Askernoktasi.com: Uzman | Astsubay | Sözleşmeli Er |

Askere Giden Kişiye Ne Alınır ?

Askere Giden Kişiye Ne Alınır ?

Milletçe önemli olan askerlik, ailenin ve arkadaş çevresinin asker uğurlama törenleriyle özel bir ritüel halini alır. Ülkemizde en fazla önem verilen meslek gruplarından olan askerler, askerlik görevini icra edecek gençler için oldukça önemlidir.

Yakın çevre askere giden kişiye ne alınır sorusunun cevabını merak eder ve kimi bir hatıra, kimi de bir tılsım olarak askeri koruyacağına inandığı şekilde hediyelerle askeri yolcu eder. Kültürümüzde askere giden boş gönderilmez. Askere gidenlere harçlık verilir, muska verilir ve çeşitli ihtiyaçları karşılanır.

Sadece aile değil, komşular da askere gidenlere kolaylık sağlayacak birçok yardımlaşma ve imece yaparlar.

Askere Harçlık Verilir

Askere gidenin ihtiyaçları için miktarı önemli olmasa da çeşitli miktarlarda harçlıklar ödenir. Bu harçlıkları yakınlar, komşular ve aile büyükleri askerlere verir.

Askerin Ailesine Yardım

Askerlik görevini yapmaya giden ve ev geçindiren gençlerin ailelerine gıda yardımı, imkan varsa maddi yardım yapılır. Asker ailesinin maddi durumu iyi değilse, bu şekilde  yardım yapılarak askere de moral verilmiş olur.

Askere Çamaşır ve Paket Hazırlama

Genelde askere gidenlere iç çamaşırı ve diğer kıyafetler alınabilir. Bunun yanında paketli gıdalar ve sigara içiyorsa sigara gibi ihtiyaçları paketlenerek arkasına verilir.

Asker Bohçası

Genelde asker aileleri tarafından yapılan asker bohçası, birçok kişi için geleneksel anlamdadır. İçinde iç çamaşırı, sigara içiyorsa sigara, çakmak, yiyecek içecek malzemeleri gibi ürünler koyulur.

Askerde ne yazık ki hırsızlık olayları çok olduğu için pahalı ürünlerin kullanılmaması gerekmektedir. Genelde askere hediye almak isteyenlerin bu durumu dikkate almaları gerekmektedir.

Askere Hediye Ne Zaman Verilir?

Askere hediye parasal olarak verilecekse gidene kadar, maddi şeyler olacaksa askere gitmeden birkaç gün evvel verilmelidir. Küçük bir çanta asker için yeterlidir. Bu yüzden hediyenin öncelikle verilmesi daha uygun olur. Askere gidecek olan vatandaş da buna göre hazırlığını yapar.

Aile ve yakın çevredeki kişilerin daha iyi bileceği askerin ihtiyaçları, abartılmamak koşuluyla karşılanmalıdır. Hırsızlık vakalarına karşı da dikkatli davranılarak karar verilmesi ve askere verilecek hediyeler konusunun bu şekilde hazırlanması şarttır.

Bir önceki yazımız olan 2019 Uzman Çavuş Maaşı Ne Kadar? başlıklı makalemizde uzman çavuş maaşı 2018, uzman çavuş maaşı ne kadar 2018 ve uzman çavuş maaşını nereden alır hakkında bilgiler verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.