Bir önceki yazımız olan Asteğmen Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar? Asteğmen Olarak Askerde Kalmak başlıklı makalemizde asteğmen, asteğmen maaşları ve asteğmen maaşları ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.